Ve svém autě značky Volkswagen Transporter nechal ležet přes noc na sedadle notebook. Ráno ho čekalo nemilé překvapení. Vykradený vůz a počítač za osmnáct tisíc byl pryč. V noci na pátek sedmého května se stihl neznámý zloděj ve Skalici nad Svitavou vloupat ještě do jednoho auta. Do Opelu Astra se dostal rozbitím okénka a odnesl si z něho dva kufry s vrtačkou, kameru a další nářadí za více než šestadvacet tisíc korun. Podle policejní mluvčí Ivy Šebkové podobných případů musí řešit policie na Blanensku v současnosti čím dál víc.

„Za poslední dobu vloupání do aut přibývá. Od začátku března je to už přes čtyřicet případů. A každý den zaznamenáváme tak jeden až dva další,“ uvádí Šebková.

Ve Skalici řádil noční lupič o víkendu. Ani v předchozích dnech však zaparkované vozy řidičů na Blanensku nebyly v bezpečí. Vykradači aut řádí v těchto dnech po celém okrese. Minulý týden se vloupal zloděj do Škody Felicie zaparkované v Blansku. V Lysicích přišel majitel auta o dvacet tisíc v hotovosti, které nechal ve svém vozu, v Ráječku zase zmizel z auta fotoaparát. „Vykrádání aut je především záležitost měst a městysů. Častým místem činu je třeba Adamov a v posledních dnech jsme zaznamenali tyto případy třeba v Lysicích nebo ve Skalici nad Svitovou. Pachatelé však nevynechávají ani taková odlehlá místa jako je Moravský kras,“ varuje Šebková.

Petr Prudík parkuje svůj vůz před rodinným domem v Adamově už léta. Vykradené auto však policii zatím hlásit nemusel. „Zloději si prý v Adamově vybírají spíš auta zaparkovaná ve středu města. Bydlíme v klidné čtvrti města, tak se nám nic podobného zatím naštěstí nestalo. A to musím přiznat, že občas vůz zapomeneme zamknout,“ říká Prudík.

Před zloději může ochránit dobré parkovací místo

Právě před nedostatečným zabezpečením aut policie varuje. Kromě alarmu může vykradení vozu zabránit také dobře zvolené místo k parkování. „Řidiči by si měli vybírat, kde nechají svoje auto odstavené. Pokud nemají vlastní garáž a neparkují na hlídaném parkovišti, je vhodné vůz nechávat alespoň pod osvětlením nebo v blízkosti nějakého frekventovaného místa,“ radí Iva Šebková.

Majitelé vykradených aut ve Skalici nenechali svoje vozy stát v zastrčené ulici. Přesto se do nich zloději vloupali. „Obě vykradená auta byla zaparkována v obydlených ulicích. Ani to však lupičům nezabránilo je vykrást,“ doplnil starosta Skalice nad Svitavou Richard Černý.

Kabelka nebo notebook pohozený na sedadle zloděje láká. Kromě bezpečného místa k parkování by si řidiči měli dobře rozmyslet, co všechno ve svém voze nechají. „Ve voze by neměly zůstávat žádné cenné věci. Většinou zloději vykrádají auta přes noc, ale dějí se i případy, kdy si řidič jen na chvíli odběhne a nechá na sedadle položenou tašku nebo peněženku. Takový vůz si pak zloděj vybírá přednostně,“ doplňuje Šebková. Zároveň dodala, že pro zjištění pachatele je nutné, aby lidé zavolali policii hned a neuklízeli stopy po vloupání sami.