Odběhnu jen na minutku, to nemá cenu brát si kabelku. Na tuto myšlenku doplatila toto pondělí žena, která ráno zaparkovala svoje auto před Mateřskou školou v Lipůvce. Během pěti minut jí je někdo vykradl. S kabelkou z auta zmizely také doklady, karty zdravotní pojišťovny, peněženka s více jak tisíci korunami, stravenky, mobil a další věci. Za pět minut tak přišla o více než osm tisíc korun.

Případ ženy, které neznámí zloději během chvilkové nepozornosti vykradli auto v Lipůvce, si policisté přidali do rostoucí statistiky vykradených vozidel. Na Blanensku se podobných případů za pouhé dva měsíce nového roku stalo už pět.

„V roce 2010 jsme řešili už pět vykradených aut. Vypadá to sice, že to není zase tak moc, ale nejhorším na tom je, že při nich lupiči postupují stejně. Všechny jsou totiž spojené s příchody dětí do mateřských školek,“ uvedl vedoucí Územního odboru vnější služby policie v Blansku Rostislav Neubauer.

Případy, které trápí policii v celém Jihomoravském kraji, se nyní dostaly už i na Blanensko. Vykrádači aut si při nich vybírají snadné oběti. Maminky, které v rychlosti odvážejí své potomky do mateřských školek, a které mají často na starosti i druhé dítě a zapomenou při tom všem dávat pozor na své osobní věci.

„Všechny letošní případy mají velmi podobný scénář. Žena odváží ráno dítě do mateřské školky, zaparkuje před ní a ve spěchu a v domnění, že když opouští vozidlo jen na pár minut, tak se nemůže nic stát, v něm nechá kabelku s doklady, mobilním telefonem a dalšími drobnostmi. Zloději však stačí i tato krátká doba na to, aby rozbil okénko, vnikl do auta a věci si odnesl,“ popsala blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Policisté už v letošním roce řešili obdobné případy v Blansku, Boskovicích, Kunštátě a v Lipůvce. Škoda na ukradených věcech se vyšplhala téměř na čtyřicet tisíc korun. Nyní to však vypadá, že vykradačům aut zvoní na Blanensku hrana. Policisté jsou jim totiž už na stopě.

Mají stopu

„Zjistili jsme určité indicie, které vedou k odhalení pachatelů. Abychom nemařili vyšetřování, nechceme je zatím prozrazovat. Ale i tak by si lidé měli dávat větší pozor,“ prohlásil vedoucí Územního odboru kriminální policie a vyšetřování Zdeněk Grénar.

Podle kriminalisty drzé lupiče totiž neodradí ani to, když v autě nějaké dítě sedí. „Maminky, které parkují před mateřskými školkami, by si měly opravdu dávat větší pozor. Často se totiž stává, že když maminka vyběhne z auta s jedním dítětem a druhé v něm nechá sedět, pachatele to stejně neodradí. Využije i této krátké doby, pěti až deseti minut, a ukradne z auta odloženou tašku nebo peněženku,“ varuje Grénar.

Jeho slova potvrzuje i Rostislav Neubauer. „I když to zní trochu jako klišé, tak auto opravdu není trezor. Sami lidé se proto musí snažit svůj vůz zabezpečit,“ dodává Neubauer.

Obezřetní by měli být podle policistů i v samotných mateřských školkách. „Na maminky apelujeme samozřejmě i přes školky. Jejich vedoucím jsme rozeslali varování, která by měli vyvěsit třeba v šatnách tak, aby si je každý mohl přečíst,“ doplnila Šebková.

Varovná zpráva tak došla například i do školky v Lipůvce, kde v pondělí přišla o své peníze jedna z maminek. Tam už si maminky aspoň nějakou dobu budou na věci ve svých vozech dávat větší pozor. „Samozřejmě se to mezi rodiči hned rozkřiklo. My jsme varovali děti a ty to zase řekly doma,“ řekla ředitelka školky Lenka Němcová.

Školčátka v Lipůvce vykradené auto zabavilo téměř na celý den. „Případ vyšetřovali policisté, pro děti to byla samozřejmě velká událost. Hned jsme s nimi kreslily tématické obrázky. Snad si to tak i víc zapamatují,“ dodala Němcová.