Pervitin, nazývaný také perník či peří. Tato tvrdá stimulační droga mezi narkomany na Blanensku jednoznačně vede. Uživatelů postupně přibývá, podle některých názorů dokonce začíná tato látka vytlačovat i mnohem méně nebezpečnou a dosud nejrozšířenější marihuanu. Pervitin je totiž snadno dostupný. „Na Blanensku jej nebyl problém sehnat už před osmi lety. Tehdy jsem jej zkoušela. Půl lajny mě stálo padesát korun,“ svěřila se třiadvacetiletá žena, která nechce zveřejnit své jméno. Dívka chtěla experimentovat.

„Závislá jsem nebyla, ale přátelé mi tehdy říkali, že se chovám jako jiný člověk. Už to neberu, ale kdybych chtěla, mohla bych pervitin sehnat snadno,“ dodala. S narkomany se často setkává sociální kurátor blanenské radnice Milan Daněk. „V práci sociálního kurátora jsem zaznamenal nárůst klientely z řad uživatelů drog. Většinou se jedná o lidi nad třicet let, které dlouhodobé užívání poznamenalo na zdraví. Je smutné vidět, jak chátrají. Stane se, že třeba šest nocí nespí, protože jsou na perníku, někteří chodí žebrat,“ sdělil Daněk s tím, že se narkomany snaží motivovat, aby vyhledali pomoc v psychiatrické léčebně. V číslech odboru sociálních věcí se však podle něj výrazný nárůst těchto lidí neprojevil.

Pervitin

„Problémoví klienti totiž většinou nesplňují podmínky k výplatě sociální dávky, například v tom, že jsou vyřazeni z evidence úřadu práce,“ vysvětlil. Petr Matoušek, terénní pracovník Víceúčelové drogové služby pro Blanensko, je od počátku roku v přímém kontaktu s padesáti klienty. Pomáhá jim i tím, že provádí výměnu injekčních stříkaček a jehel. „Od těchto lidí si bere stříkačky dalších sto lidí. Oproti loňsku zatím pozorujeme mírný nárůst kontaktů a vyměněných injekčních setů. Není to ale tím, že by přibylo uživatelů drog. Naše služba je pro ně dostupnější,“ míní Matoušek s tím, že na Blanensku terénní pracovníci fungují už devět let.

Matouškův nadřízený a zároveň předseda sdružení Podané ruce Jiří Vobořil tvrdí, že v Blansku, Boskovicích a Velkých Opatovicích působí dva terénní pracovníci. „Tato města jsou na tom, co se drogové problematiky týká, podobně. Převládá marihuana, z rizikových látek je nejrozšířenější pervitin,“ uvedl Vobořil. Stejného názoru je i zástupce okresního policejního ředitele Zdeněk Grénar. Podle něj je dokonce nejčastěji užívaná marihuana na ústupu. „To je dáno dostupností tvrdé drogy,“ upozornil Grénar.