Sami vyrazili přes přejezd na červenou. Poté, co manžele zastavili a nařkli z porušení pravidel, byl jeden z nich údajně ještě vulgární. Řidiči nyní hrozí pokuta dva tisíce korun a trestné body. Poslal však stížnost na Policii České republiky do Brna.

Událost se stala druhého března. Manželé Skoupí z Vranova mířili autem se sedmiletým vnukem přes Staré Blansko k železničnímu přejezdu na zastávce Blansko město. Před tratí zastavilo policejní auto, které objeli a vydali se přes koleje. „V tu dobu nesvítila červená, ani se neozývalo výstražné zvonění. To začalo znít až ve chvíli, kdy jsme přejížděli poslední kolej na přejezdu. Vyjeli jsme tedy z přejezdu. Policisté však vyrazili za námi, sami na červenou, a zastavili nás,“ líčí Skoupá. Podle ní policisté posádce auta tvrdili, že se dopustila přestupku. S tím řidič ani jeho žena nesouhlasili. „Jeden z ochránců zákona si psal záznam o přestupku, další přeběhl na druhou stranu ulice za svými známými, se kterými se začal bavit nevybíravým způsobem. Nešetřili sprostými slovy na náš účet i přesto, že s námi v autě sedělo dítě,“ je rozhořčená žena.

Zdeněk Skoupý, který se údajně přestupku dopustil, žádá lidi pohybující se u nádraží druhého března mezi třetí hodinou odpolední a čtvrt na čtyři, aby se přihlásili. „Nejsem sebevrah. Když by svítila červená, nikdy bych na přejezd nevjel, natož pak s dítětem v autě a s policisty v zádech,“ tvrdí.

Manželé navíc poslali oficiální stížnost na adresu Policie České republiky do Brna. V ní žádají o přezkoumání přestupku a také upozorňují na nevhodné chování obou policistů.

Stížností se zabývala už v březnu policejní inspekce. Ta podle krajské policejní mluvčí Petry Vedrové případ vrátila odboru kontroly. „Případ šetříme, vyhodnotíme záběry z kamer a vyslechneme policisty. Na šetření máme šedesát dnů, jasněji by mohlo být už za dva týdny,“ uvedla Vedrová.

Odmítli pustit nahrávku

K čemu na železničním přejezdu doopravdy došlo zachytila kamera, která patří pod městskou policii. Skoupí se však obávají, aby záběry u projednávání přestupku nechyběly. Proto se vydali na městskou polici, aby si záznam prohlédli. Šéf strážníků jim však odmítl nahrávku pustit.

Martin Lepka, který velí blanenským strážníkům, to potvrdil. „Musíme se řídit pravidly. Záznam nemůžeme pustit komukoliv, kdo o to požádá. Je to důkazní materiál, který si může vyžádat Policie České republiky nebo správní orgán,“ řekl Lepka s tím, že strážníci mají záznam zálohovaný a až jej budou chtít vyšetřovatelé doplnit, poskytnou jej.

„Navíc pan a paní Skoupí uvidí záběry u přestupkové komise,“ upozornil Lepka.