Žena v pondělí stanula před Městským soudem v Brně. „Obvinila manžela, že umožnil dětem, aby s ním sledovaly pornografii, a prováděl s nimi praktiky nasvědčující pohlavnímu zneužívání. Měl si oblékat kostým kočky a nezletilí se museli dívat, jak se vyprazdňuje. Syna měl muž podle obviněné také nutit k orálnímu sexu,“ uvedla státní zástupkyně Jaroslava Daňková.

Podle ní žena podněcovala děti, aby si historky vymyslely. „Kvůli jejímu negativnímu vlivu se teď k otci chovají odtažitě. Dále uvedla nepravdu, že ji manžel psychicky týral a několikrát znásilnil,“ popsala Daňková.

Před soudem promluvil i manžel obžalované. „Manželství kvůli hádkám přestalo fungovat a já se chtěl rozejít. Žena ale nechtěla, pokud jí nezaplatím vysokou částku. Protože jsem odmítl. Slíbila, že mě zničí. O několik dní později s dětmi odešla a pak přišla s obviněními,“ uvedl.

Žena se proti této verzi brání. „Nic nezákonného jsem neudělala a stojím si za vším, co jsem v oznámení uvedla. V garáži našeho domu jsem našla krabice se třinácti latexovými obleky v dětských velikostech, lubrikační gely a škrtidla. Přestože mé děti byly sexuálně zneužívané, manžela dosud nikdo neobvinil,“ zdůraznila.

Ilustrační foto
Pohřešovanou ženu z Kyjovska podle policie zavraždil manžel

Advokát ženy Luděk Dvořák navíc Brněnský deník Rovnost upozornil na nesrovnalosti při prověřování případu před čtyřmi lety. Policejní oddělení z Brna-venkova tehdy vyslechlo nezletilou dceru. Mělo jít o takzvaný neopakovatelný úkon, aby oběť nevystavovali stresu vícekrát. „Důkazy z výslechu i znaleckých posudků svědčily o tom, že čin podezřelý s největší pravděpodobností spáchal. Logicky mělo následovat obvinění. Případ byl však kvůli vyšší trestní sazbě postoupen na krajské policejní ředitelství a pod dozor krajského státního zastupitelství,“ vysvětlil advokát.

Dívku poté vyslechli jiní policisté znovu a nepříjemné zkušenosti na policejní služebně se nevyhnul ani tříletý syn. „Policie při výsleších naprosto nedodržela podmínky pro jejich vedení. K výslechu šestileté děvče odvedli od plačící matky a nemohla mít u něj žádného důvěrníka. Musela podepsat dvě strany právnického textu, že všemu v plném rozsahu porozuměla a vysvětlení nežádá. Jako první se jí navíc zeptali, proč si to celé vymyslela, a jestli si uvědomuje, že svou výpovědí ubližuje tatínkovi,” popsal Dvořák.

To, že nový výslech nebyl v pořádku, potvrdilo i Nejvyšší státní zastupitelství, které provedlo kontrolu případu. „Z jeho zprávy vyplývá, že shledalo hrubé nezákonnosti v postupu policie. Nařídilo proto, aby případ okamžitě předali jinému policejnímu orgánu. Zároveň doporučilo, aby věc odebrali i dozorující státní zástupkyni, která i přes pochybení nezasáhla. Případ přesto zůstal v její gesci,” upřesnil Dvořák.

I přes upozornění Nejvyššího státního zastupitelství policisté prověřování trestných činů na matce a dětech odložili. Před soudem místo toho v pondělí stanula právě matka. „I přes upozornění na podjatost vyšetřující policistky pokračovali v prověřování, které nakonec vedlo k mému obvinění. Připadá mi, že chtěli zahladit stopy mým odsouzením,“ tvrdí obžalovaná.

Líčení soudce Ondřej Klusák odročil na konec ledna.

Ilustrační foto.
Týraných důchodců výrazně přibývá. Trápí je mladší manželky