Šedesát tisíc. Tolik by měli rodiče Karla Pravce zaplatit za opravu auta, které před dvěma lety srazilo jejich tehdy patnáctiletého syna. Koncem října čeká Pravcovy soud, kde se má rozhodnout o konečné částce. Jako první o tom včera informovala Mladá fronta Dnes.

Rodiče mladíka, kterého srazil u Kunštátu Petr Neisser, jsou z věci šokovaní. „Celé to zní jako špatný vtip. Skutečnost je ale taková, že nám minulý týden přišel dopis, v němž stálo, že máme uhradit škodu na havarovaném autě ve výši šedesát tisíc korun. V dopise dokonce stálo, že pokud se k soudu nedostavíme, čeká nás padesátitisícová pokuta,“ uvedla Hana Pravcová.

S dalšími kroky zatím Pravcovi váhají. „Vůbec nevíme, co budeme dělat. Ani nevíme, na koho bychom se měli obrátit. Peníze na zaplacení opravy ale nemáme,“ dodala Karlova matka.

Žalobu na rodiče mladíka podal majitel vozidla Škoda Octavie RS Pavel Šimon. „Pana Šimona neznám, nikdy jsem se s ním nesetkal,“ uvedl Karel Pravec starší.

Vlastník auta se k případu nechce podrobněji vyjadřovat. „Myslím si, že mediální vměšování do spravedlnosti před rozhodnutím soudu a projednáním je velmi neetické a nemorální,“ uvedl s tím, že veškeré záležitosti řeší jeho právní zástupce Jiří Hruban.

„Pan Šimon má teď dvě možnosti. Buď částku sám uhradí a pak bude mít problémy v účetnictví, nebo ty peníze bude vymáhat. V podstatě společnost pana Šimona nemá jinou možnost,“ sdělil Hruban. Advokát tvrdí, že s rodiči Karla Pravce už před časem jednal. „Pravcovým jsem se snažil předložit nabídku, podle které bychom celou věc řešili domluvou. Škodu na autě by mohli splácet. Nabídli jsme jim, že bychom některé ze splátek odpustili. Vše ale odmítli, tak v podstatě nemáme jinou možnost než to řešit soudně,“ vysvětlil právník. Podle jeho slov může za nehodu i mladík. „Myslím, že to proběhlo tak, že Karel Pravec vstoupil do vozovky a nehodu způsobil,“ dodal.

Karla Pravce před dvěma lety u Kunštátu srazil Petr Neisser, který jej pak odvezl do deset kilometrů vzdáleného lesa, kde ho nechal zraněného bez pomoci a odjel. Za tento čin jej soud poslal na dvanáct let do vězení. „S touto záležitostí nemá Petr Neisser nic společného. O vymáhání peněz za opravu auta jsme neusilovali. Auto totiž nebylo jeho,“ uvedl právník Neissera Miloš Švanda.