„V posledních čtyřech měsících na letovickém nádraží řešíme zvýšené případy sprejerství. Obvykle jsou to tak jeden až dva případy za měsíc, kdy nejčastěji během noci tito vandalové posprejují vagóny stojící na nádraží,“ popsala mluvčí blanenské policie Iva Šebková.

Na ploše o rozměrech šestnácti metrů čtverečních se na vlakové soupravě stojící na nádraží v Letovicích vyřádil neznámý sprejer naposledy o víkendu v noci na pátek. Způsobil tak škodu kolem osm tisíc korun. „Škoda se odvíjí podle velikosti nápisu i podle toho, na jaký konkrétní vlak jej sprejeři nastříkají. Většinou ale jde o nemalé částky, které se pohybují kolem deseti tisíc korun,“ doplnila Šebková.

Nejen na vlacích však tito noční umělci v Letovicích kreslí. Podle starosty města Vladimíra Stejskala je láká i nově opravená budova nádraží. „Sprejeři na železničním nádraží nás v poslední době opravdu trápí. Kromě vagónů pokreslili i zrekonstruovanou nádražní budovu. Podobný problém jsme řešili už dřív, tehdy byli někteří pachatelé i chyceni. Abychom takovým případům zabránili, postavili jsme sprejerům stěnu, ale je to tu znovu. Asi je láká fungl nová fasáda,“ řekl letovický starosta.

Stejně jako v minulých letech, i nyní v Letovicích doufají, že pachatele dopadnou. „Naštěstí se to netýká jiných budov ve městě, ale právě jen nádraží. Městská policie tam posílá hlídky, tak doufám, že sprejery brzy chytnout,“ dodal Stejskal.

Letovické nádraží podle policie láká sprejery hlavně proto, že je to pro vlaky konečná stanice. „Vlaky v Letovicích zůstávají stát celou noc, kdy také většinou k posprejování dojde,“ upřesnila Šebková.

Díky hlídačům je klid

Letovice nejsou jediné místo, kde se policisté na Blanensku museli potýkat s vandaly se spreji. „Podobný problém jsme v minulosti řešili například ve Skalici nad Svitavou. Správa železniční dopravní cesty tam ale zaměstnala hlídače a od té doby je klid. Doufáme, že bude i v Letovicích na nádraží, proto tam posíláme hlídky a jednáme také s Českými drahami,“ dodala mluvčí policie.

Uvést vlak do původního stavu nepřijde České dráhy zrovna levno. „Cena za odstranění takového nápisu se pohybuje kolem čtyři set až pěti set korun na metr čtvereční. Bohužel sto procent nákladů jde z peněz Českých drah. Odhalit pachatele se dá velmi těžko, a to pouze v případě, že je zadržen přímo na místě. Částka, která se podaří získat od viníků zpět, je minimální, za celý loňský rok nepřesáhla padesát tisíc korun,“ uvedla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová a dodala, že nejsložitější situace je na nádražích, kde zůstávají přes noc odstavené soupravy. Na Blanensku se to týká právě Letovic a Skalice nad Svitavou.