Na letošní dovolenou v jedovnickém kempu Olšovec čtyři turistky ještě dlouho nezapomenou. Staly se totiž obětí krádeží, kterých policisté letos v kempu vyšetřují víc než jindy.

„Za poslední dva měsíce jsme měli ohlášených devět případů krádeží v Jedovnicích v kempu ze stanů i z karavanů. Třeba v jednom karavanu zloděj kradl tak, že se ani nemusel dostat dovnitř. Rekreanti nechali otevřené okénko a pachatel do něj jen prostrčil ruku a vytáhl z něj přehrávač,“ popsala blanenská policejní mluvčí Iva Šebková.

Visací zámek na stan sice může pomoc, podle policistů ale jistotu neznamená. „Visací zámek je sice možné řešení, ale když pachatel použije nůž a stan rozřízne, tak to lidem stejně nepomůže. Nejbezpečnější je nechat ve stanu jen oblečení a všechny cenné věci si uložit třeba na recepci,“ radí Šebková.

Nechávají otevřený stan

Podle policistů většinou dávají zlodějům příležitost sami lidé svojí neopatrností. Nechávají odložené věci na verandách chatek nebo otevřený stan. Ne všechny je ale snadné okrást. Na zloděje si dává pozor například skupinka mladých lidí, která do Jedovnic přijela kempovat z Čech. „Chatku zamykáme a když máme s sebou třeba notebook, tak jej schováme pod polštář. To aby nebylo na první pohled zřetelné, že je v chatce něco cenného. Ve stanu bychom jej nenechali určitě,“ říká Jana Matoušková, která se do Olšovce vydala z Dolních Břežan u Prahy a dodává, že zatím je ještě nikdo u vody ani v kempu nikdo neukradl. „U vody sice peněženka v batohu občas zůstane, ale snažíme se, aby někdo zůstal na břehu nebo aspoň požádáme sousedy o hlídání,“ prozrazuje dívka.

Na své věci si dává pozor také Jiří Sehnoutka z Hradce Králové, který v kempu tráví volné dny ve stanu s rodinou. „Když jdeme třeba na výlet do okolí, tak doklady i cenné věci si bereme s sebou nebo je třeba zamkneme do auta. Ale když se jdeme jen osprchovat, je pravda, že je necháváme ve stanu. Na stan dáváme zámečky, ale ty jsou asi jen tak pro lepší pocit. Uvědomujeme si, že kdo chce, stan si prořízne vždycky,“ prohlásil Sehnoutka.

Ušetřeni od krádeží nezůstávají podle policistů ani lidé, kteří se přijedou k Olšovci jen vykoupat. „Stává se, že si jdou zaplavat a mezitím jim někdo ukradne odložený batoh na břehu. Oproti koupalištím jsou ale škody v kempech poměrně vysoké. U rybníku jsou lidé většinou opatrnější a třeba mobil si nechají doma. Ale když vyrazí na dovolenou, tak pochopitelně nejedou bez peněz,“ vysvětluje policejní mluvčí.

Svoje zkušenosti se zloději mají i recepční jedovnického kempu. Letos je vykradli už dvakrát. „Krádeží v kempu lidé letos hlásili dost. I nám někdo dvakrát vykradl recepci tak, že vypáčil okenici a rozbil okénko,“ vzpomíná na nepříjemný zážitek recepční kempu Hana Šíblová.

Kvůli zvyšujícímu počtu krádeží se policisté rozhodli rekreanty v kempech varovat osobně. Včera objeli Olšovec v Jedovnicích, kemp ve Sloupě i na Suchém. „Informace, jak se ubránit proti krádežím, necháváme na recepcích. Přečíst si je tak můžou všichni,“ doplnila Šebková.