Do jednoho z boskovických supermarketů vchází mladík s batohem a maskovaný kšiltovkou. Rozhlíží se a předstírá zájem o vystavené zboží. Následně začíná krást. Jeho kapsy se začínají plnit mléčnými výrobky. Když kapsy nestačí, přijde na řadu batoh. Do jeho útrob schovává lahve s nejdražším vínem právě v okamžiku, kdy kolem projíždí starší paní s vozíkem. Bez jediného mrknutí oka projela a vzdaluje se k regálům pečiva. Další láhev do batohu. Mladý pár právě vybírá bonboniéru, když si vedle stojící mladík začne nakládat čokoládu. Kolem projdou bez povšimnutí další zákazníci. Nikdo nic. Mladík projde pokladnou s prázdným košíkem a zaplatí jen za žvýkačky. Naštěstí pro dotyčný supermarket byla tato loupeživá akce jen nahraná.

Vyzkoušet ostražitost zákazníků a otestovat si jejich reakce se rozhodl jeden z redaktorů Blanenského Deníku. Aby nedošlo k nedorozumění, byl předem informován personál prodejny i s vedoucí.
„Jsem zvědavá, jestli se někdo ze zákazníků ozve. Občas se nám to stane, ale to spíš poznáme zloděje sami,“ říká před loupežnou akcí vedoucí prodejny Miroslava Grešová. Na dotaz, kdo nejčastěji v prodejně krade, přijde překvapivá odpověď. „Většinou to jsou důchodci. Zrovna minulé pondělí jsme tu chytili při krádeži starší paní. Lamentovala, že je nemocná, že jde zrovna od doktora a nemá peníze. Lidé často zkouší hrát na city,“ přiblížila Grešová.
Jan Staněk bydlí v Blansku a na otázku, jak by reagoval na zloděje, nemá jasnou odpověď. „Kdybych někoho viděl, řekl bych to asi ostraze u vchodu. Ta však mnohde chybí. Za prodavačkou bych asi nešel,“ potvrzuje realitu mladý muž.

Apatie nakupujících vůči zřetelné krádeži Miroslavu Grešovou moc nepřekvapila. „Spíš by mě překvapilo, kdyby se někdo ozval. Lidé jsou lhostejní, každý se stará jen sám o sebe. Není to jednoduché,“ povzdechla si žena. Zákazník se stává zlodějem až v momentě, kdy projde pokladnou a nezaplatí za některé zboží. „Když někoho chytneme a máme stoprocentní jistotu, že nám něco ukradnul, zavolám městskou policii,“ vysvětlila Miroslava Grešová postup a dodala, že takovéto věci se zásadně před zákazníky neřeší.

Podle zástupce ředitele blanenské městské policie Martina Lepky mají strážníci se zlodějíčky v obchodech bohaté zkušenosti. „Jen za květen jsme řešili jedenatřicet přestupků týkajících se drobných krádeží. Jde většinou o bezdomovce a lidi bez práce,“ doplnil Lepka.

Městská policie tuto věc řeší jako přestupek proti majetku. „Dáváme blokovou pokutu do tisíce korun. Jenže vzhledem k tomu, že se většinou jedná o lidi bez peněz, tak je tato částka velice obtížně vymahatelná, téměř nedobytná,“ povzdechl si Lepka a dodal, že většinou jde o lidi, kteří kradou opakovaně. Bloková pokuta nemá tedy žádný efekt.
Na krádežích tratí všichni zaměstnanci obchodu. Vzniklé ztráty se totiž všem strhnou z výplaty rovným dílem.