Vše začalo v závěru loňského roku v kanceláři boskovického úřadu. Bendl tam podle svých slov přišel nahlédnout do spisu k řízení sociálně-právní ochrany jeho dětí. Tvrdí, že mu jedna z úřednic odmítla část dokumentů vydat k nahlédnutí. Stejně jako písemné potvrzení jejího rozhodnutí. „Na tom jsem dál zcela slušně, ale zároveň asertivně trval,“ uvedl muž.

Dodal, že pracovnice na něj později zavolala hlídku strážníků, která ho vyvedla na ulici. Nyní čelí přestupkovému řízení ohledně neuposlechnutí výzvy úřední osoby k opuštění budovy. Zmínění strážníci v něm figurují jako svědci.

„Z jejich strany nezazněl žádný důvod, pro který by bylo možné spatřovat údajné protiprávní jednání. Nezazněla také žádná zákonná výzva. Strážníci se chovali celkově agresivně a neslušně. Použili donucovací prostředky. Po vyvedení z budovy v násilí pokračovali, když mi zcela bezdůvodně otočili a zranili palec na ruce. Poškození vazů a kloubu trvá dosud,“ vyprávěl Bendl.

Hasiči pomáhali při nehodě autobusu u Velkých Opatovic na Blanensku.
Autobus skončil po nehodě u Opatovic na boku. Pomáhali i záchranáři od sousedů

Zákrok strážníků přirovnal k vyhazovačům na diskotéce. Deníku Rovnost se podařilo s jedním z nich v úterý spojit. Celou záležitost však nechtěl komentovat. „Nebudu se k tomu vyjadřovat. Obraťte se, prosím, na moje nadřízené,“ řekl muž. Redakce jeho totožnost zná.

K popisu incidentu starého půl roku byl stručný i ředitel Městské policie Boskovice David Krátký. „O trestním oznámení a žalobě vím. V tuto chvíli není nic ukončené, tak se k tomu nemohu vyjadřovat. S podřízenými jsem se o incidentu tehdy samozřejmě bavil a považoval věc za vyřízenou. Na kamerách, když zmíněný muž se strážníky odcházel po chodbě, jsem žádné násilí neviděl. To je vše, co k tomu mohu říct,“ řekl Krátký. Úvodní soudní jednání se má uskutečnit ke konci srpna.

Kamil Kolář si odpykává trest za napadení strážníka v Letovicích. S obnovou soudního řízení ve středu u Okresního soudu v Blansku neuspěl.
Napadení strážníka v Letovicích: obnovení procesu soud trestanci zamítl

U soudu nedávno skončil i zásah hlídky strážníků v Letovicích na Blanensku. Na jaře před dvěma lety tam popíjel Kamil Kolář na krytém schodišti poblíž kostela svatého Prokopa pivo. Společně se dvěma dalšími lidmi. Na místě, kde je to zakázáno, je načapali strážníci a začali s nimi řešit přestupek. Po slovní přestřelce a následné potyčce skončil Kolář s pouty na rukou. Za napadení strážníka Jana Süsse pak u Okresního soudu v Blansku dostal dvacet měsíců natvrdo. Odvolací soud trest později snížil na polovinu. Těsně před jeho vypršením se Kolář pokusil o obnovu procesu. Neúspěšně. Soud návrh zamítl.

„Nebyly předloženy nové důkazy a nejsou známy ani skutečnosti, které by mohly ovlivnit původní rozhodnutí,“ sdělila tehdy předsedkyně senátu Michaela Zummerová.

Šestadvacetiletý muž měl za to, že mu u blanenského soudu přitížily jeho předchozí tresty a soudkyně automaticky stranila policistům. V minulosti byl totiž už několikrát odsouzený převážně za majetkovou, ale i násilnou trestnou činnost. „U minulého soudu byla řada pochybností. Jsem nevinný a chci spravedlivý proces,“ řekl v blanenské soudní síni Kolář.