Pro některé řidiče, co se dopustili přestupků, které spadaly pod správu boskovického odboru dopravy. Těm měl Kincl podle obžaloby za úplatu snížit tresty, jejich řízení protahovat nebo zastavit. Za rychlou jízdu, odmítnutí dechové a krevní zkoušky nebo parkování.

Muž je podezřelý z trestných činů přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a také z pojistného podvodu. „Nesouhlasím s tvrzením obžaloby, že bych někomu zajišťoval beztrestnost," hájil se u Okresního soudu v Blansku při dalším kole hlavního líčení Kincl.

To bylo na programu ve středu a Kinclovu úplatkářskou aféru rozšířilo o další láhev slivovice nebo výpadky paměti některých svědků. Těch před soudkyní Helenou Frantelovou vypovídalo osm.

Podnikatel Josef Němec měl na boskovický úřad přijít s lahví slivovice žehlit jeden ze svých dopravních přestupků. „Jaký dopravní přestupek máte na mysli? Bylo jich víc a některé jsem zaplatil. Na úřad jsem si šel vyměnit občanku a řidičák a při té příležitosti jsem navštívil pana Kincla. Nejsem přítel úplatků. Donesl jsem mu na revanš slivovici za láhev whisky, kterou jsem víceméně od něj kdysi dostal na nějaké párty," řekl muž.

Zároveň soud upozornil, že trpí výpadky paměti a léčí se. Na další detaily z jednání s úředníkem si už totiž nedokázal vzpomenout.

Do ztracena

Dalším z vyslýchaných svědků byl známý boskovický advokát Adam Wilk. Před třemi lety ho zastavila policejní hlídka za rychlou jízdu ve Valchově. Blokovou pokutu na místě odmítl zaplatit. K následnému projednávání přestupku se pak opakovaně nedostavil.

Řízení podle obžaloby Kincl protahoval, až za rok vyšumělo do ztracena. „Nevím o tom, že by mi přišlo rozhodnutí, jak to vlastně dopadlo. Nevzpomínám si. Ani to, že bych pana Kincla po přestupku kontaktoval," tvrdil u soudu Wilk.

Z krátké části policejních odposlechů, které senát u soudu četl, vyplynulo, že si Wilk s úředníkem tykali a bavili se jako staří známí. Na dotaz státního zástupce Radka Hůlky proč Filip Kincl s přestupkem dlouhé měsíce nic nedělal, úředník odpověděl, že podobných oznámení řešil ročně přes šest stovek. „Rozhodnutí jsem nevydal, protože pan Wilk se nedostavil k projednání přestupku ani k soudnímu jednání. Bylo to nakonec odročeno," řekl u soudu úředník.

Obžalovaný advokát

Na koho se obrátit při průšvihu za volantem věděl také veterinář Michal Daněk. Tomu policejní radar v obci Skrchov naměřil devadesát kilometrů v hodině. „Byl jsem v časovém presu. Jel jsem na přednášku do Brna. Dobržďoval jsem. V rádiu hlásili, že na Lipůvce je nehoda, měl jsem strach, abych to stihl. S pokutou na místě jsem nesouhlasil. Předal jsem to právníkovi a ten to vyřizoval. Pak už jsem se o to nezajímal. Jel jsem na kongres do Francie a Mexika. Řízení trvalo dlouho a bylo to zastaveno," dodal Daněk. Kincl odmítl, že by v tomto případě skartoval příkaz k udělení pokuty.

U soudu kromě Kincla seděli další obžalovaní z úplatkářské aféry. Boskovický advokát Čestmír Sekanina, který měl v několika případech s úředníkem vymyslet, jak zastavit přestupkové řízení. Dále pak Libuše Kostilníková. Za pomoc nabídla Kinclovi rifle a lahev slivovice. Vladimír Tlamka, jenž je podezřelý za zprostředkování pětadvacetiti­sícového úplatku, se k soudu ze zdravotních důvodů nedostavil.

Dalším obžalovaným je otec Filipa Kincla Ladislav. Ten měl jako lékař vystavit fiktivní lékařské zprávy. Díky nim pak údajně Filip Kincl inkasoval peníze od pojišťovny za úraz svého syna, který se stal na dovolené v Chorvatsku. „O žádném úrazu nevím. Děti říkaly, že tatínka spálilo u moře sluníčko jinak nic. Ptal se mě na to vyšetřovatel z pojišťovny. A jestli něco vím o dalších pojistných událostech. Údajně zlomené noze mého syna, kterou měl mít v sádře a zlomené ruce dcery. Žádná taková zranění děti neměly," vypověděla před soudem bývalá manželka Filipa Kincla Petra.

Po středečním výslechu svědků odročila předsedkyně senátu Helena Frantelová další stání na začátek září. „Sedmého, osmého a devátého září vyslechneme další svědky a u soudu zazní i policejní odposlechy. Už by měl padnout rozsudek," uvedla Frantelová.

Před přehrávkou odposlechů budou u soudu vypovídat i dva policisté.