Například obci Petrovice Pálová dluží dvě stě padesát tisíc korun. U soudu při jednom z předchozích jednání vypovídal starosta Vladimír Paulík. „Nabídku Zuzany Pálové jsme už jednou využili a byli jsme spokojení. Proto jsme ji oslovili znovu a objednali si zájezd pro šestačtyřicet lidí do Černé Hory. O tom, že se nebude konat, jsme se dozvěděli až dva dny před odjezdem, i když nás ujišťovala, že je všechno v pořádku. Následně jsme zjistili, že ubytování ani další služby nemáme v zahraničí vůbec zaplacené," popsal Paulík. Radnice pak lidem vrátila peníze ze svého rozpočtu. Problémy měly další desítky klientů boskovické cestovky.

Státní zástupce Pavel Kuthan navrhl uložit Pálové nepodmíněný trest odnětí svobody. Podle něj by zároveň svým bývalým klientům měla splácet peníze, které jim dluží. „Obžalovaná podvedla několik lidí s úmyslem obohatit se. Tak, že uvede jiného v omyl a zamlčí mu podstatné skutečnosti," uvedl Kuthan. Pálová způsobila lidem škodu značného rozsahu, která se může vyšplhat až na pět milionů korun.

Podle Kuthana vychází obžaloba z mnoha zásadních důkazů. „Zuzana Pálová se vydávala za držitelku koncese oprávněnou organizovat, nabízet a prodávat zájezdy a uzavírat cestovní smlouvy. Přitom věděla, že je pouze držitelkou oprávnění k provozování cestovní agentury," sdělil státní zástupce.

Pojištění cestovní kanceláře proti úpadku si podnikatelka sjednala u pojišťovny Generali, ale už jej nezaplatila. „Výmluvy, že jej chtěla uhradit později, jsou liché. Zájezdy často rušila a lidem peníze nevracela. Některým jen zčásti, dalším vůbec. S poškozenými pak přestala komunikovat. Šlo doslova o vytloukání klínu klínem. O slušném podnikání nemohla být řeč. Mezi podvedenými jsou i důchodci, jejichž obrana je omezená," vysvětlil Kuthan.

V neprospěch Pálové podle jeho slov svědčí i to, že byla již pětkrát soudně trestána, z toho čtyřikrát pro majetkovou trestnou činnost. „Je tedy s podivem, že se do něčeho takového pustila znovu, aniž by měla zajištěnou návratnost prostředků," vylíčil Kuthan.

Obhájce Pálové Vilém Fránek však trval na tom, aby podnikatelka byla zcela zproštěna žaloby. „Moje klientka chtěla svou cestovní agenturu proměnit v cestovní kancelář. Pojišťovna Generali ji neupozornila na to, že může dojít k zániku pojištění, když nezaplatí. I nadále platila zálohy za ubytování, pojistné chtěla uhradit ze záloh," uvedl Fránek.

Úmysl podnikat je podle něj často doprovázený nezdarem. „Na svědomí to má řada faktorů. Jedním z nich mohou být nedostatečně specifikované podmínky pro provozování cestovní kanceláře. Je potřeba brát v potaz také hlasy svědků, kteří služby paní Pálové dříve využívali opakovaně, protože s ní byli spokojení. Je i řada těch, kterým část peněz vrátila. Je otázka, jestli chce společnost její nezdar hned kvalifikovat jako trestný čin," vylíčil Fránek.

Doplnil, že Pálová by i nadále podnikala, kdyby před dvěma lety televize Nova neodvysílala reportáž, která vedla k rychlému zániku její cestovní kanceláře. Podle reportérů tehdy čtyřicet cestujících zůstalo v chorvatském letovisku Podaca bez zavazadel a ubytování. Později se ale ukázalo, že situace tak vyhrocená nebyla. Jenže Majestic Travel šla stejně ke dnu. „Hodně mě to poškodilo. Svou činnost jsem musela ukončit, přestože jsem plánovala i nadále nabízet zájezdy. Pojistku jsem zaplatit chtěla, rovněž v Podace a na dalších místech měli moji klienti ubytování zaplacené. Nechtěla jsem nikoho podvést, ani se obohatit," vylíčila Pálová.

Telefony svým klientům podle svých slov nezvedala proto, že se po odvysílání reportáže psychicky zhroutila. „Situaci jsem neustála a byla jsem pod dohledem lékaře. Pak jsem ale opět začala komunikovat. Nyní pracuji pro jednu firmu jako obchodní zástupkyně pro celou republiku. Ze svého platu chci hradit závazky, které mám vůči lidem," dodala Pálová.

Senát zatím nemá jasno v tom, jak rozhodne. „Vedeme dlouhé diskuse, které budou pokračovat i v pondělí před vynesením rozsudku. Teď nedokážu předjímat. Dobrou řeč měl obhájce i státní zástupce," řekla krátce po jednání soudkyně Helena Frantelová.