Zproštěny viny. V zamotané kauze Kuřim padl včera odpoledne první rozsudek. Brněnský krajský soud rozhodl, že Barbora Škrlová a Kateřina Mauerová nespáchaly trestný čin, když spolu oklamaly pracovníky brněnského zařízení pro ohrožené děti Klokánek. Obě ženy ale dál zůstávají ve vazbě.

Čtyřiatřicetiletou Barboru Škrlovou a Kateřinu Mauerovo vinila žaloba z trestného činu poškozování cizích práv. Škrlová totiž oklamala dětské krizové centrum Klokánek, kde se loni v květnu vydávala za třináctiletou Annu. Soud ji za to ale nepotrestal. Stejně jako její o rok starší kamarádku KateřinuMauerovou, která jí s falešnou identitou pomáhala.

Dítě hrála

„Není pochyb o tom, že Škrlová dítě hrála. Zařízení pro týrané děti Klokánek ale nepoškodila,“ řekl samosoudce brněnského městského soudu Jaroslav Chochola. Podle něj není lež a předstírání jiné identity v této kauze trestným činem. „Za negativní publicitu, které ze strany médií Klokánek čelil, si může částečně sám. Při vstupní lékařské prohlídce totiž nepoznal, že Anička není dítě, ale dospělá žena,“ zdůraznil Chochola.

Nařčení soudce se bránila šéfka Klokánku Ditta Pokorná. „Všechny děti, které se k nám dostanou, vyšetřujeme hned. U domnělé Aničky to nešlo. Byla ve špatném psychickém stavu. Prohlídku jsme proto o několik hodin odložili. Mezitím utekla,“ vysvětlovala.
Ze znaleckých posudků vyplynulo, že ženy jednaly pod vlivem jakési sekty. Soudní lékaři také zjistili, že Škrlová podstoupila plastickou operaci prsů. Nechala si je zmenšit. Zřejmě proto, aby identitu dítěte podtrhla. Znalci z oboru psychologie zase potvrdili, že Škrlová netrpí žádnou duševní poruchou a je při smyslech.

Škrlovou poslal do Klokánku Městský soud v Brně poté, co ji objevili policisté v domě Kláry Mauerové v Kuřimi spolu s dvěma týranými chlapci. Tehdy sedmiletý Ondřej a jeho o dva roky starší bratr Jakub také skončili v Klokánku.

Bratři zůstali

Zatímco bratři v zařízení zůstali dodnes, Škrlová z Klokánku po dvou dnech utekla. V útěku jí prý pomáhali neznámí lidé. „Teta Katka mi řekla, že dostanu vzkaz. V noci pak budu čekat u okna. Jednu noc přišli k oknu dva páni a pomohli mi ven. Doprovodili mě k autu a odvezli do horské chaty do Jeseníků,“ řekla Škrlová policistům.

U soudu odmítla vypovídat. Stejně jako Mauerová. Ta se jen omluvila. „Když jsem Barboru do Klokánku předávala, nechtěla jsem ho poškodit,“ řekla.
Přestože Škrlovou soud osvobodil a propustil z vazby, svobody si dlouho neužila. Policisté ji okamžitě zatkli a soud ji znovu poslal do vazby. Čelí totiž navíc žalobě z týrání Ondřeje a Jakuba. ve vazbě kvůli tomu zůstává i Mauerová.

Obě ženy se k soudu vrátí sedmnáctého června, kdy soud začne rozplétat zamotaný případ týraných dětí. Šesti stíhaným lidem, mezi nimiž je i matka sourozenců Klára Mauerová, hrozí až dvanáctileté vězení.