„Jedenáctého ledna přijdou na řadu závěrečné řeči," uvedla předsedkyně soudního senátu Helena Frantelová. Vynesení rozsudku může ještě o několik dní odročit porada senátu.

Z Kinclovy kanceláře na odboru dopravy měli řidiči odcházet s mastnými pokutami a bez řidičského průkazu. Řada z nich však za dveřmi podle obžaloby narazila díky intervenci známých, radám advokáta a úplatkům na bodrého úředníka. Ten dokázal v některých případech přimhouřit oči nebo je rovnou zavřít, jak naznačují policejní odposlechy. „Úředník je podezřelý z trestných činů přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a také z pojistného podvodu," stojí v obžalobě. Kinclovi hrozí až deset let vězení.

U soudu ve středu na žádost obhajoby vypovídala Kinclova kolegyně z odboru dopravy Edita Dvořáčková, která dříve pracovala u policie. Podle svých slov vedla agendu případů, jenž měl boskovický úředník na starosti. Uvedla, že s Kinclem některé případy, kde byly nesrovnalosti, konzultovala. „Dostali jsme spis přestupku. Zaevidovala jsem ho do počítače, a když bylo potřeba, vyzvala se policie k doplnění. Pak se předal spis panu Kinclovi. Některé případy mě zaujaly. Byly tam nějaké nesrovnalosti, tak jsem je s panem Kinclem konzultovala," řekla Dvořáčková.

U soudu popsala i dvě události, kdy podle obžaloby řidiči díky Kinclovi vyvázli z přestupků s mírnějšími tresty, než měli. Dvořáčková je popsala poměrně detailně. V kauze přitom řada svědků měla ohledně přestupků nečekané výpadky paměti. „Překvapuje mě, jak svižně a bez zaváhání o těch případech mluvíte. Velmi dobře si pamatujete věci, co se odehrály v roce 2013. To jste s někým konzultovala, co tady u soudu budete říkat," divil se státní zástupce Radek Hůlka.

V soudní síni ve středu zazněl i několikaminutový záznam odposlechu z Kinclovy kanceláře. Po telefonu se radil se soudním znalcem z oboru dopravy Božetěchem Oujezdským, jak posoudit přestupek řidiče kamionu, kterému na jedné z náprav praskla pneumatika. Neměl náhradní a jel dál. Za přestupek mohl přijít o řidičský průkaz.

Nepřišel. „Zdravím, pane Oujezdský. Mám dotaz na profíka z oboru," hlásil do sluchátka Kincl a popsal daný přestupek. „Já bych zákaz činnosti nedával. Měl další dvě nápravy, a když by jel pomaleji? Já bych to posuzoval mírněji," dodal.

Na závěr středečního líčení navrhoval jeden z obhájců Zdeněk Hrouzek, aby se ke spisu připojily všechny odposlechy za období šesti měsíců, které policie v Kinclově kanceláři nahrála. „Existují přece i další záznamy, které naopak mohou svědčit o nevině našich klientů," řekl Hrouzek.

Soudkyně Helena Frantelová reagovala, že odposlechy měla obhajoba k dispozici celou dobu. „Už jsme to tady řešili nesčetněkrát. Bylo jen na vás, zda si vyžádáte konkrétní odposlech a přehrajete si ho. Ve spisu je to, co prokazuje vinu obžalovaných," ře­kla.

Obhájce Filipa Kincla Josef Čech žádal soud o znalecký posudek na zpracování policejních odposlechů. Zda ho soud připustí, zatím není rozhodnuto. „Hrubě se mi nelíbí nařčení, která zda zazněla, že do spisu něco účelově předkládám. Že bych něco půl roku poslouchal a pak to zamlčel? To je nesmysl. Spis uzavřela policie, než se ke mně dostal. Víte přece, co vaši klienti řekli, tak uveďte konkrétní pasáž z odposlechů a my ji tady přehrajeme," ukončil slovní přestřelku s obhájci státní zástupce Hůlka.

Před soudem kromě Kincla stanul i advokát Čestmír Sekanina. V několika případech měl s úředníkem vymyslet, jak zastavit přestupkové řízení. Dále pak Libuše Kostilníková. Za pomoc nabídla Kinclovi rifle a lahev slivovice. Ke středečnímu líčení nepřišla.

Stejně jako Vladimír Tlamka, jenž je podezřelý ze zprostředkování pětadvacetiti­sícového úplatku. Dalším obžalovaným je otec Filipa Kincla Ladislav. Ten měl jako lékař vystavit fiktivní lékařské zprávy. U soudu ve středu kvůli pracovní vytíženosti nebyl.