Šest roků stará loupežná přepadení dvou znojemských listonošek z let 2003 a 2004 má nové a šokující pokračování. Ke zločinům, za které si už trest odpykali dva mladíci, se nyní policistům přiznal zcela jiný člověk.

Podle neoficiálních informací jde o mladého muže, kterého policie zadržela kvůli domácímu násilí na Zlínsku. On sám se pak měl policistům přiznat a detailně popsat zhruba šest let stará přepadení poštovních doručovatelek. Ženy vždycky zmlátil a ukradl jim brašnu s dopisy a penězi. Celkem si tak měl přijít na více než sto šedesát tisíc korun.

Na případu tak nyní znovu pracují znojemští policisté a i soud se zřejmě bude muset kauzou opět zabývat. „Něco ve smyslu, který naznačujete, se ve Znojmě prošetřuje. Bližší informace poskytneme v pondělí,“ řekl pouze krajský policejní mluvčí Pavel Šváb.
Za stejná přepadení ale byli už před lety odsouzeni Tomáš Čepura a Jaroslav Schindler. Čepura, který byl krátce předtím souzen v jiném případu za vydírání, se na policii k přepadení obou listonošek nejprve přiznal, před soudem pak ale tvrdil, že to udělal pod nátlakem. Dostal souhrnný trest šest let a náhradu škody, přičemž krajský soud ho po odvolání snížil na pět roků.

Tvrdil, že je nevinný

Schindler po půlroční vazbě vyvázl jako spolupachatel s tříletou podmínkou a rovněž náhradou škody České poště. Po celou dobu tvrdil, že je nevinný. U soudu oba neustále opakovali, že listonošky neoloupili. Senát okresního soudu je ale především na základě pachových stop z místa činu a prvotního Čepurova přiznání uznal vinnými. Pachové stopy se přitom v jiných případech používají jen jako nepřímý důkaz.

Po jejich uvěznění pak ale ve Znojmě došlo k dalšímu a podobně provedenému přepadení doručovatelky, u kterého už ale policisté lupiče nevypátrali. I k němu se teď přiznal nový pachatel.

Případ už má znovu na stole i státní zástupce. „Mohu potvrdit, že ve věci obou odsouzených a dvou zmiňovaných skutků probíhá další vyšetřování. Na státním zastupitelství máme nový dozorový spis. Bylo zahájeno trestní stíhání dvou dalších obviněných. Víc nelze s ohledem na probíhající vyšetřování říci,“ uvedla znojemská okresní státní zástupkyně Lenka Peroutková.

Příjemně překvapeni jsou novým nečekaným vývojem oba odsouzení a jejich tehdejší obhájci.
Tenkrát sedmnáctiletý student učňovské školy Jaroslav Schindler strávil skoro půl roku ve vazbě a nakonec vyšel od soudu s podmínkou. „Nikoho jsem nepřepadl. Čepura sice nejprve na policii řekl, že jsem byl jeho spolupachatel, u soudu ale všechno odvolal. Prý si to celé vymyslel. Dokonce mi pak z vazby poslal dopis, ve kterém se mi za to omlouval,“ uvedl údajný spolupachatel dvou loupežných přepadení Schindler.

Nejasné důkazy

„Myslím si, že ze strany policie byly pachové stopy účelové. Nemohly tam žádné být, když jsem tam nebyl. Neměl jsem ale alibi. V té době byly zrovna jarní prázdniny a já jsem si po zhruba půl roce, když nás zatkli, nemohl přesně vzpomenout, kde jsem tehdy byl,“ dodal Schindler.
Dnes šestadvacetiletý Tomáš Čepura, který za zdmi českých věznic strávil pět let života, tvrdí, že přepadení listonošek neprovedl.
„Já jsem ty pošťačky opravdu nepřepadl. Přiznal jsem se k tomu jen jednou, policistům z kriminálky ve Znojmě u nich v kanceláři. A to pod jejich nátlakem. Hodiny a hodiny se na mně střídalo asi sedm policistů, až jsem nakonec přiznal, že jsem to byl já. Ze stejného důvodu, kvůli policejnímu nátlaku, jsem jako spolupachatele uvedl Jaroslava Schindlera,“ řekl Čepura

Předsedou senátu, který tehdy případ soudil, byl dnešní předseda znojemského okresního soudu Jaromír Kapinus. „Na ten případ si vzpomínám, soudil jsem ty muže. Nyní však nemohu říci, na základě jakých konkrétních důkazů je tehdy senát odsoudil. Je to již více než pět let,“ potvrdil Kapinus.

Zdůraznil, že věc prošla všemi soudy od okresního až po ústavní. „Všechny soudy uvedly, že věc byla zcela v souladu se zákonem, žádné pochybení nikde nenašly a odkázaly na velmi podrobné provádění důkazů. V době, kdy jsem to soudil, jsem nemohl udělat nic jiného. Důkazy, které jsem tehdy znal, přesvědčily senát o vině pachatelů,“ uzavřel Kapinus.

Podle šéfky znojemských státních zástupců figurovaly v případu před pěti lety pro podání obžaloby jak přímé, tak nepřímé důkazy. „To není vždy obvyklé. Odsuzující rozsudek zdejšího soudu byl potvrzen rozsudkem krajského soudu a ve věci rozhodoval i Nejvyšší soud, který podané dovolání odmítl. Ta věc prošla celou hierarchií soudní soustavy. U hlavního líčení, které probíhalo opakovaně, byla vyslechnuta řada svědků. Už tehdy jako svědkové vypovídali i mnozí policisté. Soud pak dospěl k závěru, že žaloba byla podána důvodně,“ dodala Peroutková.

Kauza už třetí rok leží i u Evropského soudu pro lidská práva. „Když jsem se nové informace dozvěděl, zvedla se ve mně vlna emocí. Jsem totiž skálopevně přesvědčen o nevině mého klienta. Soud neměl ani jeden přímý důkaz, nikdo Schindlera jako pachatele nepopsal. Popis svědků byl plný rozporů,“ řekl advokát Miloslav Černoch, který tehdy zastupoval Schindlera.

„Mého klienta obvinili na základě Čepurovy výpovědi, že loupež vymyslel Schindler a že kradl právě on,“ uvedl Černoch.

Schindlerův obhájce se snažil změnit verdikt znojemského soudu u vyšších instancí. „Naše dovolání Nejvyšší soud odmítl. Proto jsme se obrátili také na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Odpověď zatím nemáme,“ přiblížil advokát.

Právník je připraven dál za svého klienta bojovat. „Pokud by se nakonec potvrdilo, že můj klient loupež nespáchal, budu se snažit o nějakou nápravu toho, co napravit jde, například odškodné. Navíc budu mít radost, že jsem se ve svém klientovi nezmýlil,“ zakončil Černoch.

DANIEL SMOLA
DALIBOR KRUTIŠ