Právník a protřelý úředník vše zařídí a všichni jsou spokojení. Samozřejmě ne zadarmo. „Zdravím tě. Mám tady paní. Ve správním řízení jí hrozí pokuta pětadvacet až padesát tisíc korun. Dá se s tím něco udělat. Paní není solventní, ale zná moc lidí. Uděláme to jednoduše. První věc je, že jí řekneš, aby tvrdila, že na tom kole nejela, ale vedla ho. Nemám jediný důkaz, kterým bych to tvrzení vyvrátil. Hotovo. Ahoj, Česťo." Tak se po telefonu domlouval boskovický úředník z odboru dopravy Filip Kincl s boskovickým advokátem Čestmírem Sekaninou.

Jejich rozhovor zachytily policejní odposlechy. Při akci Jestřáb. Půl roku policisté monitorovali Kinclův telefon a jeho kancelář. Úředník stojí před soudem a je podezřelý z trestných činů přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a také z pojistného podvodu. Hrozí mu až deset let vězení.

V úterý se začaly v síni Okresního soudu v Blansku přehrávat policejní odposlechy. Ty slyšel i Sekanina, který seděl na lavici obžalovaných hned vedle Kincla. V několika případech měl s úředníkem vymyslet, jak zastavit přestupkové řízení.

A hned první puštěný odposlech ukázal, jak bylo jednoduché se postihu v sehrané scénce v režii Sekaniny a Kincla vyhnout. Mohla by se klidně jmenovat Do toho se, Česťo nepouštěj, nech to na mně. Podle jedné z vět, která v odposlechu také zazněla. Kincl, který měl jako úředník přestupek vyřešit a udělit pokutu, totiž Sekaninovi řekl, co má svému klientovi poradit, aby vše vyšumělo do ztracena. Například využili důkazní nouze, když u nehody nebyli svědkové.

Libuše Kostilníková se před časem vybourala v Boskovicích na kole. Po pádu nadýchala přes dvě promile alkoholu. Tak nehodu zaznamenali policisté po výslechu zraněné ženy. Podle svých slov byla ve stresu, kvůli nemocnému členovi rodiny. Ve správním řízení jí hrozila pokuta až padesát tisíc. „Pane Kincl, jak to pokračuje? Co k tomu mám říct? Finance nevíte, zatím nic? Já ho nechtěla otravovat (Sekaninu)," ptala se po telefonu Kostilníková Kincla.

Instrukce právníkovi

To už měl právník Sekanina od Kincla před šetřením přestupku na úřadě přesné instrukce. „Ať řekne, že šla pěšky a vedla kolo. Byla ovíněná, vyhýbala se skupince lidí, pak se jí zamotala hlava a spadla. Byla chodkyní, na kole nejela. Svědci tam žádní nebyli. Nemám koho vyslechnout. A i když by lhala, tak to nemám jak dokázat. Tak ať je v klidu. Nachystám rozhodnutí. Je potřeba jí ještě říct, ať o tom nikde nevykládá. Ahoj, Čestíku," volal Kincl Sekaninovi.

Přesně podle úředníkových instrukcí pak bizarní scénku Kostilníková dohrála v jeho kanceláři při vyšetřování přestupku za doprovodu Sekaniny. Za několik minut měla v rukou rozhodnutí, že se přestupkové řízení zastavuje. Úředník nemohl dokázat, že na kole jela. A Kincl od ní později dostal rifle. „Přišla jsem poděkovat. Slivovice zatím ale není," řekla v Kinclově kanceláři Kostilníková. U soudu tvrdila, že Kincl za rifle zaplatil, i když v odposlechu říkala, že je to pozornost od ní. Kolik dostal Sekanina za své právní služby, není jasné. Kostilníková ale v odposlechu tvrdila, že to pro ni bylo levnější než platit pokutu. V kauze figuruje také jako jedna z obžalovaných. Dalším obžalovaným je otec Filipa Kincla Ladislav. Ten měl jako lékař vystavit fiktivní lékařské zprávy. Díky nim pak Filip Kincl inkasoval peníze od pojišťovny za úraz svého syna.

Špička ledovce

Podle všeho šlo však jen o špičku ledovce. V úplatkářské kauze se totiž točily větší peníze. Například další obžalovaný Vladimír Tlamka je podezřelý ze zprostředkování pětadvacetiti­sícového úplatku. Svému známému u Kincla domlouval podle obžaloby zmírnění trestu za to, že nezastavil policejní hlídce a odmítl se podrobit dechové zkoušce. V dalších případech Kincl podle obžaloby řízení protahoval nebo zastavil. Jednalo se například o rychlou jízdu, odmítnutí dechové a krevní zkoušky nebo pokuty za parkování. Kontroly z krajského úřadu však na nic nepřišly. Do Kinclova zadržení v dubnu minulého roku bylo podle nich vše v pořádku. „Agenda byla pečlivě vedená a přehledná," zaznělo při čtení spisu u soudu.

Hlavní líčení pokračuje u Okresního soudu v Blansku ve středu. Budou se přehrávat další odposlechy. Rozsudek však ještě nepadne. „Ještě zbývá přehrát hodiny odposlechů, hlavní líčení tak bude určitě pokračovat ještě v dalším termínu," řekla v úterý předsedkyně senátu Helena Frantelová.