Černý měl podle soudu spáchat trestný čin zneužívání informací v obchodním styku, když před šesti lety stál v čele Nemocnice svaté Zdislavy v Mostištích na Žďársku a zároveň byl jednatelem společnosti Chironax Invest CZ. Jeho firma totiž zajišťovala stavbu jednotky intenzivní péče v nemocnici, která v té době byla před krachem. Podle soudu však byla smlouva o dílo pro nemocnici nevýhodná.

„Chironax se na transakci přiživil částkou minimálně jednoho milionu korun. Ve své podstatě se jednalo o podvodné jednání,“ uvedl při zdůvodňování rozsudku předseda senátu Aleš Novotný. Podle soudce nemocnice obdržela dílo v hodnotě asi jedenácti milionů korun, ale Chironax chtěl zaplatit téměř jednadvacet milionů.
„Chironax zajistil předmět leasingu za jednadvacet milionů korun, i když reálně se dal získat za devět milionů. Nelze také přehlédnout relativně složitý mechanismus, jakým došlo k trestnému jednání,“ dodal předseda senátu.

Ke stejnému trestu Krajský soud v Brně Černého odsoudil už loni. Po odvolacím řízení však Vrchní soud v Olomouci případ vrátil krajskému soudu znovu k projednání. Rozhodnutí soudu zatím nenabylo právní moci. Státní zástupkyně i Jaroslav Černý si pro odvolání nechali lhůtu na rozmyšlenou.

Šéf boskovické nemocnice se však s trestem nehodlá smířit, je přesvědčen o své nevině. „Pevně věřím, že toto jednání ještě neskončilo, že se ukáže, kdo má pravdu. Prospěch jsem neměl já ani firma Chironax, ale Nemocnice svaté Zdislavy. Firma Chironax tam i podle pana soudce prokazatelně odvedla práci za jedenáct milionů korun, přitom podle fakturace nemocnice zaplatila jen asi půldruhého milionu. Nemám žádný důvod odstupovat z vedení boskovické nemocnice,“ řekl s tím, že sám je poškozen tím, když musel leasingové společnosti místo nemocnice za směnku zaplatit asi sedm milionů korun.

Valnou hromadou společnosti Nemocnice Boskovice jsou boskovičtí radní. „V radě města se tím budeme zabývat. Podle mého názoru není třeba nyní přijímat nějaká opatření, protože rozsudek není pravomocný,“ uvedl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek. Starosta se neobává, že by Jaroslav Černý mohl nějak poškozovat i boskovickou nemocnici. „Pracuje naprosto exaktně a spolehlivě,“ dodal.

S verdiktem soudu je spokojena právní zástupkyně Nemocnice svaté Zdislavy Dana Nováková. „Považuji to za adekvátní trest vzhledem k tomu, že se panu Černému naštěstí nepodařilo trestnou činnost dokončit. Škodu jsme vyčíslili na něco přes milion korun, budeme to po panu Černém požadovat,“ sdělila.