Stodvanáctkrát vytáhl sprej z kapsy, aby zvěčnil svoje „jméno.“ Případ devatenáctiletého mladíka z Břeclavi, který způsobil škodu ve městě za bezmála dvě stě tisíc korun, není ojedinělý. Problémy se sprejery řeší také na Vyškovsku a Blanensku.

Zvláště oblíbená jsou nádraží a nádražní podchody. S řáděním sprejerů mají zkušenosti například v Křenovicích nebo Nesovicích. „První případ jsme zaznamenali hned v prvním lednovém týdnu. A to na vlakovém nádraží v Nesovicích, kde někdo posprejoval vagon. Obrazce zabíraly plochu víc než třicet metrů čtverečních. Škoda přesáhla patnáct tisíc korun,“ sdělila mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová. Jak dodala, loni v regionu řešili s kolegy desítky podobných případů.

Že je sprejerství stále velice aktuálním tématem, potvrdila také břeclavská policejní mluvčí Kamila Haraštová. „Setkáváme se s touto problematikou pořád. Jen vloni jsme prověřovali celkem dvě desítky případů, kdy se vzniklá škoda vyšplhala na částku okolo sto padesát tisíc korun,“ překvapila mluvčí.

fenomén sprejerství

- v na Břeclavsku napáchali sprejeři v loňském roce škody za sto padesát tisíc korun
- vyškovští policisté zaznamenali letošní první případ sprejerství na vlakových vagonech v Nesovicích hned v prvním lednovém týdnu. Škoda se vyšplhala na patnáct tisíc korun
- se sprejery jako umělci se dohodlo město Adamov, které jim k jejich tvorbě poskytlo plochy

Ve větší míře se s fenoménem sprejerství setkávají tamní policisté v okolí vlakových nádraží. „Běžné jsou posprejované vlakové soupravy nebo nádražní budovy. Opakovaně k tomu dochází například v Šakvicích. Nezřídka řešíme také poničené zastávky, budovy nebo ploty,“ vyjmenovala břeclavská policejní mluvčí.

Dopadnout sprejera bývá podle obou mluvčích velice složité. „Důležitou roli sehrává vyhodnocení kamerových systémů nebo získané informace od svědků. Případ devatenáctiletého mladíka nám pomohl vyřešit počítačový program Tag Bust, který dokáže rozpoznat podobné rukopisné prvky,“ uvedla Haraštová.

Na Blanensku řádí sprejeři také na vlakových nádražích. Specialitou jsou posprejované vagony v Rájci-Jestřebí, Skalici nad Svitavou, Letovicích nebo v Adamově.

Právě v Adamově však s těmito umělci navázali po vzoru Blanska neobvyklou spolupráci. „Nechali jsme je vyzdobit podchody nádraží regionálními výjevy. Zobrazená je huť, netopýři z Býčí skály, rozhledna Alexandrovka nebo celkový pohled na město. Od silnice je navíc vidět lokomotiva, se kterou se rády fotí děti. Dílo se skutečně podařilo a sklidilo u nás velký úspěch,“ řekl tamní starosta Roman Pilát.

Sprejerství u nich vnímají jako styl umění. „Město i firmy v průmyslovém areálu jim poskytly plochy, na které mohou tvořit. Je to lepší než stará šedá betonová zeď,“ sdělil Pilát s tím, že opravy chátrajících zdí jsou mnohdy nákladné a graffiti může být vhodnou alternativou.