Z padesátky ovocných stromů, které zhruba před třemi týdny vysázeli dobrovolníci z blanenského sdružení Horizont a místní mezi obcemi Vavřinec a Sloup, je devět vylomených. Včetně nových kůlů. „Stromy někdo poničil na modré turistické značce mezi Vavřincem a Sloupem. Došlo k tomu v neděli mezi druhou a čtvrtou hodinou odpoledne,“ řekl Deníku za sdružení Horizont Zdeněk Špíšek.

Škoda na devíti poničených stromech a kůlech podle něj přesáhla pět tisíc korun. Sdružení však policii případ nehlásilo. „Nemáme prostor na administrativu s tím spojenou. Stromky místní už znovu zasadili, snad se uchytí. Uvidíme na jaře. Kůly vyměníme. Každopádně jsme oslovili veřejnost na sociálních sítích, jestli někdo ničení stromků neviděl. Je to k vzteku, když se snažíme a někdo během chvíle práci dobrovolníků takto shodí,“ dodal Špíšek.

Ilustrační foto.
Divoký víkend na Blanensku: čtyři desítky přestupků za volantem a opilé děti

Výsadby padesátky oskeruší v Moravském krasu se nedávno jako dobrovolník zúčastnil například Petr Zouhar z Blanska. „Za mě je to super počin a nápad. Aleje ovocných stromů byly kolem cest odjakživa, ale postupně mizí. Myslím, že čerstvě vysazené ovocné stromy krajinu krásně zpestří. Ještě víc to platí v případu netradičních oskeruší. Až budou plodit, mohou kolemjdoucí ochutnat něco nového,“ řekl nedávno Deníku muž.