Bývalé policisty, pracovníky inspekce ministerstva vnitra a další obvinil státní zástupce Martin Brzobohatý v říjnu roku 2010 z toho, že od roku 1998 do roku 2010 vydírali moravské podnikatele. „Jako oběti si vybírali ty, proti kterým bylo vedeno trestní řízení, nebo měli v minulosti problémy se zákonem. Byly to pro ně snadné oběti," sdělil v pátek předseda senátu Žďárský.

Podle něj se tak bývalí policisté snížili pod úroveň svých obětí. „Ohrozili tak důvěru společnosti v policii a další činné orgány," vyjádřil se předseda.

Přesto obžalovaným udělil tresty výrazně nižší než navrhoval státní zástupce. „Důkazy neprokázaly, že by obžalovaní jednali jako organizovaná zločinecká skupina. Není však pochyb, že většina z nich přesto trestné činy páchala," vysvětlil Žďárský.

Nejčastěji v pátek padaly tresty za vydírání, podvod a zneužívání úřední pravomoci.

Většina obžalovaných s rozhodnutím senátu nesouhlasila a na místě se odvolala. „Jsme rádi, že senát shledal, že obžalovaní nefungovali jako organizovaná zločinecká skupina, jak stojí v obžalobě. Nesouhlasíme ale s výší trestu," uvedla po rozsudku obhájkyně Miloše Almásyho, kterého obžaloba označila za hlavu gangu, Jana Glogarová. Almásy, který se již dříve k páchání trestné činnosti částečně doznal, dostal devítiletý trest.

Státní zástupce se k rozsudku prozatím nevyjádřil.

Všichni obžalovaní policisté kromě Romana Procházky u policie již skončili. Procházka po vynesení rozsudku musí skončit také. Ne všichni obžalovaní ale odešli dobrovolně. Rudolf Setvák, kterého senát v pátek zprostil viny, musel od policie odejít právě kvůli obžalobě. „Je společensky dehonesotvaný. Tato skutečnost je smutnou vizitkou některých míst. Trvalo více než rok, než se nám podařilo dostát spravedlnosti," vyjádřila se po rozsudku obhájkyně Setváka Běla Sedláčková.

Jako nevinný z jednání odešel také Eduard Polák. Byl obviněný ze zastrašování obětí. „Nepodařilo se prokázat, že se skutečně dopustil toho, co mu bylo kladeno za vinu," uzavřel Žďárský.

Toflův gang. Infgrafika

SLEDOVALI JSME ONLINE PŘÍMO ZE SOUDNÍ SÍNĚ

10:52 - Jednání je ukončeno.

10:50 - Většina odsouzených se na místě odvolala.

10:34 - Obžalovaní si jako oběti vybírali podnikatele, kteří měli trestní minulost a problémy se zákonem. "Snížili se tak pod úroveň těchto osob a tím ohrozili důvěru společnosti v policii," vyjádřil se předseda.

10:28 - Předseda senátu dodal, že to ale neznamená, že by se obžalovaní a stejně tak Michal Tofl, podle kterého skupina dostala jméno, nedopustili trestných činů.

10:27 - Podle předsedy Žďárskeho takzvaný Toflův gang neexistoval. "Důkazy neprokázaly, že by obžalovaní jednali jako organizovaná zločinecká skupina."

10:16 - Šálek stráví ve vězení 4 roky. Dobrovolný a Olah odchází s tříletým trestem.

10:15 - Křipský si za zneužití pravomoci a vydírání odsedí čtyři a půl roku.

10:13 - Procházka za přijetí úplatku půjde za mříže na 5 let.

10:12 - Předseda senátu zprostil viny Rudolfa Setváka a Eduarda Poláka.

10:06 - Vítek stráví ve vězení pět a půl roku.

10:03 - Mokrý s Veleckým stráví ve vězení šest let.

10:01 - Petr od soudu odejde se sedmiletým trestem. Jedná se o souhrný trest.

9:58
- Slanina půjde do vězení na osm let a zaplatí 600 tisíc korun.

9:56
- Almásy byl odsouzen k devíti letům vězení a peněžitému trestu 1,2 milionu korun.

9:44
- Vinný je také policista Roman Procházka.

9:39 - Nyní čte předseda senátu body obžaloby. Vyjmenovává činy, kterých se obžalovaní dopustili.

9:34 - Předseda senátu shledal vinnými Miloše Almásyho, Petra Křipského, Eduarda Slaninu, Zdeňka Olaha, Milana Vítka, Lubomíra Mokrého, Radoslava Petra, Romana Veleckého a Jaromíra Šálku.

Struktura takzvaného Toflova gangu podle obžaloby.

9:15 - Předseda senátu Miloš Žďárský zahájil dnešní jednání. K vyhlášení rozsudku se nedostavili čtyři z obžalovaných. Milan Vítek, Roman Velecký,Stanislav Dobrovolný a Jaromír Šálek.