Útočící muže na náměstí zachytily bezpečnostní kamery. „Poškozeného mlátili pěstmi do obličeje a kopali do něj. Muž skončil v bezvědomí se zlomeninami a tržnými ranami. Jakmile byl paralyzován, tak jej obrali o mobilní telefon a hotovost minimálně tří tisíc korun. Poté chladnokrevně utekli,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Ivan Hrazdira.

U soudu se obžalovaný Ionel-Cristinel Tanase bránil. „Byli jsme opilí. Poškozený k nám přišel a něco říkal, pak začal zyvšovat hlas až křičet a já ho udeřil pěstmi. Nebylo to plánované,“ vypověděl muž.

Při útěku pachatele pronásledovali boskovičtí strážníci. „Do auta jsme dostali hlášení o fyzickém napadení na náměstí, kam jsme se vydali. Jednoho z pachatelů jsme uviděli na zídce u kostela. Když jsme se přiblížili, našli jsme ho ležet pod zídkou s tržnou ránou na hlavě. Přivolali jsme záchranku pro něj a pro poškozeného,“ přečetl výpověď strážníka Luďka Špačka soudce Zámečník.

Kromě trestu vězení mladíky Zámečník na deset let vyhostil z České republiky, tato lhůta by měla započít po odpykání trestu. „Snažili se vymlouvat na alkohol, ale z kamer je zřejmé, že jednali s rozmyslem a koordinovaně. Třeba peněženku, ze které poškozenému vybrali hotovost, poté pečlivě vrátili do kapsy,“ zdůvodnil rozsudek.

Kvůli mladému věku žádala obhajoba nižší trest. „Obžalovaný jasně uvedl, že skutek neplánoval, že byl opilý a nemá příliš zkušeností s alkoholem. V minulosti také nebyl nijak trestán,“ uvedla Alice Dostálová-Macků.

Oba muži svého činu před soudem litovali. „Chci se omluvit poškozenému i české justici. Lituji toho, co jsem udělal. Do Česka jsem přijel poctivě pracovat a vydělat si tak peníze. Alkohol ze mě udělal špatného člověka, kterým nejsem,“ vypověděl Stefan-Gabriel Guler, který byl tři dny před napadením přistižen při krádeži alkoholu a sušenek. Spoluobžalovaný Tanase se hájil podobně.
Strany si ponechaly lhůtu na odvolání.

ELIŠKA POSPÍŠILOVÁ