Opravu škod, které zůstanou po rozdováděných návštěvnících, musí nakonec zaplatit obec ze svého rozpočtu. Jen zřídka se totiž přijde na viníka. Vedení obce už došla trpělivost a chystá vyhlášku, která má situaci změnit.

Místo obecních peněz tak nově budou škody po vandalech zřejmě platit pořadatelé zábavních podniků. Ti tak nejspíš od Nového roku kromě pronájmu zaplatí i desetinu částky, kterou vydělají na vstupném.

V Drnovicích se za rok koná asi deset zábav a plesů. V létě na výletišti, v zimě v kulturním domě. Občas ranní světlo odhalí řádění nočních vandalů. „Většinou je to zničená autobusová čekárna, utrhané odpadkové koše, rozbité nástěnky. Dokonce nám zničili i ukradli květináče,“ vypočítal starosta Drnovic Petr Ducháček.

Náklady na opravu škod proto chtějí v Drnovicích nově vybírat jako součást pronájmu. Funguje to tak třeba i ve Velkých Opatovicích, kde se desátek ze vstupného platí už několik let. Oporu totiž má i v zákoně. Na co takto získané peníze obec použije, je její volba. „Peníze přidáváme do rozpočtu. Hodí se nám jako příspěvek místním organizacím na jejich výdaje,“ vysvětlil starosta Velkých Opatovic Jiří Bělehrádek.

Staronový poplatek

Poplatek ze vstupného není novinkou ani v Drnovicích, na jeho vybírání se však podle slov starosty Ducháčka nikdy nedbalo, proto jej na začátku tohoto roku zrušili. „Teď jej chceme vrátit zpět. Ale máme jasný cíl, na co vybrané peníze použijeme. Uvažujeme o tom, že je uložíme do zvláštního fondu. Pokud se všechny nepoužijí na opravy, můžeme je spolkům vrátit jako příspěvek,“ tvrdí starosta.

S nápadem však narazil u tamních dobrovolných hasičů. Ti totiž v obecních prostorách pořádají nejvíce akcí. Podle jednatele hasičů Jana Škrabala není odvádění desátku správně řešení problémů s vandaly. „Peníze, které vyděláme, používáme hlavně na pořádání aktivit pro děti. Určitě nám bude líto několika tisíc korun ročně, které bychom místo obci mohli dát do vybavení pro mladé hasiče,“ podotkl Škrabal s tím, že by raději viděl v Drnovicích venkovní kamery nebo obecní polici, která by se o noční pořádek postarala. „Není totiž prokazatelné, jestli škody způsobí vandalové, kteří jdou z naší akce nebo třeba ze sousední vesnice,“ myslí si hasič.

Jak to nakonec v Drnovicích dopadne, zatím neví přesně ani sám starosta. „Uvažujeme nad několika variantami. Nezavděčíme se asi všem, ale vyřešit to musíme,“ zdůraznil starosta. Konečná verze obecní vyhlášky o poplatku se tak objeví až na některém z příštích zasedání zastupitelstva.

Obecní vyhlášky ošetřující místní specifické problémy nejsou na Blanensku nijak výjimečné. V Lazinově do vyhlášky o nočním klidu přidali i zákaz dělání hluku v neděli a o svátcích. Nařízení platí hlavně pro chalupáře. „Když přijíždí jen na víkend, klidně v neděli zapnou sekačku na trávu,“ upřesnil starosta Lazinova Pavel Novotný.

Velké Opatovice zase řeší zákaz pití alkoholu na veřejných místech. „Nikomu nevyčítám pivo. Ale dost se zvýšil počet opilců na autobusovém nádraží. S vyhláškou zmizeli, asi jsou jinde,“ řekl starosta Bělehrádek.

ANETA NEJEZOVÁ