Nelegální internetová hazardní hra s názvem dipování zasáhla i jižní Moravu. Ministerstvo financí hovoří o nové hrozbě a riziku v online hazardu. „Nejohroženější skupinou jsou přitom primárně ženy aktivní na sociálních sítích, často na mateřské či rodičovské dovolené,“ zdůraznil mluvčí ministerstva Jakub Vintrlík.

Princip hry je často připodobňovaný k tombole či loterii. Účastníci si zakoupí virtuální losy s jedinečnými čísly, neboli dipy. „Tyto losy následně pořadatel slosuje a majitel vylosovaného čísla se stává výhercem předem stanovené věcné nebo peněžité ceny, případně služby,“ přiblížil Vintrlík.

Celníci při zátahu zabavili 46 nelegálních výherních automatů
Zátah proti hazardu. Celníci na jihu Moravy zabavili šestačtyřicet automatů

Zkušenosti s dipováním na sociálních sítích má také mladá maminka dvou malých dětí z Břeclavska. „Účastnila jsem se několika dipů, kdy se soutěžilo o šátek na nošení dětí. S jinými maminkami jsme se domluvily, že si společně pořídíme nějaký hodně drahý šátek, třeba za deset či patnáct tisíc korun. Dipováním se pak jedna z nás stala jeho majitelkou. Ta ho půjčuje ostatním na vyzkoušení, ale je její. Když jej později nepotřebuje, postoupí ho dál opět dipováním,“ nastínila mladá žena, která si nepřála zveřejnit své jméno. Redakce jej však zná.

Co je to dipování?
- Dipování je forma nelegální internetové hazardní hry (nejčastěji připodobňované k tombole nebo loterii), ve které lidé soutěží o reálné předměty, ale i o peníze.
- Účastníci hry si zakoupí virtuální losy s jedinečnými čísly, neboli dipy. Losy následně pořadatel slosuje a majitel vylosovaného čísla se stává výhercem předem známé ceny či služby.
- Účastníci nejsou chránění jako při legálních hazardních hrách.
- V případě usvědčení hrozí pořadateli dipování pokuta. Fyzickým osobám až jeden milion, právnickým pak až padesát milionů korun

Tuto formu testování vnímá Břeclavanka navzdory upozornění ministerstva pozitivně. „Na šátek s takovým složením materiálu a za takovou částku by žádná z nás neměla prostředky. O druh hazardu se zřejmě jedná, ale záleží, z jakého úhlu pohledu se na to člověk dívá,“ zdůvodnila žena.

I jihomoravští policisté potvrdili, že se v kraji případy dipování zabývali. „Není jich hodně, ale objevují se,“ uvedl mluvčí David Chaloupka.

Při prokázání nelegálního dipování hrozí podle mluvčího ministerstva jeho provozovateli tučná pokuta. „Fyzickým osobám až jeden milion korun. Právnickým pak až padesát milionů,“ upozornil Vintrlík.

Účastníci dipování se nezřídka stávají také oběťmi podvodu. „Nejsou přitom chránění jako při legálních hazardních hrách. V mnoha případech bývá začátek slosování uměle prodlužovaný, aby pořadatel vybral co nejvíce peněz. Výhry mohou být vybírané netransparentně, protože nelze zaručit, že je losování opravdu náhodné. Často jsou vyplácené neexistujícím nebo spřízněným osobám. Navíc nelze vyloučit, že případné výhry nejsou reálné,“ popsal Vintrlík.

Ilustrační foto
Cizinec vzal auto, po pár metrech opilý naboural do zdi. Prozradila ho kšiltovka

S podmíněným tříměsíčním trestem odešla nedávno od soudu čtyřiadvacetiletá žena z Ostravy. Právě za takzvané dipování. Na internetu vydávala losy s pořadovými čísly, které si členové virtuální skupiny kupovali. Jejich cena se pohybovala od patnácti do čtyř set korun. Peníze účastníci losování posílali ženě na bankovní účet. Generátor náhodných čísel pak vybral výherce. Ten pak získal věcnou nebo finanční výhru od osmi set do deseti tisíc korun. „V daném případě bylo rozhodnuto trestním příkazem. Soud takto může rozhodnout, pokud je skutkový stav spolehlivě prokázán opatřenými důkazy, které jsou obsahem spisu. Obdobným případem se v tomto roce zabýval dvakrát,“ uvedl soudce a mluvčí Okresního soudu v Ostravě Dalibor Zecha.