Takové je rozhodnutí brněnského krajského soudu v kauze šestatřicetiletého Petra Neissera z Lysic na Blanensku, který loni v listopadu srazil šestnáctiletého Karla Pravce. Za pokus vraždy tak musí řidič na dvanáct let do vězení.

„Neisser chtěl zakrýt vraždou jiný trestný čin. Poté, co srazil v Kunštátě na Blanensku chlapce, neposkytl mu pomoc a odvezl ho na opuštěné místo mezi Lysicemi a Štěchovem, kde ho nechal napospas osudu,“ řekl předseda senátu brněnského krajského soudu Daniel Plšek.
Trest uložil soud i Neisserově spolujezdkyni Šárce Suchánkové. Dostala čtyři měsíce vězení se dvouletým podmíněným odkladem. „O události věděla, ale neudělala naprosto nic,“ dodal Plšek.

Tragédie se odehrála loni na podzim. Neisser srazil v Kunštátě chlapce, který po nárazu přeletěl auto a spadl zadním okénkem do kufru. Neisser si prý těla všiml až doma, ale ani tam se těžce zraněnému chlapci v bezvědomí nesnažil pomoci.

„Neisser nevyužil druhou šanci. V okamžiku, kdy objevil tělo, mohl zareagovat. Neodvezl ho nemocnice. Zvolil si tu nejhorší možnost,“ řekla státní zástupkyně Ludmila Doležalová. Nešetřila ani Neisserovu spolujezdkyni. „Dokonce ani neprotestovala, že Neisser veze bezvládné tělo do lesa,“ konstatovala žalobkyně.

Neisser přijal rozsudek se sklopenou hlavou, Suchánková v soudní síni málem omdlela. Oba si po verdiktu vzali čas na rozhodnutí, zda se proti němu odvolají. „Můj klient nechtěl vraždit, jak si mylně dovozuje žaloba,“ řekl Neisserův advokát Miloš Švanda.