Únik na spotřební dani celníci předběžně odhadnuli na padesát tisíc korun. Zda půjde o trestný čin krácení daně, odhalí až laboratorní testy, které zjistí v zabavených vzorcích destilátů obsah alkoholu. Celníky na palírnu podle všeho upozornilo anonymní udání. Na akci se připravovali asi měsíc. Pak vytipovali místo a čas zásahu. „S příkazy k domovním prohlídkám jsme zkontrolovali dva rodinné domy na Blanensku. A také tři auta. Ve sklepě jednoho domu pak bylo kompletní výrobní zařízení pro destilaci lihu i s příslušen­stvím," uvedla mluvčí s tím, že se jednalo o kotel, chladící soustavu, lihoměry odměrné válce a další zařízení. Při domovních prohlídkách pak celníci našli přibližně tři sta padesát litrů hotové pálenky uložené v plastových barelech, skleněných i PET lahvích.

Mít doma zařízení na výrobu alkoholu už není několik let trestný čin. Pokud na majitele přijdou celníci nebo policie jedná se jen o přestupek. S pokutou do tří tisíc korun. Domácí výroba kořalky je v mnoha regionech dosud běžná věc a tradice. Nikdo se nad tím nepozastavuje. Podle Ladislava Vančury, provozovatele Pěstitelské pálenice a moštárny Rudice, pálí lidé doma načerno zejména kvůli vysoké spotřební dani. Ta je za litr stoprocentního alkoholu sto čtyřicet tři koruny. V oficiálních pěstitelských pálenicích tak vyjde litr pálenky podstatně dráž. „Když se k tomu připočtou náklady pálenice a další poplatky tak člověk ve finále zaplatí přes dvě stě padesát korun za litr stoprocentního alkoholu. Litr padesátiprocentní slivovice pak přijde na polovinu. Přitom v černé pálenici to jde minimálně za polovinu. A o tom to je," řekl Vančura.

Dodal že brát domácí samohonku z podobných zdrojů může být nebezpečné. „Řada podobných paličů, to dělá doma na koleně a nemusí mít kvalitní vybavení ani znalosti. A neštěstí je na světě. Pokud otráví jenom sebe budiž, ale když dají závadný alkohol do oběhu?" dodal muž.

Do rudické pálenice vozí úrodu ze své zahrádky každoročně také Vaňkovi z Klepačova. „Do nějaké černé palírny ve sklepě bych to nevezl ani omylem. Jednak žádnou neznám a také nechci hazardovat se zdravím. V oficiální palírně je to sice dražší na druhou stranu si kořalky nenecháme dělat moc. Vozíme tam jablka a švestky. Záleží na úrodě," řekl Vladimír Vaněk.

Podle Temňákové v posledních letech celníci na Blanensku při případu podobného rozsahu zatím nezasahovali. Kde načerno vypálený alkohol ze sklepa končil, nechtěla komentovat. „Rozsah trestné činnosti podezřelých, ještě není zcela zmapovaný, stejně jako výše škody. Připravujeme podklady pro policii. Víc to v tuto chvíli nemohu komentovat," uzavřela Temňáková.

Černou palírnu objevili policisté na Blanensku naposledy po požáru stodoly loni na Silvestra ve Velkých Opatovicích. Na místě zasahovaly čtyři jednotky hasičů. Při požáru se nikdo nezranil a škoda na poničeném stavení byla dvě stě tisíc korun. „Případ zatím vyšetřujeme jako přestupek. Ještě to není uzavřené," řekl policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Mnohem větší úlovek zaznamenali celníci v polovině prosince na Hodonínsku. Při sedmi domovních prohlídkách tam v katastru obce Blatnice pod Svatým Antonínkem zajistili šest set deset litrů šestaosmdesáti­procentního, devět set padesát litrů destilátů různé lihovitosti a devět tisíc litrů ovocného kvasu. „Přitom z deseti litrů kvasu lze vyrobit litr stoprocentního lihu," informovala mluvčí celníků Martina Kaňková.

Při několika raziích se také podařilo najít dvě kompletní destilační kolony s unikátním objemem kotlů- Pro tisíc a dva tisíce litrů lihu. „Klasické destilační zařízení je schopné vyrobit najednou maximálně dvě stě litrů," upozornila mluvčí. Na provoz destilačních kolon navíc jejich majitel načerno odebíral proud.