Státní zástupce Pavel Kuthan však s rozsudkem není spokojený. Zasazoval se o to, aby senát poslal Pálovou do vězení. „Trest je vzhledem k závažnosti případu nepřiměřeně mírný. Určitě podám odvolání," řekl krátce po vynesení rozsudku.

Kuthan již dříve uvedl, že Pálová podle něj vytloukala klín klínem. Své staré závazky platila z peněz nových klientů, i když věděla, že jim už nebude schopna dovolenou zajistit. Na jejich dotazy pak často nereagovala.

Odvolání zvažuje i Zuzana Pálová. „Pokud se odvolá pan státní zástupce, to stejné udělá můj advokát Vilém Fránek," řekla Blanenskému deníku Rovnost Pálová, která dosud odmítala s médii komunikovat.

Podle ní ji totiž hodně poškodila. „V roce 2012 odvysílala televize nepravdivou reportáž o tom, že klienti mojí cestovní kanceláře zůstali v chorvatském letovisku Podaca bez jídla a ubytování. Ale nebyla to pravda. Mimo jiné se mnou následně spousta klientů již nechtěla spolupracovat a své podnikání jsem musela téměř z minuty na minutu ukončit," přiblížila Pálová. Posádka autobusu tehdy cestujícím odmítla vydat zavazadla s tím, že jim majitelka cestovky nezaplatila.

Pálová si myslí, že soudci mohli být méně přísní. „Určitě jsem očekávala nějaký trest, ale mé dojmy jsou tak půl na půl. Rozsudek možná mohl být trošku mírnější. Ale vcelku jsem spokojená," řekla.

Soud jí také udělil zákaz podnikání na pět let a desítkám svých bývalých klientů bude muset splácet dluhy. Připravila je dohromady o více než milion korun. „Obžalovaná podvedla několik lidí v Praze, Litoměřicích, v Rožnově pod Radhoštěm, v Brně, v Boskovicích, Žamberku a možná i na dalších místech. Udělala to s úmyslem obohatit se tak, že uvede jiného v omyl a zamlčí mu podstatné skutečnosti," řekla soudkyně Helena Frantelová.

Soudkyně dále uvedla, že Pálová se vydávala za držitelku koncese oprávněnou organizovat, nabízet a prodávat zájezdy a uzavírat cestovní smlouvy. „Přitom věděla, že je pouze držitelkou oprávnění k provozování cestovní agentury," četla v odůvodnění rozsudku Frantelová.

Pálová podle ní prodávala zájezdy i v době, kdy již věděla, že se dostala do závažnějších finančních problémů. „Pojistnou smlouvu proti úpadku si sice sjednala, ale už ji nezaplatila. Zcela jistě věděla, že pokud ji neuhradí, tak zanikne. Zájezdy, které klienti zaplatili, často rušila. Některým vrátila zpátky jen část peněz, dalším nic. Vybrané částky si ponechala i pro vlastní potřebu," sdělila Frantelová.

Senát ale uznal, že se Pálová po vypuknutí problémů snažila situaci řešit. „Alespoň s některými klienty byla v kontaktu a vypracovala smlouvy o narovnání. Při svém rozhodnutí jsme vycházeli z toho, že když bude i nadále žít běžným životem, bude mít možnost splácet poškozeným dluhy. V současnosti má zaměstnání," vysvětlila soudkyně.

Peníze chtějí zpět

Obhájce Pálové Vilém Fránek nesouhlasí s tím, že by se Pálová dopustila zločinu. „Jak už dříve bylo řečeno, hodně ji poškodila reportáž, kterou odvysílala televize. Spousta klientů, kteří s ní byli dříve spokojeni, s ní už nechtěli spolupracovat a někteří zájezdy rušili," uvedl Fránek.

O tři sta tisíc korun přišlo kvůli spolupráci s Majestic Travel například středisko volného času Animo ze Žamberka. Na letní tábor se rodiče s dětmi těšili marně. Nikam nakonec neodjeli. „Po odvysílání reportáže v televizi jsme se lekli a chtěli zájezd zrušit. Stejně jsme se ale přes moji kamarádku delegátku dozvěděli, že jej zaplacený vůbec nemáme. Záležitost mě málem stála místo," popsala ředitelka organizace Alena Němcová.

Čtyřiaosmdesát tisíc korun požaduje zpátky Josef Hýbl ze Svitav. Ten jako delegát zájezdu v Podaci musel tehdy po sporu s dopravcem částku zaplatit ze své kapsy. „Chorvatským ubytovatelům Pálová dluží přes padesát tisíc euro a má zakázaný vstup do Chorvatska," řekl již dříve Hýbl.