Polili ho žíravinou a uhodili klackem do hlavy. Policisté jejich totožnost stále neznají. „Po pachatelích pátráme. Kdo to udělal, nevíme. Víc k tomu nemohu říct, mohlo by to ovlivnit vyšetřování," řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Dodal, že na Blanensku je podobný případ ojedinělý. „Spíše řešíme případy, kdy nějaký pes napadne člověka," uvedl Malášek.
Policisté mají k dispozici od blanenských strážníků záznamy z kamerového systému. Jestli jsou však na nich případní pachatelé, není jisté. Kamery totiž mají jen omezený záběr. „Státní policii jsme dali záznamy z kamerového systému, který monitoruje okolí, kde k napadení psa došlo. Víc to nemohu komentovat," řekl šéf blanenských městských strážníků Martin Lepka.
Podle zjištění Blanenského deníku Rovnost pátrají policisté i na školách v Blansku. K útoku totiž došlo v době, kdy měly být děti ve vyučování.
Dvouletý krysařík Filuta je podle majitelky, která si nepřála zveřejnit své jméno, z nejhoršího venku. Má po další operaci. Tu podstoupil ve čtvrtek. „Otok na hlavě ustoupil, povolily stehy a otevřelo se mu zraněné oko. Musel proto na další operaci. Teď budeme tři týdny čekat a uvidíme, jestli bude oko v pořádku. Stále je tam velké riziko, že o něj přijde," řekla žena z Blanska.
Dodala, že v ohrožení života byl pes první dva dny po útoku. Pak se jeho stav stabilizoval. „Přežil, ale vyhráno zdaleka nemá. Po úderu do hlavy měl proraženou lebku, otok na mozku, poleptanou tvář a vyhřezlé oko. Léčba bude ještě dlouhá," poznamenala žena.
Za ošetření chovného psa, který byl na dvou výstavách, zatím zaplatila dosud asi šest tisíc korun.
Případ vzbudil velký zájem veřejnosti, který daleko přesáhl hranice Blanenska. Pomoc nabídli lidé z celé republiky.
Například Kamila Zrůstová z Českých Budějovic. „Zasáhlo mě to a chci pomoct. Pokud bude zřízený nějaký účet, pošlu peníze na léčbu pejska. Pokusím se s majitelkou spojit," uvedla Zrůstová.
Podobně kontaktovala redakci Deníku řada dalších lidí. „Nabízené pomoci si velmi vážím. Ale peníze neřeším. Pes byl pojištěný a část nákladů pokryje pojišťovna. Pro mě je teď nejdůležitější, aby byl Filuta v pořádku a policie vypátrala ty kluky," dodala majitelka psa s tím, že podala trestní oznámení.
Psa vypiplala ostravská chovatelka Irena Němcová. „Reakce ohledně pomoci pejskovi jsou fantastické. Ozvala se spousta lidí. Pokud policie pachatele vypátrá, nesmí jim to projít. Dnes ublíží psovi, příště to může být člověk," poznamenala Němcová.
Pokud policisté hochy najdou, zřejmě vyváznou bez trestu. Podle svědků se totiž jednalo o tři chlapce ve věku dvanáct až třináct let. Popotahovaní budou jejich rodiče. Pokud dětem policisté prokáží, že jejich jednání mělo znaky trestného činu, zamíří případ k soudu. Ten může dítěti uložit pravidelný dohled kurátora nebo ho poslat do diagnostického ústavu.
Že se nejedná o běžný případ, potvrdil kurátor Milan Daněk z oddělení sociálněprávní ochrany dětí na Městském úřadě Blansko. „Za více než dvacet let praxe takový případ týrání zvířat na Blanensku, který by měly na svědomí děti, nepamatuji," upozornil Daněk.
Psycholožka Marie Vignatiová je přesvědčená, že se nejednalo o žádnou klukovinu. „Jsou tam jasné známky nekontrolovatelné agrese a sadismu. Postříkat psa žíravinou a bouchnout ho klackem do hlavy rozhodně není klukovina. Ten, co to udělal, podle mého věděl i v tomto nízkém věku, že dělá něco špatného," řekla Vignatiová.
K útoku došlo minulý pátek kolem poledne. Psa, který váží dvě kila, venčila majitelčina kamarádka a kamarád. „Nebyl puštěný na volno, ale na čtyřmetrovém vodítku. Trojice kluků si s ním chtěla hrát a pohladit ho. Pak mu zničehonic stříkli do očí nějakou žíravinu. Na veterině mi řekli, že to asi bylo Savo. Udeřili ho ještě do hlavy klacke a utekli. Bylo to strašně rychlé," popsala útok majitelka psa.