Alkohol, cukrovinky, hračky i kosmetika. To vše strkají do kapes zloději v obchodech na Blanensku. V Boskovicích zaznamenali policisté dvojnásobný nárůst krádeží než v minulých letech. Ve střehu musí být i blanenští obchodníci.

Čím dál častěji míří zloději do obchodů pod hlavičkou Jednoty. Více drobných krádeží zaznamenali zejména v boskovických prodejnách. „Počet krádeží se opravdu zvýšil. Lidé tak jednají zřejmě v souvislosti s hospodářskou krizí. Kradou i děti předškolního věku. Zjistili jsme dokonce, že ve škole se žáci chlubí, kdo z nich toho ukradl nejvíc,“ uvedl za Jednotu Josef Tichý. Podle něj děti lákají většinou žvýkačky a nejrůznější cukrovinky. Výtečníci se najdou i mezi dospělými. „Dost často se také jedná o lidi, kteří jsou v tíživé životní situaci. Na některé zboží nemají peníze,“ popsal Tichý.

Prostor Jednoty snímají kamery. Přesto je videozáznam prodavačům k ničemu. „Od letošního roku není krádež se škodou pod pět tisíc korun trestný čin. Stejně tak opakované krádeže. Zloději se nám smějí,“ je rozhořčený Tichý. Provinilci totiž podle něj mohou dostat jen pokutu za přestupek ve výši do tisíce korun.

Každé dvě hodiny se střídají mezi regály prodavačky v jedné z drogérií v Blansku. „Radí zákazníkům, kteří hledají zboží. A samozřejmě také dávají pozor, aby se něco neztratilo,“ sdělila podnikatelka Zdeňka Watzingerová, které se tak podařilo většinu zlodějů z obchodu vystrnadit. Ti ale podle ní zamířili do prodejen, kde vystavené zboží nikdo nehlídá. Dříve se obchodníci bránili proti drobným krádežím tím, že v prodejnách vylepovali jména zlodějů. To nyní nesmějí.

„Zveřejnit takto něčí jméno je protizákonné. A když zloděje přistihneme, nesmíme jej zadržet do příjezdu policie. Nemůžeme nic a oni mohou všechno,“ upozornila Watzingerová s tím, že zrovna nedávno jí dva neznámí muži nabízeli v centru města drahé parfémy za nízkou cenu. „Byly určitě kradené,“ podezřívá je podnikatelka.

Výrazně vyšší počet krádeží řeší v Boskovicích také tamní strážníci. „Oproti minulým letům počet krádeží stoupl dvojnásobně. Situace vede některé supermarkety k tomu, že si najmou detektivy. Ti se po obchodě pohybují v civilu,“ řekl šéf boskovických strážníků David Krátký. Nutkání krást pokouší podle něj jak děti, tak problémové lidi i důchodce.

„Senioři odcizí často věci, které si nemohou dovolit, děti zase lákají hračky. Samostatnou kapitolu tvoří problémoví lidé bez příjmů a bez domova. Ti nejčastěji kradou alkohol,“ přiblížil Krátký. Pokud je při tomto nešvaru přistiženo dítě, většinou své jednání neopakuje. Do záležitosti se totiž zapojí sociální pracovníci, kteří jednají s jeho rodiči.

V Blansku zatím strážníci řešili méně krádeží. „Zloději kradou většinou v období svátků. Nyní je situace lepší. Opakovaně ale řešíme případy krádeží, jež mají na svědomí bezdomovci. Ti většinou seberou alkohol a jídlo,“ sdělil ředitel městské policie Martin Lepka. Zloději se v blanenských obchodech podle něj zaměřují také na kosmetiku. Odcizí holící přípravky, parfémy či mýdla.

Zloději bývají i vynalézaví. Dokazuje to případ jednoho z blanenských obchodů, v němž chtěli zloději v minulosti ukrást mikrovlnou troubu. „Udělali velký nákup s mikrovlnou troubou. Pak se do prodejny vrátili s účtenkou, vzali si další mikrovlnku a tvrdili, že už ji zaplatili,“ vzpomněl Lepka s tím, že lest podvodníků prodavačky prohlédly. Podle Lepky blanenští strážníci nejčastěji vyjíždí řešit krádeže do supermarketů Kaufland či Albert.

Právě v Albertu se počet krádeží zvýšil. Tvrdí to tamní prodavači. „Někteří lidé považují krádež za východisko z nouze, jiní to berou jako sport,“ podotkl jeden ze zaměstnanců, který si nepřál uvést své jméno.