Jako například v Blansku, kde se v jedné domácnosti před několika dny podomní prodejce vydával za pracovníka vodáren. „Do kohoutků namontoval tři úsporná sítka a chtěl za to tisíc korun. Vystavil mi doklad, pravděpodobně s falešnou adresou. Odmítl jsem to zaplatit. Nakonec jsem zaplatil jen za jedno sítko tři sta padesát korun a vypakoval ho ven. Jednalo se o muže okolo třiceti let, plnoštíhlého, s dioptrickými brýlemi, v černém tříčtvrtečním zimním kabátě," popsal na webu města Blanska setkání s podvodníkem jeden z místních.
Vodárenská akciová společnost se od těchto prodejních praktik distancuje a lidi před podvodníky varuje. Podle mluvčí společnosti Ivy Šebkové zaznamenaly vodárny v minulých dnech tři podobné případy. Dva v Boskovicích a jeden v Blansku. „Tito lidé tvrdí, že jsou z vodáren a že proměřují průtok vody v kohoutcích. Za tuto službu a následné údajné zlepšení průtoku inkasují peníze. Naši zaměstnanci žádná podobná měření neprovádějí. Navíc jsou všichni schopni prokázat se v případě návštěvy domácností nebo dalších odběratelů průkazy naší společnosti," uvedla Šebková.
Dodala, že totožnost pracovníků vodáren si lidé mohou ověřit také telefonicky na centrálním dispečinku. A to na číslech 516 427 249 nebo 734 692 777. Vodárny už na podvodníky upozornily policii a výzvu poslali také na obecní úřady v regionu. „Víme o tom. Podomní prodejci zkoušejí stále nové finty, jak se vetřít do domácnosti. Pokud je něco podezřelého, je nejlepší zavolat na policii nebo ověřit totožnost údajného zástupce energetické společnosti," řekl policejní mluvčí Petr Nečesánek.
Kromě podomních prodejců klepou na dveře domácností často s podobnými historkami také zloději. Oblíbenou fintou je vrácení přeplatku za energie, úhrada nedoplatku nebo kontrola faktur. Zaměřují se zejména na staré lidi.
„Zástupci energetických firem v terénu nikdy nemanipulují s hotovostí. Vždy dojde složenka nebo výzva k zaplacení na pokladně. Spousta lidí, zejména těch starých, však stejně zlodějům na tuto fintu skočí a pustí je domů," řekl policejní mluvčí Petr Nečesánek.
O čtrnáct tisíc korun přišla nedávno jednaosmdesátiletá důchodkyně, kterou přímo v jejím bytě okradly dvě ženy. Ty se do bytu staré paní dostaly pod záminkou, že jsou pracovnice energetické firmy a jdou pro doplatek za elektřinu. „Důchodkyně si nedávala pozor a pro zlodějky nebyl problém zjistit, kde má peněženku s úsporami. Když odešly, žena zjistila, že jí ukradly čtrnáct tisíc korun," řekl k případu Nečesánek. O týden později přišla o třiadvacet tisíc korun další důchodkyně v Černé Hoře, kterou okradl falešný zástupce energetické společnosti.