O sto padesát tisíc korun přišla před několika dny devětaosmdesátiletá stařenka v Boskovicích. „U bytu zazvonil muž, který se představil jako pracovník vodáren, jenž dělá kontrolu vodoměrů. Žena ho pustila dovnitř a on během předstírané kontroly ukradl z kuchyně peněženku, kde měla celoživotní úspory. Sto padesát tisíc korun," řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

O úspory přišel nedávno také důvěřivý důchodce z Horního Poříčí na Letovicku. Naletěl ženě, která u něj zazvonila s nabídkou pojištění s peněžním bonusem. Z jeho domu po nečekané návštěvě tehdy zmizelo téměř devadesát tisíc korun. Podobně přišel o deset tisíc i starší manželský pár v Rájci-Jestřebí.

Dopadnout pachatele v takových případech je pro policii velmi složité. „Staří lidé většinou nedokážou zloděje popsat. Navíc jsou po krádeži ve velmi špatném psychickém stavu kvůli tomu, že tak naletěli. Kolikrát se nemáme při pátrání čeho chytit," poznamenal Malášek.

Podle policejní koordinátorky prevence Zdeňky Procházkové je hlavně důležité, aby staří lidé nikoho cizího do bytu nepouštěli. I když se představí jako zaměstnanec úřadu nebo energetické společnosti. „Měli by ho nechat stát přede dveřmi a nejprve ověřit jeho totožnost. Požádat o služební průkaz nebo zavolat na vodárny, úřad a ověřit, jestli mají v ten den lidi v terénu. Podvodník u dveří stát nezůstane a zmizí," řekla policistka.

Její slova potvrdila i mluvčí Vodárenské akciové společnosti Iva Šebková. „S podobnými případy, že se podvodníci vydávali za naše zaměstnance, jsme se už setkali. Snažili se vetřít do domácností a zjistit, kde mají lidé uložené peníze. Po našich zaměstnancích může kdokoliv žádat předložení služebního průkazu s fotografií. To, zda se v dané lokalitě někdo z nich pohybuje a co dělá, si mohou lidé ověřit také telefonicky u naší společnosti," dodala Šebková.

Další fintou podvodníků je historka o tom, že nesou přeplatek za energie nebo ze zdravotní pojišťovny. Poté, co je lidé pustí do bytu, velmi rychle pod záminkou rozměnění větší bankovky zjistí, kde mají uložené peníze. „Pokud někdo u dveří zazvoní s tím, že je od energetické společnosti a nese přeplatek, musí být staří lidé na pozoru. V dnešní době totiž vše probíhá bezhotovostně. Přeplatky se posílají na účet nebo složenkou," upřesnila policistka Zdeňka Procházková s tím, že dalším trikem je, že se podvodníci vydávají za kamarády vnoučat, která potřebují peníze.

Policisté pravidelně pořádají pro starší lidi na toto téma přednášky. Jedna z nich se koná koncem listopadu v domě s pečovatelskou službou ve Svitávce. Před časem debatovali policisté také v klubu důchodců v Blansku. „Já jsem se s podobnými podvodníky nesetkala. Do bytu bych nikoho cizího nepustila, snažila bych se ověřit jeho totožnost. Vím, že u známých zazvonili podomní prodejci energií, ale řekli, že nemají zájem," uvedla Marta Gronová z blanenského klubu důchodců.