Autobus nemohl přejezdem plynule projet, protože v protisměru byla kvůli opravě mostu a chodníků zúžená silnice. A také kolona dalších aut. Autobus zastavil a jeho střechu přiskřípla padající závora.

Řidiči ji pomohli nadzvednout dva chlapci, co s ním právě jeli do školy. „Část autobusu byla podle mě na koleji, která je slepá a posunují se po ní vlaky. Ale jak jsme mohli vědět, že po ní zrovna něco nepojede? Měl jsem strach. Řidič vjel na přejezd v době, kdy sice byly závory nahoře, ale svítila červená. Byl naprosto v klidu a nikam nespěchal. Když zjistil, že závoru sám nenadzvedne, poprosil nás, ať mu jdeme s kamarádem pomoct,“ řekl v úterý u soudu jeden z cestujících školáků Štěpán Burgr.

Podmínka a zákaz řízení

Událost se stala předloni v listopadu. Za volantem autobusu seděl čtyřiašedesátiletý Josef Žubor. Soud mu trestním příkazem před časem vyměřil podmíněný trest na deset měsíců s odkladem na třicet měsíců. A peněžitý trest dvacet tisíc korun. Žubor proti němu ale podal odpor, příkaz je tak neplatný. „Nebudu to komentovat,“ řekl v úterý muž před soudním jednáním. V minulosti popřel, že by na přejezd vjel na červenou.

Rozsudek má padnout ve čtvrtek. Podle státního zástupce Pavla Kuthana byl původně navrhovaný trest přiměřený. „Připadl mi adekvátní. Odpor proti němu podala obhajoba. Řidič autobusu vjel na přejezd na červenou. Neměl tam co dělat. Vezl autobus plný lidí,“ uvedl Kuthan.

Obhájce Josefa Žubora u soudu uvedl, že stíhaní by měli být lidé, kteří měli na starosti dopravní značení a zajištění plynulé dopravy. V té tobě se totiž v okolí objezdu opravovala silnice s chodníky, most a doprava byla omezená. Řada řidičů však dopravní značení nerespektovala. „Zmíněným úsekem měla jezdit jen vozidla stavby a autobusy. To že tudy projížděla také spousta osobních aut, tomu nikdo nevěnoval pozornost. Pak tam docházelo ke kolizním situacím,“ uvedl obhájce. Dodal, že řidič měl být potrestán za přestupek jízdy na červenou trestnými body a pokutou. Ne za trestný čin.

Čtěte také: Rodinu z Hodonínska vysídlili protiprávně, rozhodl soud po 66 letech

U soudu se v úterý přehrávalo také video s kolizní situací, které natočil na mobilní telefon novinář Petr Kozelka.

Před senátem jako jeden ze svědků vypovídal i jednatel společnosti Dopaz František Zunka, pro kterého Žubor jezdí několik let. „Když jsme dostali do rukou vyjádření z kraje o dopravním značení a omezení u přejezdu, hned jsme k němu měli výhrady. Bylo jasné, že tam na zúžené silnici budou mít naši řidiči autobusů problémy. Připravili jsme je na to. Jenže na naše upozornění nikdo nereagoval. Policie ani kraj. Navrhovali jsme, aby směr na Mladkov byl zavřený a jezdilo se po objízdné trase. Až se stal malér, tak to začali řešit. U přejezdu najednou byly semafory a na Mladkov se jezdilo objížďkou,“ řekl Zunka.

Podobný případ řešili policisté na Blanensku před dvěma lety v létě, když řidič tahače projel na červenou železniční přejezd v Rájci-Jestřebí. Zlomil přitom jednu ze závor a z místa ujel. Policie ho vypátrala. Jednalo se o osmadvacetiletého muže z Blanenska. Dostal tehdy pokutu dva a půl tisíce korun a sedm trestných bodů.

VIDEO: Závory chtěl řidič v Rájci-Jestřebí zvednout ručně. Pak kolem prosvištěl rychlík