Prostým „ano" potvrdila v pondělí předsedkyně ČSV Jarmila Machová bez uvedení jakýchkoliv podrobností informaci, že ukrajinský med do českého přimíchával zaměstnanec Včelpa. Dosud přitom viníka hledali spíš v široké škále dodavatelů. „Jak dlouho to dělal, nevíme, vyšetřování pokračuje. Komise dál pracuje a snaží se nejen zjistit, jak k tomu došlo, ale hledat také opatření do budoucna, aby se to už nemohlo opakovat," uvedla Machová. Systémová opatření bude po svazu vyžadovat i ministr zemědělství Marián Jurečka.

Ne všichni však s verzí, že kauzu obřích rozměrů způsobil jediný zaměstnanec, souhlasí. Na společnost, která neuhlídala původ medu a tím klamala spotřebitele, už bylo podáno i trestní oznámení. Blanenští policisté případ převzali začátkem ledna.

Med do Včelpa dodával například Miroslav Mašek, který léta včelaří ve Vážanech. „Loni jsem tam prodal část svého medu. Z pozice včelaře kauzu vnímám jako velký problém a nové vysvětlení jako ohromnou lež. Potřebovali jen vybrat obětního beránka. Kdo rozhoduje, který med se bude míchat s kterým? Kdo na to má vliv? Prostý dělník?" divil se. Včelpo podle něj napáchalo obrovské škody i tím, že lidé nyní nevěří ani kvalitě medu od drobných včelařů. „Český svaz včelařů má jít včelařům příkladem, ale je tu tlak konkurence a peněz. A Včelpo je vnímáno jako velká kořist. Od okamžiku, kdy se mezi jejich produkty objevil i míchaný med s medy z EU a mimo EU, bylo jen otázkou času, kdy nastanou velké problémy. První se ukázaly už zjara, když inspekce v medu našla pyl z rostlin, které tu nerostou," připomněl Mašek. Včelpo se v jeho očích zdiskreditovalo. „Divím se, že ještě existuje, od Včelpa z Obory už nikdo med nekoupí," dodal.

Kauza propukla na začátku listopadu, kdy na antibiotika v medu upozornil test potravin Blesku. Ten také třicátého listopadu podal na společnost trestní oznámení. „Na začátku ledna jej převzal blanenský odbor hospodářské kriminality, kde se věc bude řešit," sdělil blanenský policejní mluvčí Petr Nečesánek. Na přítomnost antibiotik v medu míří paragraf ohrožování zdraví závadnými potravinami, na prodávání českého medu namíchaného s ukrajinským s označením českého původu zase paragraf poškozování spotřebitele.

Jarmila Machová zdůraznila, že ve výrobcích bylo jen stopové množství antibiotik, která se do výrobků dostala s medem z Ukrajiny. „Například u mléka je stanovena norma, jaké stopy antibiotik v potravině jsou ještě přípustné. Tím, že u nás je léčení včel antibiotiky zakázáno, není u medu tato norma stanovena. Nalezené množství nikoho neohrožuje, ale podle zákona tam být vůbec nesmí," uznala.