Policisté vyklidili budovu a místo prohledali se speciálně vycvičeným psem. Žádnou výbušninu nakonec nenašli. Při zásahu nebyl nikdo zraněn. „Zhruba mezi čtvrt na deset a půl desátou přijela policie s tím, že někdo nahlásil na úřadě bombu. Museli jsme odejít ven. Nevím, jak to dlouho může trvat. Zřejmě to byl opět nějaký hloupý vtip," řekl na místě zásahu Blanenskému deníku Rovnost jeden ze zaměstnanců úřadu, který si přál zůstat v anonymitě.

Školáky poslali domů

Mezi lidmi, kteří museli ve čtvrtek dopoledne opustit budovu, byla i výprava dvanácti adamovských školáků. Úředníci s nimi konzultovali volbu budoucího povolání. „Osmáci museli skončit kvůli nahlášené bombě asi o patnáct minut dřív. Pak se vrátili v pořádku zpátky do školy," řekla ředitelka Základní školy a mateřské školy Adamov Jana Burianová.

Před půl jedenáctou už byl hlavní tah ve městě průjezdný a lidé se vrátili na úřad do práce. „Na tísňovou linku zavolal z telefonní budky anonym kolem čtvrt na deset ráno. S tím že na úřadě je nastražený výbušný systém. Asi na hodinu jsme museli uzavřít silnici od křižovatky Poříčí, Vodní až po kruhový objezd na Rožmitálově ulici. Na místě zasahovali kromě policistů také hasiči. Budovu muselo opustit přes šedesát lidí," řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek s tím, že úřad prohledal speciálně vycvičený pes.

Pokuta až dvě stě tisíc

Po pachateli policie pátrá. Za zneužití tísňové linky může dostat pokutu až dvě stě tisíc korun. „Já bych toho dotyčného nechala tvrdě potrestat a všechno zaplatit. Jestli to měl být vtip, tak se vůbec nepovedl. Tohle mu přece nemůže jen tak projít," řekla Petra Jelínková z Blanska, která zásah sledovala.

Podle zjištění Blanenského deníku Rovnost, už v minulosti bombu na blanenském úřadu práce anonym nahlásil. Stejně jako ve čtvrtek se jednalo o planý poplach. Lidé před budovou spekulovali, že volajícím mohl být některý z nespokojených lidí, kteří k přepážkám chodí hledat práci nebo pro dávky.

Podle Jitky Lorkové, ředitelky Úřadu práce Blansko, v poslední době zaměstnanci neřešili žádné agresivní chování nebo napadení ze strany příchozích. „Nic takového jsme tady za poslední dobu neměli," uvedla.

Na Blanensku se za uplynulé měsíce nejedná o ojedinělý případ. V budově je bomba. Vybuchne. Všichni chcípnou. Na konci loňského roku takto hrozil anonym pumovými útoky na pěti místech na Blanensku. Pak spadla klec. Policie zadržela třiačtyřicetiletou ženu z Lysic, která výhružky rozesílala elektronickou poštou.

Za trestný čin šíření poplašné zprávy jí hrozí až tři roky vězení. Ve všech pěti případech se jednalo o planý poplach. Kvůli každému oznámení však musely do terénu desítky hasičů a policistů, kteří evakuovali dohromady stovky lidí.

Za podobný trestný čin žena nebyla podle zjištění Blanenského deníku Rovnost dosud trestána. V minulosti však měla potíže se zákonem kvůli několika přestupkům. „Co vím, tak měla něco ukrást v kójích u fotbalového stadionu. Sousedé s ní měli řadu konfliktů. Několikrát jim prý vyhrožovala. V Lysicích je to známá postava," řekl Blanenskému deníku Rovnost jeden z místních. Přál si zůstat v anonymitě, jeho jméno však redakce zná.