Propuštěný vězeň zamířil předevčírem navečer z plzeňské věznice na Znojemsko, odkud pocházel. „Jel autobusem. Po cestě vypil litr rumu a pak se vydal do restaurace v Nádražní ulici," informovala znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová. Muž byl pravděpodobně i pod vlivem pervitinu.

Bylo zavřeno. Pachatel se dovnitř dostal násilím. „Policii zavolal majitel, který si toho všiml. Hlídka na místě zloděje zadržela. Choval se agresivně a sprostě nadával. Skončil v policejní cele," dodala policejní mluvčí.

Několikaměsíční vyhýbání se nástupu do vězení se zase vyplatilo devětačtyřicetiletému muži ze Slovenska. „Moravskokrumlovští policisté ho předevčírem dopadli v Miroslavi. Převezli ho na služebnu. Soudce ale po posouzení případu dospěl k závěru, že se na odsouzeného vztahuje dílčí amnestie. Místo do vězení proto šel na svobodu," sdělila mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová.

Policisté stále dohlížejí i na zajištění bezpečnosti v okolí věznic a vlakových a autobusových nádraží. Nemuseli ale řešit žádný vážnější problém. V Břeclavi jen v noci na včerejšek strážníci pokutovali dva opilé bývalé vězně za to, že byli příliš hluční.

Na Blanensku, kde není žádná věznice,  je podle policistů klid. Ve městech se proto nic mimořádného nechystá. „Důvěřujeme práci policie. Monitorování našeho území funguje spolehlivě, proto nějaká zvláštní opatření nechystáme. Amnestie se nás dotkne pouze v tom, že nám dočasně ubude jeden muž najatý na veřejně prospěšné práce, ale nejedná se o citelnou ztrátu," poznamenal boskovický starosta Jaroslav Dohnálek. V Blansku bude o amnestii diskutovat vedení města. „V pondělí se sejdeme i s ředitelem městské policie. Zatím však nikdo návrh na konkrétní preventivní krok nevznesl," řekl místostarosta Blanska Jiří Crha.

V Jihomoravském kraji jsou čtyři věznice. V brněnských Bohunicích už propustili všechny amnestované vězně. Odešlo jich 132. Stejně už soudci probrali všechny spisy v Břeclavi. Ven vyšlo devětatřicet lidí. Znojmo hlásí pětačtyřicet propuštěných.

Všechny spisy neprobrali ještě soudci v kuřimské věznici. „Pokračovat budou i o víkendu. Předpokládáme, že už ale propustí jen pár lidí," konstatoval mluvčí kuřimské věznice Milan Novotný.

Soudci ale přesto ještě neskončili. „Řeší případy, kdy odsouzení zatím nenastoupili do vězení. U nás mají před sebou přes třináct set spisů," řekla mluvčí Městského soudu v Brně Gabriela Stočková. Velké množství spisů procházejí také soudci Okresního soudu Blansko, i když na Blanensku žádná věznice není.

Konec propouštění zklamal mnoho lidí, kteří včera už třetí den čekali před bránami vězení v Kuřimi. „Každý den jsem tam byla až do noci. Mého syna ale nepustili. Přestože jeho advokát říkal, že na to právo má. Nejhorší ale je, že nám nikdo ve věznici neřekl, na čem jsme. Už tři noci jsem kvůli tomu nespala," prohlásila jedna z nich.

Ještě horší nálada je ale v samotné věznici. „Ti, co se nedostali ven, jsou hrozně zklamaní. Vůbec bych se nedivil, kdyby tam došlo k nějakým výtržnostem nebo dokonce vzpouře," okomentoval Zbyněk Blanarovič, který se ven dostal mezi posledními.

S amnestií nejsou spokojení ani lidé, kterých se vůbec osobně netýká. Už téměř třicet tisíc podpisů posbírala na internetu petice nazvaná Nesouhlasíme s Klausovou amnestií.