Až 85 procent celkových nákladů může stát pokrýt zájemcům o vybudování vodíkové čerpací stanice. Vyplývá to ze zveřejněných podmínek nového dotačního programu Ministerstva dopravy pro rozvoj elektromobility v České republice. Celkem je na budování dobíjecí infrastruktury a výstavby vodíkových plnicích stanic vyčleněno šest miliard. Pět na první zmiňovanou oblast a jedna na vodík.

Co je veřejná dobíjecí stanice:

| Video: Youtube

Rozdílná výše podpory

Stát chce odlišnou výší podpory mezi 55 a 85 procenty podpořit budování dobíječek a stavbu vodíkových plniček tam, kde je to podle něho aktuálně více zapotřebí.

Proto třeba žadatel o příspěvek na vybudování běžné dobíjecí stanice (tedy ne rychlé nebo ultrarychlé) přímo na území měst a obcí může dostat proplaceno až osmdesát procent a ten, kdo staví rychlodobíjecí stanici v nepreferované oblasti jen 55 procent.

Stát tak, podle ministra dopravy Martina Kupky, chce docílit udržení stávajícího poměrně rychlého tempa budování dobíjecí infrastruktury v České republice a současně vyhovět požadavkům Evropské unie.

Ta schválila, že od roku 2025 musí být nainstalovány rychlé dobíjecí stanice pro osobní automobily a dodávky o výkonu nejméně 150 kW každých 60 km podél hlavních dopravních koridorů EU, tzv. transevropské dopravní sítě (TEN-T).

Ukázka dobíjecí stanice v Praze:

Je potřeba dobíjet i těžké kamiony

A také mají vznikat dobíjecí stanice pro těžká vozidla s minimálním výkonem 350 kW. I ty musí být zavedeny každých 60 km podél hlavní sítě TEN-T a každých 100 km na větší globální síti TEN-T od roku 2025.

Vvodíkové čerpací stanice pro osobní i nákladní automobily pak musí být od roku 2030 zavedeny ve všech městských uzlech a každých 200 km podél hlavní sítě TEN-T.

Chystá se kompletní databáze dobíjecích stanic

Ministerstvo dopravy hodlá být v prosazování elektromobility užitečné i v dalších dílčích oblastech. Například v rámci Národního dopravního informačního centra vzniká kompletní databáze dobíjecích stanic.

„Bude připravena na jaře příštího roku a motorista se pak dozví také i aktuální stav obsazenosti konkrétní stanice,“ sdělil ministr Kupka na dotaz redaktora Deníku.

Praktické informace a rady ohledně elektromobility jsou teď pro zájemce k dispozici zdarma na webu Centra dopravního výzkumu v sekci Čistá doprava.