Jak funguje trávicí soustava:
V TEXTU NAJDETE
Při větší konzumaci jídla a alkoholu hrozí řada obtíží. Nejméně závažným problémem je přejedení, kdy lidé nemohou usnout a spát, tlačí je žaludek, přidává se pálení žáhy. Na vině je velká spotřeba masa, především tučného, případně mírná opilost. V žaludku zůstávají různé potraviny rozdílnou dobu - nejdéle v něm pobydou jídla s vysokým obsahem bílkovin a tuků, tedy typicky tučná masa, bramborový salát, chlebíčky se salámem nebo různými masnými či uzeninovými pomazánkami a klobásky. Alkohol sám o sobě může ve větším množství vyvolat zánět žaludku, případně zvracení. Závažnější problémy hrozí pacientům s onemocněním trávicího traktu, ať již známým, nebo ještě nepoznaným.
Jídlo vynechte klidně celý den
Někdy jsou potíže tak závažné, že je třeba vyrazit k lékaři. Jindy si zvládnete pomoci doma sami. „Po trávicích obtížích, které si nevynutily návštěvu lékaře nebo hospitalizaci v nemocnici, je vhodné odlehčit jídelníček – na několik hodin až den zcela vynechat jídlo,“ radí gastroenterolog Pavel Kohout, přednosta Interní kliniky pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice
Naopak tekutiny hrají na cestě k tomu, jak dostat své zažívání zpět do formy, klíčovou roli. Dostatečná hydratace organismu je totiž naprosto nezbytná. A právě tady pomůže jeden babský recept.
Tradiční léčivá pitná kúra
„Můžete pít černý nebo ředěný ovocný čaj. Ale můžete také využít účinnou pitnou kúru minerální vodou, která se ordinuje v případě obtíží s trávicím traktem i v lázeňských zařízeních,“ připomíná docent Kohout osvědčený tradiční recept, kterým si napravovali trávení už naši prarodiče.
„Pijte zhruba 200 mililitrů velmi silně mineralizované vody z Mlýnského pramene 20–40 minut před hlavními jídly,“ doporučuje gastroenterolog.
Nahrává se anketa ...
Obřad pro zklidnění trávení
„Podle desatera pravidel karlovarské pitné kúry je tato kúra malou slavností, a proto by měla probíhat v duševní pohodě, beze spěchu, v uvolnění,“ doporučuje primářka Milada Sárová, specialista na fyzikální, balneologickou a léčebnou rehabilitaci.
Při domácím léčení může být velmi silně mineralizovaná minerální voda Mlýnský pramen využitá buď jednorázově jako antacidum, čili ke snížení kyselosti žaludečního obsahu. Funguje také jako cholagogum, to znamná že urychluje vyprazdňování žlučníku. A působí i jako jemné projímadlo. Hodí se ale k delší domácí pitné kúře.
Pijte vodu, nepijte rum:
Minerální vody jsou pro trávení blahodárné
Různé silně mineralizované vody neslouží k běžnému pitnému režimu, ale právě k domácí léčbě. Proto je možné koupit v lékárnách a také v supermarketech. Stejně jako karlovarské jsou dobře známé třeba minerální vody z Luhačovic.
„Pro luhačovické minerální vody je typické vysoké proplynění oxidem uhličitým a zvýšený obsah bromidů, jódu, lithia, barya, fluoridů a kyseliny borité. Zásluhou toho má jejich popíjení blahodárný vliv na celý zažívací trakt. Běžně dostupnou i mimo lázně je minerální voda Vincentka,“ uvádí Petr Pšenica, hlavní lékař společnosti Lázně Luhačovice, a.s.
Ošetřuje sliznice, urychluje hojení
„Hlavním důvodem pro pitnou terapii luhačovickými minerálními vodami jsou nemoci zažívacího ústrojí a nemoci z poruchy látkové výměny a žláz s vnitřní sekrecí,“ říká doktor Pšenica. Pitná kúra má pozitivní dopad na sliznice zažívacího ústrojí a pomáhá s hojením po břišních operacích.
Pitná kůra také příznivě ovlivňuje pohyblivost žaludku, střev a žlučníku, žaludeční kyselost a působí na činnost slinivky břišní. Vhodná je proto třeba pro ty, co trpí pálením žáhy, plynatostí, zácpou nebo průjmy.Na začátek jeden pohárek
Dávkování léčivých přírodních vod je vždy individuální, záleží na potížích a celkovém zdravotním stavu konkrétního člověka. Nejčastěji ale bývá dvakrát denně na lačno před snídaní a před večeří. Zcela výjimečně ji lékaři ordinují ještě před obědem, odpolední svačinou nebo před spaním.
„Jednotlivá dávka Vincentky se pohybuje mezi 220 a 660 mililitry. Doporučuje se zahájit dávkou 220 mililitrů, což odpovídá jednomu lázeňskému pohárku. Později se může dávka zvýšit podle snášenlivosti na dva až tři pohárky, přičemž vyšší dávka bývá doporučena zejména ráno. Jeden pohárek by měl pacient vypít během dvou až tří minut a mezi jednotlivé pohárky vkládat pauzu deset minut,“ uvádí doktor Pšenica.
V určitých případech, jako jsou dráždivé stavy v trávicím traktu, se se voda ohřívá na 30 až 40°C. Při nedostatku žaludeční kyseliny se naopak pije luhačovická minerální voda chladnější a v menších dávkách přibližně 20 až 30 minut před jídlem. Pokud v některých případech vyvolá oxid uhličitý nepříjemný pocit tlaku v žaludku nebo nadýmání, je dobré volný plyn vymíchat, nebo probubláváním odstranit.
Pitná kúra z Karlových Varů
A jak na domácí pitnou kúru karlovarského Mlýnského pramene? „Doporučuji standardní pitný režim, zpočátku střední, později velké denní dávky teplého Mlýnského pramene: ráno nalačno 400 mililitrů, před obědem 200 mililitrů, před večeří 200 až 400 mililitrů. Jeden dvoudecový pohárek je dobré vypít za tři až pět minut, po deseti minutách přestávky si dát druhý,“ radí doktorka Sárová.
Doba pití před jídlem se řídí hodnotami žaludeční kyselosti. A doba trvání pitné kúry bývá podle lékařky tři až pět týdnů. Domácí pitnou kúru lze opakovat jednou až dvakrát ročně.