„Brzy budeme moci nabídnout další plně hrazené a vysoce účinné antivirotikum proti covid-19 všem českým pacientům, kteří jej budou potřebovat. Pandemie ještě neskončila. Covid je smrtelné onemocnění, na které musíme být připraveni,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Vakcína proti covidu od firmy Pfizer
Nové vakcíny proti covidu nebudou ještě roky. Ty posilovací přitom nemusí stačit

O dodávkách ministerstvo jednalo od začátku letošního roku. Nechtělo platit dopředu určený počet dávek, které by se nemusely pro pacienty využít. „Tato smlouva umožňuje objednávat podle potřeby. Nespotřebované léky se tak nebudou muset hradit ze státního rozpočtu, jako tomu bylo v některých případech dříve, například u monoklonálních protilátek,“ dodal Jakob. Podobně má Česko nespotřebované vakcíny, část se snaží darovat do rozvojových zemí, ale část bylo kvůli expiraci nutné zničit.

V Česku později než jinde

Kvůli zdlouhavým jednáním je v Česku lék dostupný později než v okolních zemích. Například na Slovensku ho mohou lékaři pacientům předepisovat od začátku srpna. Čeští pacienti si budou moci lék po předepsání jejich praktickým lékařem nebo lékařem specialistou vyzvednout v 58 nemocničních lékárnách. Česká lékárnická komora už v případě dříve dostupných antivirotik kritizovala, že nejsou dostupná pro všechny lékárny.

„Jedná se o antivirotikum podávané ve formě tablet, které zastavuje množení viru v buňkách. Pomáhá tělu překonat virovou infekci a může předejít rozvoji závažné formy onemocnění a zabránit úmrtí,“ popsalo ministerstvo. Lékaři ho mohou předepsat lidem s vysokým rizikem vážného průběhu. Pokud je lék podán do pěti dní od prvních příznaků, je podle studií výrobce schopen snížit riziko hospitalizace a úmrtí o 88 procent.

Firma Pfizer vyrábí kromě paxlovidu i vakcíny Comirnaty, kterých bylo v Česku podáno přes 14,8 milionu dávek. Tvoří tak téměř 83 procent všech podaných proticovidových vakcín. „Tato kombinace umožňuje každé zemi efektivně předcházet devastujícím následkům covidu a jsem si jistý, že také v České republice zabrání mnoha případným dalším těžkým stavům či dokonce úmrtím a významně sníží zdravotní náklady na léčbu onemocnění covid-19,“ uvedl generální ředitel společnosti Pfizer v ČR Pavel Sedláček.

Omikron BA.5 je vysoce nakažlivá subvarianta koronaviru, která vyvolává obavy, protože přispívá k nové vlně infekcí po celém světě, včetně České republiky. Ilustrační foto.
Imunolog popsal nový příznak covidu. Objevuje se zásadně v noci

Pro léčbu pacientů s vyšším rizikem vážného průběhu se v dřívějších vlnách epidemie podávaly monoklonální protilátky. Ty jsou ale na současnou variantu viru omikron málo účinné. Z protivirových léků je v ČR k dispozici molnupiravir od firmy Merck Sharp & Dohme (MSD) a lékaři podávají vhodným pacientům také remdesivir, který byl prvním schváleným lékem na covid-19.