Levandule – královna aromatických rostlin:

Zdroj: Youtube

Jestli je na předjaří něco náročného, tak jsou to pořád ještě dlouhá tma, leckdy šedivé dny a chladné počasí. Když k tomu připočteme nároky dnešního zrychleného světa, neustálý tlak z práce a mnohdy i z domácnosti, není divu, že se u leckoho může projevit úzkost. Mezi nejčastější příznaky patří svalové napětí, trvalý strach z budoucnosti, tlak na hrudi, podrážděnost, pocit, že se nemůžete dostatečně nadechnout, roztěkanost nebo i trávicí problémy.

Když dojde hormon serotonin

Psychiatrička Maria Králová.Psychiatrička Maria Králová.Zdroj: Se svolením LavekanÚzkost má významný dopad na kvalitu života, a pokud není léčena, stav člověka se časem zhoršuje. „Při úzkosti, podobně jako při depresi, nedochází k dostatečnému přenosu signálů v mozku. To se děje prostřednictvím nosičů nervových impulzů, takzvaných neurotransmiterů. Jedním z nejdůležitějších neurotransmiterů je hormon serotonin, který je při úzkostné či depresivní poruše nedostatkový. Léky se v podstatě snažíme zvýšit jeho zásoby na nervových spojeních, což vede k postupnému zmírňování příznaků,“ vysvětluje psychiatrička Maria Králová.

V posledním čtvrtletí loňského roku se příznaky depresí a úzkosti projevily u čtrnácti procent dotazovaných. V letech před krizemi se deprese a úzkosti objevovaly zhruba jen u šesti procent respondentů.
Jak se zbavit úzkosti? Zkuste okamžitou pomoc bez léků

Při dlouhodobé medikamentózní léčbě úzkostných poruch jsou první volbou antidepresiva.

„Na začátku léčby však pacientovi obvykle nasadíme i anxiolytika, tedy léky na zklidnění a rozpuštění napětí, protože antidepresiva začnou účinkovat v průměru až po dvou týdnech, a to je pro pacienta, sužovaného příznaky, příliš dlouhá doba,“ říká lékařka.

Závislost na léku z přírody nehrozí

Jak ale psychiatrička varuje, je třeba dát velký pozor, aby anxiolytika pacient neužíval příliš dlouho. Jedná se o léky, které jsou navrženy tak, aby akutně zmírnily úzkost, a měly by tak být užívány jen po krátkou dobu. Drtivá většina z nich je totiž potenciálně návyková a závislost vzniká poměrně rychle, což je krajně nežádoucí.

Nedostatek slunečního svitu během zimních měsíců může lidem způsobit psychické potíže.
Dejte pozor, čím na sebe svítíte. Špatné světlo může deprese ze tmy zhoršit

„Pozitivní zprávou je, že v lékárnách pořídíte volně prodejné anxiolytikum, tedy lék proti dočasným úzkostným stavům bez lékařského předpisu. Je bezpečný, účinný, dobře tolerovaný a nehrozí při něm riziko závislosti. Po jeho užití se může řídit, neuspává, netlumí. Výhodou je přírodní složení. Je to bylinný přípravek pro léčbu úzkosti s obsahem levandulového esenciálního oleje,“ dodává doktorka Králová.

Léčba vhodná i pro mladé

Pro prvotní využití bylinné léčby úzkosti je i psychiatrička Darina Hrabovská. Farmakoterapie úzkosti, zejména pokud jde o dlouhodobé užívání anxiolytik, bývá podle ní zatížena vedlejšími účinky a zmíněným rizikem rozvoje závislosti.

Levandulové pole před sklizní:

„Ve včasném stádiu, respektive při dostatečně rychlém podchycení problému, doporučuji nejdříve sáhnout po fytofarmaku, tedy léku na přírodní bázi. Doporučuji to i u mladého člověka, který se dosud s pomocí léků na úzkost neléčil,“ uvádí lékařka.

Sami pacienti dávají přednost takovým lékům, které jsou nenávykové, dobře snášené a nezpůsobují denní ospalost.


Nahrává se anketa ...

Pomáhá inhalace i polykání oleje

Proč tedy nevyzkoušet k prvotní úlevě levanduli, která je známa pro svou schopnost redukovat úzkost a napětí? Esenciální oleje z ní se mohou aplikovat pomocí aromalampy, difuzéru, masáží nebo přidáním do koupele. Vědci provedli souhrnnou analýzu řady studií, které hodnotily působení levandule při léčbě úzkosti.

Kostival lékařský je víceletá rostlina, která má v rostlinoléčbě nepostradatelné účinky
Bylina, která se sbírá teď v zimě: Při léčbě zranění i bolavých zad dělá zázraky

Tato takzvaná metaanalýza prokázala, že většina z mnoha tisíc lidí, zapojených do různých studií, hlásila přinejmenším významný výsledek ve prospěch užívání levandule při úzkosti. Pomáhalo inhalování levandule, a hodně dobré výsledky mělo užívání silexanu.

Jak popisuje odborný web Prolekare.cz, silexan je standardizovaný esenciální olej získaný destilací z levandule lékařské, který obsahuje i u nás volně prodejný lék. Účinnost této levandulové silice v léčbě úzkosti dokládají i další studie.

Další články o bylinkách, kterou mohou pomoci vaší psychice, najdete v sekci související články pod tímto textem.

Vyzkoušejte domácí léčbu levandulí

Bylinky patří po staletí do klášterních zahrad a řádové sestry je vždy využívaly k vaření i v léčitelství. Německá novinářka Petra Altmanová vydala před časem v Karmelitánském nakladatelství knihu Léčivá síla klášterních bylinek.

Lidé, kteří tráví v přírodě alespoň 120 minut týdně, mají výrazně vyšší pravděpodobnost, že budou mít dobré zdraví a lepší psychickou pohodu.
Místo prášků na uklidnění vědci radí: Duši vyléčí už dvě hodiny týdně v přírodě

Na knize spolupracovala novinářka se řádovou sestrou Fidelis Happachoovu z kláštera Bernried, který leží nedaleko Mnichova. Můžete vyzkoušet některé levandulové recepty od sestry Fidelis.

  • Prostředek na usnutí: Levandulové květy dejte do malého látkového pytlíčku a nechte přes den na polštáři – můžete aplikovat i u malých dětí.
  • Přísada do relaxační koupele: Několik kapek levandulového oleje kápněte do vany o teplotě 38 °C.
  • Čaj proti bolestem hlavy a na posílení nervů: 1 lžičku levandulových květů dejte do šálku, zalijte horkou vodou a nechte 3 minuty vyluhovat Sceďte a pijte.