Na novou variantu, jejíž výskyt v evropských zemích mírně narůstá, se zaměřuje Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC), zjišťuje případnou větší odolnost proti očkování či léčbě.

"Podle dostupných výsledků studií tato subvarianta vykazuje vyšší transmisibilitu, neboli snadnější přenos, ale přibližně stejnou odolnost vůči virus neutralizačním protilátkám jako ostatní subvarianty delta," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková. Vyšší odolnost vůči protilátkám může podle ní tato varianta viru mít v případě, že nese navíc i mutaci E484K.
Beze změn v odolnosti
Doporučuje proto laboratořím její výskyt sledovat při testech metodou diskriminačního PCR. "České laboratoře v rámci mutace delta celogenomově sekvenovali celkem 7176 vzorků a v žádném z nich dosud nenašly subvariantu E484K," doplnila vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová.
Od 2. do 12. listopadu 80 laboratoří předalo SZÚ data z 56 tisíc diskriminačních PCR testů. V přibližně 98 procentech z nich byla zachycená varianta delta nebo její subtypy.

Celkově bylo letos celogenomově sekvenovano přes 13 tisíc vzorků, z nich tisíc od 12. října. Nejvíc vzorků za poslední měsíc obsahovalo subvariantu AY.43 (41,3 procenta). U ní lékaři nezaznamenali žádné změny v odolnosti proti léčbě nebo očkování ani horší klinický průběh nákazy.