Psal se 5. červen 1981, když americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí oznámilo, že zaznamenalo u několika předtím zdravých mladých mužů případ nového onemocnění. I když se virus HIV, který se v pozdějších fázích může rozvinout do souboru onemocnění AIDS, vyskytoval v populaci i dříve, právě v osmdesátých letech vyvolal největší paniku. Lék na něj neexistuje dodnes.

Litografie zachycující očkování osmiletého Jamese Phippse lékařem Edwardem Jennerem. Dílo Gastona Mélinguea asi z roku 1894
Injekcí změnil svět. První očkování provedl na dítěti, klíčovou roli hrály krávy

Zdroj: DeníkVe Spojených státech nabrala situace rychlý spád. „Do konce roku 1991 se z AIDS stala druhá nejčastější příčina úmrtí mladých mužů ve věku 25 až 44 let,“ připomíná Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí na webu.

O nemoci se původně mluvilo jako o záležitosti gay komunity. V 80. letech se o ní stále vědělo málo. „Někteří nemoci přezdívali homosexuální rakovina. Lidé se obávali, že se nakazí, když se budou držet za ruce nebo si sednou na veřejnou toaletu. Třeba psychiatr Jesse Peel, člen gay komunity v Atlantě, ve svých zápiscích z 80. let vzpomíná, že týdně šel i na dva či tři pohřby stejně starých přátel. Umírali ve větším množství, než vrstevníci jeho stárnoucí matky,“ vykresluje atmosféru CNN.

Jak píše server History, problémem byly i případy, kdy se lidé nakazili ne vlastní vinou. Nejčastěji šlo o situaci, kdy se infikovali při podání krevní transfúze. Homosexuálům bylo proto následně zakázáno ve Spojených státech amerických darovat krev.

Zlepšení léčby i prevence

Postupem let vědci dokázali vyvinout spolehlivé testy na HIV i léky, které nakaženým usnadňují život a zabraňují zhoršení se nemoci. Zlepšila se rovněž prevence. Pomáhaly aktivity celebrit, ať už nakažených nebo nenakažených, i vznik různých organizací. Přes medicínský pokrok na lék, který by virus dokázal zcela vyléčit, svět stále čeká.

Malárie. Tropický mor. Jejím přenašečem jsou komáři druhu anopheles.
Významný objev! Svět má vakcínu proti malárii. Získal ji i díky boji s covidem

Počty nakažených v České republice sleduje Státní zdravotní ústav. Například za loňský rok přibylo 251 lidí s pozitivním testem na toto onemocnění. „Česká republika zůstává zemí s relativně nízkou úrovní infekce HIV/AIDS v rámci světa i Evropy,“ uvedli zástupci ústavu v tiskové zprávě.

Přesto se již několik let nedaří dostat roční přírůstek pod dvě stě případů. Nejhorším z tohoto pohledu byl rok 2016. Po něm pak počty případů začaly postupně klesat. Až do loňska. „Nárůst počtu nově zachycených případů v roce 2020 oproti roku 2019 je patrně ovlivněn koronavirovou epidemií. Mezi případy roku 2020 je totiž v porovnání s předchozími dvounásobný počet osob, které již o své HIV pozitivitě věděly. Zčásti jde o rezidenty, kteří nejspíše vyhledali zdravotnické zařízení kvůli omezení přeshraničního pohybu a potřebě získání léků, které si za běžné situace zajišťovali mimo Českou republiku," poznamenali zástupci ústavu v tiskové zprávě.