V současné době tady žije přibližně 130 lidí. V převlečení jich dnes chodí zhruba třicet. „Účastním se s dětmi druhým rokem. Překvapilo mě, kolik masek na tak malou obec v průvodu chodí,“ komentovala masopust například Veronika Šanderová.
Průvod masky zahajují skupinovým focením před zdejším úřadem. V Závisti tradici masopustu udržují zejména tři rodiny - Horákovi, Komárkovi a Uhlířovi. „Jsme držáci, kteří nikdy nezklamou,“ směje se Erika Uhlířová.
Právě Uhlířová, která je dnes přestrojená za černošku se dvěma novofundlandskými psy, v průvodu vzpomíná na začátek dlouholeté tradice. „Přišla jsem tehdy s mámou do obchodu k Horákům s návrhem, že bychom mohli obnovit tradici, která tu byla za totality. Přestěhovali jsme se sem z nedaleké obce Újezd, kde byli ostatky každoroční samozřejmostí. Vzpomínám si, že jsem šla tenkrát za jed Antrax. Místo jedu jsem z legrace rozhazovala mouku po okolí. Od té doby chodíme v maskách každý rok celá rodina,“ vypráví žena.
Výběr masek je podle obyvatel jedna z nejdůležitějších věcí na celém průvodu. Ačkoliv přiznávají, že postupem času sázejí hlavně na intuici nebo recyklují masky z minulosti. „Masky mnohdy vybíráme až na poslední chvíli. Máme doma dva pytle plné různých paruk, škrabošek a jiných převleků. Za ty roky se nám toho už spoustu nakupilo, takže je z čeho vybírat. Všechno je to o nápadu,“ přiznává zase Božena Horáková.
S originálními myšlenkami pravidelně přichází Martin Horák, který se letos přestrojil za českého prezidenta Miloše Zemana. Uprostřed průvodu zastavuje auta nebo sjíždí na kolečkovém křesle z kopce dolů. V ruce mu nechybí Becherovka, kterou měl prezident dříve v oblibě. „Martin tu dělá výbornou zábavu každý rok. Minule se převlékl za ježibabu a předtím za nudistu,“ sděluje Helena Kolářová v přestrojení za hrací kostku.
Po cestě přestrojené občerstvují místní. Maškarám nalévají pálenku s višňovkou, ke kterým přikusují koblihy, jednohubky i sekanou.
Masopustní průvod Závistští končí posezením a večerní zábavou v obecním úřadu, kde zároveň počítají vybrané peníze. „Přispěl skoro každý, na kterého jsme zazvonili. Průměrně do kasičky házeli dvě stě korun,“ informuje Adéla Jakubcová, která chodí za starou bábu.