Základem nejnovějšího nafukovacího modelu byla databáze čítající přes miliardu hvězd. „Je to vlastně desetimetrová koule, na které je otisklá celá hvězdná obloha,“ vysvětlil ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Model zjednodušeně přirovnal k hvězdnému globu.

Kromě Astrosféry si návštěvníci zdarma prohlédnou také nafukovací modely Země, Měsíce a Marsu. Za příznivého počasí je do neděle zaměstnanci hvězdárny vystaví na Kraví hoře vždy ve dvě hodiny odpoledne a sklidí o půl dvanácté v noci. Pak se modely vrátí až v srpnu a s obměnou složení.

Na Festival planet se letos chystá třeba Veronika Hubaczová s přáteli. „Je tam vždycky pěkná atmosféra, a tak se ráda vracím,“ řekla. Prý se jí líbí, že si pokaždé může prohlédnout jinou kombinaci modelů.

Pracovníci brněnské hvězdárny si pro návštěvníky ale nepřipravili jen nafukovací planety. „K vidění budou dvě venkovní výstavy, jedna věnovaná vesmírným objektům, druhá Evropské jižní observatoři,“ sdělil ředitel hvězdárny Dušek. Jmenoval také letní kino nebo přednášky o jednotlivých modelech.

Festival planet přináší vesmírným nadšencům unikátní modely | Video: Deník/Kristýna Bartošíková

Hubaczová v minulých letech ještě nestihla obejít všechny aktivity. „Snažíme se to napravovat postupně a s každou návštěvou něco nového vyzkoušet,“ nastínila. Většina aktivit Festivalu planet je při tom zadarmo, i když ty, kteří si to mohou dovolit, ředitel Dušek vyzval k zakoupení dobrovolných vstupenek.

Festival první den navštívila také rodina Maršalových, která se o něm dozvěděla na sociálních sítích. Nejvíc se jim líbily planety. „Museli jsme jít pěšky, protože autem se sem člověk nedostane,“ upozornila Elena Maršalová. To samé zdůraznil i ředitel hvězdárny. „Neustále všem opakujeme, že musí pěšky nebo městskou dopravou, nezaparkují tu,“ řekl.

Kromě nové Astrosféry se podle Duška mohou návštěvníci nejvíce těšit na čtvrteční sraz fanoušků vědecko-fantastických filmů. „Pobízíme je, aby došli v kostýmech, třeba se světelnými meči, a po deváté večer uděláme hromadnou fotografii,“ objasnil oblíbenou tradici.