Dle průběžného hlášení z ordinací praktických lékařů je nemocnost v Jihomoravském kraji aktuálně na úrovni 2002 nemocných na sto tisíc obyvatel. Na stejné úrovni se drží poslední čtyři týdny. Informovali o tom jihomoravští hygienici.

„Aktivita chřipky po mírném ústupu v šestém týdnu zůstává na stejně vysoké úrovni. Chřipka tvoří dvanáct procent případů respiračních infekcí. Viry chřipky typu A i typu B a RS viry jsou i nadále hlavní příčinou hospitalizací," informovala Renata Ciupek, která je ředitelkou protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice se sídlem v Brně.

Nemocnice, ilustrační foto
Nemocnice na jihu Moravy pod náporem chřipky: plní se brněnská Dětská nemocnice

V průběhu uplynulého týdne došlo k posunu v nemocnosti v některých věkových skupinách. Nárůst zaznamenali hygienici u školních dětí, a to o třináct procent. Pokles nemocnosti nastal u dospělých v produktivním věku. Podle statistik je v této věkové kategorii nemocnost nižší o dvanáct procent.

V populaci je stejně jako před týdnem kolem čtyřiadvaceti tisíc nemocných mezi 1,2 milionu obyvatel. Epidemie trvá jedenáctý týden. nejsilnější byla na přelomu roku.

Nad celokrajským průměrem je nemocnost vyšší v okrese Brno-venkov, Břeclav a Hodonín.

Prevence dle hygieniků: důsledně dodržovat zásady hygieny rukou a dýchacích cest  • neprochladnout, pít dostatek teplých nápojů, dostatek spánku• důsledné a efektivní větrání. Při onemocnění: léčit se a nesnažit se onemocnění přecházet• omezit kontakt s dalšími lidmi

Chřipce podle výpočtů odborníků podlehne asi patnáct set obyvatel České republiky za rok, v letech horší epidemie to může být podstatně více. Roku 2021 se nechalo očkovat zhruba třiadvacet procent lidí nad pětašedesát let, což je proti západní Evropě asi třetina. Nejvhodnější doba pro očkování proti chřipce je podle odborníků podzim.