Kromě paraglidistů, pilotů vrtulníků, ultralightů či rogal se k nim z jihu Moravy nově přidali také piloti z břeclavského letiště. "Zvykli jsme si dělat něco pro lidi s svoje okolí," zdůvodnil členství ředitel Aeroklubu Břeclav Libor Babák.

Součástí českého SAR Teamu jsou teprve pár měsíců. Přesto už byli připravení zasáhnout. "Nedávno se ztratil čtrnáctiletý chlapec. Byli jsme připravení vyrazit, avšak naštěstí se v pořádku našel ještě před zásahem," přiblížil Babák.

Úprava křižovatky na průtahu Břeclaví skončila.
Průtahem Břeclavi řidiči projedou bez omezení. Úprava křížení na I/55 skončila

Pátracích akcí se budou jako dobrovolníci zúčastňovat ti členové Aeroklubu, kteří disponují nejvyššími kvalifikacemi z oboru. "Všichni, které jsme oslovili, byli okamžitě pro, řešili jsme pouze nějaké technické připomínky. Nyní jsme ve fázi nastavování procedur létání a vypilováváme metodiku tak, aby pak při případném zásahu vše fungovalo, jak má. SAR Team zalepuje jakousi šedou zónu v integrovaném záchranném systému. Je potřeba pomáhat a my tu možnost máme. Proto do toho jdeme," popsal s úsměvem ředitel Aeroklubu.

Oslovují je přímo rodiny

Piloty z břeclavského letiště oslovil paraglidista Robin Cibulka z Březí, který je členem Czech SAR teamu od počátku jeho vzniku před pár lety. "Byl jsem členem skupiny se čtyřkolkami na sociální síti Facebook. Tehdy tam někoho napadlo, že bychom mohli pomáhat s pátráním po lidech. Mnohdy je to totiž tak, že když se někdo ztratí, policie nevyhlásí pátrání okamžitě. Nás s žádostí o pomoc většinou oslovují přímo rodiny pohřešovaných, které vědí, že se něco s jejich blízkými děje," sdělil Cibulka.

Být součástí týmu považuje za zcela přirozené. "Sám jsem rodič, a při představě, že se mi ztratí dítě, mi běhá mráz po zádech. Vzpomínám si na příběh, který mi vyprávěl kamarád z Veselí nad Moravou. Před lety se tam ztratil asi pětiletý chlapec, kterého hledali jak policisté, tak i dobrovolníci s baterkami. Zkrátka všichni. Tehdy ho našli utopeného v jezu. Kdyby byl už tehdy existoval SAR Team, mohlo nás být víc a třeba bychom chlapce společně našli," vzpomněl dobrovolník.

Návrat nejmladších školáků do lavic. V Dolních Věstonicích na Břeclavsku je testovali antigenními testy ze slin, které zakoupila obec. Bylo u toho veselo.
Návrat žáků do škol: Sbírejte sliny! Kdo má sucho v puse, vytáhne svačinu, znělo

Pátracích akcí se účastnil několika. Naposledy v Uherském Hradišti. "Před pár týdny jsme pomáhali s pátráním po chlapci, který si vyjel na kole a nevrátil se domů. Nakonec vše dopadlo dobře, chlapec se vyboural v lese na kole a rozbil si telefon," zmínil Cibulka.

Jak poznamenal, skupina dobrovolníků je schopná se mobilizovat prakticky okamžitě. "Vždy nás osloví velitel kraje, který již většinou komunikuje s rodinou pohřešovaného. Na společný Facebook nám přijde zpráva, abychom se nachystali, že dojde k zásahu. Sbalíme proto batohy s potřebným vybavením, jídlo, čelovky a další důležité věci a vyrazíme naložit čtyřkolky na vozík, abychom byli připravení. Vždy se potkáme společně na jednom předem smluveném místě. Zde si prohlédneme mapu a určíme, kdo kam vyrazí. Většinou jedeme ve dvou. Když jde o větší akci, pak i v rojnici třeba třiceti lidí vedle sebe se čtyřkolkami po krajích," přiblížil dobrovolník ze SAR Teamu.

Ilustrační foto.
Sčítání na jihu Moravy: Nejaktivnější jsou obyvatelé Podhradí na Znojemsku

Samozřejmostí je pravidelné hlášení a používání aplikace, která mapuje trasu jednotlivých členů. "Zpravidla každé dvě hodiny se potkáváme na výchozím místě a domlouváme se, co a jak dál," doplnil Cibulka.

Členové týmu procházejí pravidelně také školením psychologa z řad policejních vyjednávačů či zdravovědou. "Když se podaří pohřešovaného najít, je to skvělý pocit. Zkrátka dobře odvedená práce, která dává smysl. Jen tak se tomu něco nevyrovná," vyznal se paraglidista a motorkář.