Účastníci kurzu se vypořádali i s nástupem zimy v podobě intenzivního sněžení a mrazu. Mimo jiné zamířili také do výcvikového prostoru, kde se zdokonalovali při práci v terénu. Součástí komplexního polního výcviku byly například přesuny s fiktivně zraněnými na provizorních nosítkách, kdy úkoly i přes nepřízeň počasí úspěšně zvládli. Důležitou fází výcviku byl také dril na střelnici nebo překážková dráha.

K výcviku nastoupili budoucí profesionálové i vojáci aktivních záloh už na začátku měsíce. Účastníci byli rozmanití zvláště složením jejich profesí. „Spolubojovníky v týmu se stali třeba psychiatr, či velitel směny Legiovlaku, který zde legionářskému životu zasvětil už dlouhých sedm let,“ zmínila mluvčí Nováková.

Starosta Kobeřic Roman Hanák.
Kobeřický kulturák je v dezolátním stavu. Na opravu potřebují desítky milionů

V úterý si převzali pamětní listy o úspěšném absolvování. Jejich práci přitom výrazně ovlivnila i zhoršující se epidemická situace. „Od příchodu na hlavní bránu do kasáren se tomu podřídila veškerá organizace. Zahrnovalo to respirátory, hygienické rukavice a samozřejmě testování PCR testem pří na vstupu. Všichni příchozí byli přemístěni na pokoje a do výsledku testů zůstali v karanténě bez možnosti komunikace a pohybu mimo ubikace,“ vysvětlil náčelník Úseku základní přípravy Pavel Konvalinka.

Byla to účinná obrana proti šíření nemoci. „To by způsobilo účastníkům potíže ve vztahu k izolacím, karanténám a jejich dalšímu pokračování kurzu, který je rozfázován na tři etapy. Každá má svá specifika vzhledem k epidemiologické situaci uvnitř jednotky. Pokud pokračuje vše podle plánu, desátým dnem přechází jednotka do plného profilu a cvičí v maximálním tempu,“ zdůraznil Konvalinka.

Na rozdíl od záložníků ale mají budoucí armádní profesionálové řadu dní výcviku ještě před sebou. „Další záložníky a dobrovolníky přivítáme do kurzu základní přípravy v únoru příštího roku, a pokud se pandemická situace nezlepší, počítáme navíc s dalším novým opatřením v podobě pěti dnů karantény před vlastním zahájením kurzu,“ dodal náčelník Úseku základní přípravy.