Analýza zkoumala, zda se městu, kraji a státu vyplatí poskytnout pořadatelům Grand Prix dotaci. „Na daních se podle našich odhadů vybere jen díky velké ceně více než 407 milionů korun," popsal jeden z tvůrců studie Ondřej Záruba. Podle něj se proto jednoznačně vyplatí na organizaci Velké ceny přispět.

Další odborníci však s výší příjmů polemizují a tvrdí, že jsou nižší. „Není zřejmé, jak autoři došli k některým údajům, ze kterých vycházejí," uvedla například Tereza Raabová ze společnosti Economic Impact, která se zabývá studiemi ekonomického dopadu.

"Lidé na Grand Prix utratí dvě miliardy korun" 
Rozhovor s analytikem Ondřejem Zárubu si přečtěte v pátečním vydání Deníku Rovnost.

Podle Raabové má například studie firmy Cyrrus z loňského roku vstupní údaje mnohem střízlivěji strukturované. Z loňské analýzy vyplývá, že veřejný rozpočet díky daním z Velké ceny získá zhruba dvě stě milionů, což je polovina částky, se kterou počítá Comsense Capital.

Také mluvčí Automotodromu Jiří Smetana je při hodnocení studie opatrný. „Domnívám se, že existují detailnější analýzy s přesnějšími výsledky. Podle našich umírněných odhadů se zisky z daní pohybují nad dvěma sty miliony, pokud bude někdo hodně optimistický, může se dostat i na zmiňovaných čtyři sta," zhodnotil Smetana.

Stejně výnosy spočítala i náměstkyně brněnského primátora Klára Liptáková. „Ze studie, kterou mělo k dispozici město, vyplývalo, že výnosy se pohybují kolem dvou set milionů," připomněla Liptáková.

Zisky z Grand Prix mají podle analytika Michala Kozuba kromě veřejného rozpočtu také soukromníci. „Na akci velké jako Velká cena rozhodně vydělají, ale celý rok je zisky z ní rozhodně živit nebudou. Za tři letní víkendy s hezkým počasím vydělají zhruba stejně," odhadl analytik. Přesnou částku, kterou mohou podnikatelé v době motocyklových závodů získat, ale vyčíslit nedokázal.

Majitel hotelu Kobero v Říčanech u Brna Lubomír Kokojan však tvrdí, že Grand Prix je pro něho zásadní akce roku a otázka existence. „Kdyby nebyla, můžeme hotel okamžitě zavřít. Tržby z tohoto období nás totiž živí i přes zimu. Pokud by Velká cena skončila, zkrachovali bychom," přiznal Kokojan.

O budoucnosti dalších ročníků motocyklového závodu přitom zatím není rozhodnuto. Do poloviny srpna se musí Jihomoravský kraj, Brno a hospodářská komora dohodnout, zda založí spolek, který bude další ročníky zaštiťovat. Sejít se mají ještě tento týden. Letošní závod je nachystaný na víkend od čtrnáctého do šestnáctého srpna.