Před dvěma lety se sedmatřicetileté Jitce Vacenovské obrátil život vzhůru nohama. „V červnu jsem jednou nastoupila noční službu, ale ten den už jsem ji nedokončila. Zkolabovala jsem a skončila na pohotovosti,“ popisuje svůj příběh Vacenovská.
Diagnóza nebyla nijak příznivá. „Lékaři mi oznámili, že mi kvůli vysokému krevnímu tlaku zkolabovaly ledviny. Prognóza byla velmi špatná, bála jsem se, že můžu zemřít,“ vzpomíná žena.
Transplantace orgánu byla v té době v nedohlednu, žena proto začala dojíždět na dialýzu do Slavkova u Brna, kde jí také poradili, že je možnost ledvinu získat od živého dárce. Tento způsob není na rozdíl od jiných zemí v České republice nijak běžný, ledvinu od žijícího dárce dostává v průměru jen desetina nemocných.
Jitka Vacenovská však patřila k těm výjimečným případům. „Ve chvíli, kdy se to dceři stalo, byla má první myšlenka, jestli jí můžu nějak pomoct. Zpočátku se zdálo, že ne, ale po konzultaci s lékaři a následném vyšetření se ukázalo, že můžu posloužit svojí ledvinou,“ popisuje cestu z záchraně života své dcery devětapadesátiletá Marie Vacenovská.
V lednu loňského roku se tak sice Jitka Vacenovská dostala na čekací listinu nemocných, kteří dostanou ledvinu od mrtvého dárce, díky rozhodnutí její matky z ní však zase brzy zmizela. „Díky matce jsem už v březnu měla po transplantaci. Měla jsem trochu strach, ale zároveň jsem věřila tomu, že všechno dobře dopadne,“ usmívá se žena, která má teď v těle ledviny tři, jen jedna je však funkční.
Přestože vyjmutí ledviny od živého dárce je komplikovanější zákrok než vlastní operace, ani dárkyně neměla strach. „Chtěla jsem pomoct dceři a to pro mě bylo podstatné. Po zákroku jsem sice měla tři dny horečky, ale předpokládám, že to k tomu prostě patří, brala jsem to jako běžnou operaci,“ dodává matka.
V České republice je běžný způsob transplantovat orgány od dárců, kteří utrpěli mozkovou smrt, ledvin od živých dárců je minimum. V zahraničí je však tento způsob běžný. „V Americe pochází až čtyřicet procent transplantovaných ledvin od živých dárců, v Holandsku je to dokonce každá druhá ledvina. Chtěli bychom, aby to podobné bylo i tady,“ podotkl vedoucí dialyzačního střediska ve Slavkově u Brna Aleš Hrubý.
Kvůli informovanosti lidí vyhlašují lékaři už několik let každoročně jeden den Světovým dnem ledvin. Tentokrát vychází na čtvrtek a lidé si díky němu můžou zajít na bezplatné vyšetření. „Od osmi hodin ráno do pěti hodin odpoledne vyšetříme zdarma každého v Lázeňském domě ve Slavkově u Brna a na nefrologickém oddělení vyškovské nemocnice,“ řekl Hrubý.