Přes šest set hostů ve Vladislavském sále a další tisícovky diváků na nádvořích Pražského hradu sledovali páteční inauguraci nového českého prezidenta Miloše Zemana. Mezi pozvanými nechyběli ani rektoři brněnských vysokých škol i příznivci z jihomoravské pobočky SPO Zemanovci. Shodují se, že inaugurace byla důstojná, nic se nezadrhlo a ocenili, že Zeman si nepotřeboval při projevu vypomáhat papírem s poznámkami.

Ve čtyři ráno se na cestu do Prahy vydal Michal Koska ze Znojma. „Vzal jsem s sebou i dceru, pro kterou to byl velký zážitek. Skoro celou dobu jsem ji nesl na zádech, takže dobře viděla a mohla fotit. Chodí do druhé třídy a paní učitelka ji prosila, aby fotky donesla do školy, aby se mohli podívat i ostatní děti," popsal Koska.

Do Prahy dorazili v osm ráno, dvě hodiny před začátkem akce. „Nebyly tam žádné tlačenice, všechno bylo dobře zorganizované. Vyšlo nám i počasí," dodal. Mnozí z přihlížejících si koupili speciální šálu strany SPO Zemanovci s portrétem nového prezidenta.

Přímo ve Vladislavském sále inauguraci přihlížel rektor brněnského Vysokého učení technického Karel Rais. „Jako rektor považuji účast na této akci za svou povinnost. Projev Miloše Zemana mi přišel zajímavý. Líbí se mi, že chce být takovou spojkou mezi stranami a také, že chce být nadstranický. To už jsem tedy slyšel od více prezidentů, takže uvidíme, jestli se to stane," podotkl Rais.

Ocenil, že Zeman svůj projev nečetl z papíru. „Říkat delší řeč spatra není nic jednoduchého. Celá akce byla důstojná," doplnil.

SLEDOVALI JSME ON-LINE

15:05 - Tímto náš on-line přenos z dnešní inaugurace končí. Děkujeme Vám za pozornost a brzy se zase budeme těšit na shledanou.

15:00 - „Projev byl pro mě zajímavý tím, co neobsahoval, neboť vlastně neříkal nic o budoucí politice Miloše Zemana," uvedl v ČT Zemanův protikandidát Karel Schwarzenberg, který byl nejvážnějším Zemanovým soupeřem v lednovém boji o prezidentský ú­řad. Další hodnocení Zemanova projevu si můžete přečíst ZDE.

14:53 - Prezident Miloš Zeman podepsal odpoledne znovu prezidentský slib, tentokrát už se správným textem. I napodruhé to udělal před šéfy obou parlamentních komor, premiérem a předsedou Ústavního soudu. Novinářům to řekla předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová. Podle ní hlava státu stvrdila slib podpisem krátce po 14. hodině po společném obědě s ústavními činiteli. Když dnes Zeman podepisoval slib poprvé v zaplněném Vladislavském sále, v závěrečné větě podle záběrů České televize chyběla dvě písmena.

14:41 - Nový prezident Miloš Zeman začne oficiálně úřadovat v pondělí. Do té doby chce mít soukromý program. Na víkend už nevyrazí na svou chalupu na Vysočinu, ale zůstane v Praze. Novinářům to řekla Zemanova dosavadní mluvčí Hana Burianová. Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09) povede první prezidentova zahraniční cesta do Bratislavy, druhá pak do Vídně. V pondělí, kdy začne oficiálně úřadovat, by mohl zveřejnit i členy svého hradního týmu. Podle spekulací médií by se kancléřem měl stát předseda SPOZ Vratislav Mynář. Mluvčí Hradu by mohla zůstat Burianová. Oba spolu s dalšími členy Zemanova volebního štábu přišli dnes odpoledne na Hrad, kde by měli s hlavou státu poobědvat. Více čtěte ZDE.

14:30 - „Potkali jsme se pracovně, když Miloš Zeman vstoupil do ČSSD, navštívil mě na radnici a hovořili jsme o komunální politice," vzpomíná bývalý starosta Kolína Jiří Buřič, který se znal také s maminkou Miloše Zemana. „Tak trochu jsem ji přesvědčil, aby se ze Zálabí přestěhovala do Husovy ulice, kde to jako starší bývalá paní učitelka měla blíž k lékaři, do obchodů atd. Vážím si Miloše Zemana, že mi za to poděkoval," dodal Jiří Buřič.

14:12 - Autobus s účastníky inaugurace se už před několika minutami vydal z Prahy do Trutnova. „Slavnost byla moc pěkná, všichni jsme nadšeni. Pan prezident i jeho manželka s dcerou působili přívětivě, panovala domácká atmosféra. Líbil se nám Zemanův lidský projev. Sám jsem v politice stejnou dobu jako Zeman, osobně ho znám. Dal bych za něj ruku do ohně," řekl Deníku předseda trutnovské SPOZ František Vaněk. Podle dvaadvacetileté Martiny Procházkové z Trutnova jelo na inauguraci autobusem z Trutnova poměrně hodně mladých lidí. „Já sama jsem využila příležitosti díky tetě mého přítele a nelituji toho. Pana prezidenta jsem viděla, vše na mě zapůsobilo velmi pozitivně," řekla cestou domů Martina.

14:04 - Pro senátora Vladimír Drymla z Vrchlabí je inaugurace Miloše Zemana na prezidentskou funkci zadostiučiněním. „Cítím rozčarování z toho, že někteří politici levice myslí krátkozrace. Na levé straně politického spektra určitě dojde ke změnám a předseda ČSSD je zcela odtržen od reality, když se brání spolupráci se SPOZ," řekl pro Deník senátor Dryml. Inaugurace na něj zapůsobila slavnostně, ocenil, že na ni přijelo tolik lidí. „Vstali ve čtyři hodiny ráno a z celé republiky přijížděli autobusy, což je obdivuhodné," dodal Vladimír Dryml.

13:57 - Součástí expozic, jež by měly vzniknout ve Veigertovském domě na Karlově náměstí v Kolíně, bude také výstava nejslavnějších rodáků z Kolína. Mezi nimi je na čestném místě Miloš Zeman, který se v Kolíně nejen narodil, ale chodil zde na základní i střední školu, měl tu své první zaměstnání v Tatře Kolín. Středočeský hejtman Josef Řihák spolu s náměstkem Markem Semerádem hodlají samozřejmě Miloše Zemana s projektem vybudování expozice seznámit. A jakou očekávají reakci? „Dovedete si představit skromného člověka, který, když se ho zeptáte, jestli chce mít své muzeum, by odpověděl ano?" řekl hejtman Josef Řihák. „Jako historik mohu říct, že není pravda, že žijící osobnosti nemají muzea. Barack Obama jako první černoch zvolený americkým prezidentem už jich má, tuším, sedmnáct," dodal náměstek Marek Semerád.

13:54 - Starosta Říčan (okres Praha-východ) Vladimír Kořen inauguraci prezidenta Miloše Zemana nesledoval kvůli velkému pracovnímu vytížení, avšak chystá se dívat alespoň na část při večerním zpravodajství. „Určitě tam byla úžasná atmosféra," řekl. Podle něj zaujala přímá volba prezidenta miliony lidí a vítěz má určitě silný mandát. „Schopnosti na to, aby vedl naši republiku, Miloš Zeman má," podotkl Vladimír Kořen. Ten výsledek prezidentské volby respektuje a chápe voliče, kteří pro Miloše Zemana hlasovali, i když on měl jiného favorita. A úplně nejraději by mezi kandidáty viděl nadějné tváře, které by politiku směřovaly spíše do budoucnosti.

13:53 - Musím podotknout, že mě velice překvapil projev Miloše Zemana, s nímž jsem se naprosto ztotožnil. Byl to totiž úplně jiný projev, než na jaký jsme u něj byli doposud zvyklí, dalo by se říci, že nechal stranou sám sebe a hovořil opravdu o tom, jak chce pracovat pro lidi. Pokud nezůstane jen u slov, ale podaří se mu ty myšlenky přenést i do praxe, budu mu ze své pozice poslance velmi rád nápomocen," řekl poslanec TOP 09 Jan Smutný.

13:51 - Které město se dnes může pochlubit, že první muž státu je jeho rodákem? Polabský Kolín se dnes tímto pyšnit může a samozřejmě již pomýšlí na návštěvu Miloše Zemana v roli prezidenta. Předseda spolkové rady Aleš Zahajský by se měl po inauguraci sejít s tajemníkem Miloše Zemana Jaroslavem Hlínovským, aby společně sestavili takzvaný zvací výbor, který připraví návštěvu prezidenta v Kolíně. Ve výboru by měl být například Dušan Zahrádka jako ředitel obchodní akademie, tedy bývalé ekonomické školy, kam Miloš Zeman chodil, Zdeněk Kučera z výboru měšťanského spolku, Jan Dufek jako viceprezident obchodního gremia za podnikatelskou sféru nebo František Martínek jako předseda Společenství přátel Medvědů od Kolína.

13:49 - Ministra Miroslava Kalouska podle jeho slov zarazilo, že Zeman ve svém projevu „na jednu stranu adoroval opoziční smlouvu, na druhou ale vyhlašoval boj kmotrovským strukturám". Jakoby bývalý šéf vlády zapomněl, že opoziční smlouva tyto struktury zrodila, řekl Kalousek. Trochu zaražen byl prý i z toho, že v projevu „nezaznělo jediné slovo" o zahraničním směřování Česka. „To si myslím, že nám zůstal ve svém projevu trochu dlužen. Očekával jsem od toho víc," uvedl Kalousek.

Inaugurace Miloše Zemana. 13:46 - Miloš Zeman se dnes podepsal pod neúplný text prezidentského slibu. V jeho závěrečné větě totiž podle záběrů České televize chyběla dvě písmena. Samotný ústavou předepsaný slib ale ústně složil řádně s rukou položenou na slavnostním výtisku základního zákona státu. Zeman mimo jiné slíbil na svou čest, že svůj úřad bude zastávat v zájmu všeho lidu a „podle svého nejlepšího vědomí a svědomí". V textu, který podepsal, však bylo uvedeno, že tak bude činit „podle svého nejlepší vědomí a svědomí". Přívlastek nejlepší tak byl v dokumentu chybně vyskloňován, chybí v něm přípona -ho. Text slibu podle předsedy Strany práv občanů – zemanovci Vratislava Mynáře, o němž se spekuluje jako o budoucím prezidentském kancléři, údajně připravovala Kancelář Poslanecké sněmovny, nikoli Hrad. 

13:40 - Účast prezidentovy dcery může být podle odborníka na etiketu i hradní protokol Ladislava Špačka vnímána jako cosi nového při slavnostním slibu prezidenta, Zemanovi dva předchůdci měli jiné rodinné situace. „Václav Klaus své děti veřejně neprezentoval, Miloš Zeman je zcela jiného ražení a dává dceru okázale na vědomí veřejnosti," řekl Špaček. Z mnoha mediálních výstupů je podle něj zřejmé, že Zeman má daleko těsnější vztahy s dcerou než s manželkou, ta se na veřejnosti neobjevovala, zatímco dcera byla stále vidět už v kampani. S dcerou se bude muset počítat stále a počítalo se s ní i při inauguraci, dodal. Situace, kdy prezidentova rodina je stále součástí volební kampaně, inaugurace i potom prezidentského života, připomíná trochu americký styl.

13:23 - Na inauguraci nechyběl ani hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc: „Inaugurace prezidenta je významnou událostí a jsem rád, že jsem jí mohl být přítomen. S panem prezidentem se setkám společně s ostatními hejtmany příští týden ve středu. Očekávám, že si budeme moci pohovořit i o některých zásadních tématech spojených s Královéhradeckým krajem."

13:22 - „Inaugurace Miloše Zemana byla jiná než jeho předchůdců Václava Havla a Václava Klause. Ať už se to týká oficialit nebo projevu. Ten se mi moc líbil, byl neotřelý a osobnější," řekla poslankyně za ČSSD Hana Orgoníková.

Nový prezident Miloš Zeman absolvoval 8. března po složení slibu vojenskou přehlídku na třetím nádvoří Pražského hradu.13:20 - Hradecká delegace odjížděla po inauguraci z Prahy krátce po poledni příjemně a spokojeně naladěna. „Líbilo se nám to moc, perfektně technicky i organizačně zajištěno. Naši členové měli výhodu oproti ostatním, byli jsme všemu blíž. Dary jsme nepředávali osobně, ale dostala je prezidentská kancelář," pochvaloval si Zdeněk Podal, místopředseda KV SPOZ z posádky autobusu, který strana z Hradce vypravila. „Mnohokrát se vám v životě nestane zúčastnit se něčeho podobného. Jsem rád, že jsem jel. Atmosféra byla super, viděli jsme vojenskou přehlídku, jinak jsme vše sledovali na obří obrazovce. Na nádvoří z naší strany bylo tak tisíc lidí," netají se čerstvými dojmy Petr Vrzáň z Chlumce nad Cidlinou, který jel s hradeckou posádkou.

13:16 - Karolína Peake (LIDEM) očekává od prezidenta sjednocení, netuší ale, zda toho bude Miloš Zeman schopen. „Očekávám také, že bude prezident více moudrý a méně chytrý," řekla mimo jiné Peake.

13:14 - Socha Tomáše Garrigua Masaryka byla ozdobena šálou a portrétem nového prezidenta. Informovala o tom Česká televize.

13:01 - Prodavačka v obchodě, kam Zeman chodí při svém pobytu v Novém Veselí nakupovat, měla puštěný počítač, a když právě neobsluhovala zákazníky, sledovala přenos z Pražského hradu na internetu. „Máme radost, že náš zákazník se stal prezidentem, ale bereme ho jako normálního občana, chodí sem pravidelně," řekla mladá žena. V druhé novoveselské hospodě U Černého raka sledovala přenos servírka Andrea Wasserbauerová s dvěma hosty. Slavnostní náladu dotvářely dvě lahve šampaňského na stole. „Sledujeme inauguraci, protože pana Zemana, i když je z Prahy, už berem jako místního. Občas sem zašel, jako člověka ho mám ráda. Chová se normálně, v hospodě jsem ho nikdy neřešila jako někoho významného," řekla Wasserbauerová. Místní základní škola podle zástupkyně ředitele Jiřiny Formanové pro žáky žádné hromadné sledování prezidentského slibu neorganizovala, byla normální výuka.

13:00 - Od časného rána měli dnes někteří obyvatelé Nového Veselí na Žďársku zapnutou televizi, aby sledovali prezidentskou inauguraci Miloše Zemana, který tu jako chalupář strávil hodně času. V městysi byl klid, cedule na dveřích hostince U Bílé růže oznamovala, že hospoda má dnes z důvodu inaugurace zavřeno. Už časně ráno odjelo zdejších 16 členů a příznivců Strany práv občanů – zemanovců včetně majitelky hospody autobusem na Pražský hrad. Oficiálně by měl nový prezident podle starosty Zdeňka Křivánka navštívit Nové Veselí v červnu při obecních oslavách. Sedmaosmdesátiletá Věra Popková, která bydlí v Zemanově sousedství, si dnes televizi pustila už časně ráno. „Koukám sama, je to zkrátka pěkný. Budu se dívat celý den, jsem zvědavá, co má paní Zemanová a Kateřinka na sobě, ale zajímá mě všechno," řekla seniorka novinářům.

12:55 - „Bylo to velice slavnostní a důstojné, a když probíhal nástup za zpěvu husitského chorálu, musím říct, že jsem měl mrazení v zádech. Ovšem na mě osobně nejvíc zapůsobila přehlídka historických praporů. Měl jsem totiž poprvé možnost vidět naživo prapor 8. střeleckého pluku slezského, u kterého bojoval můj dědeček, takže to mě moc potěšilo. Jinak z prezidentského projevu musím vyzdvihnout to, že Miloš Zeman zdůraznil, že si váží poctivé práce obyčejných lidí, bez jejichž úsilí by nebyli vidět ti, jejichž zásluhy jsou obvykle na podobných místech oceňovány," řekl Deníku sociálnědemokratický senátor Jaromír Jermář. 

12:42 - Krátce před začátkem pietního aktu u sochy Tomáše Garrigua Masaryka demonstrovala skupina asi deseti lidí, kteří požadovali zavedení monarchie a zrušení prezidentského úřadu. Policie se je snažila z náměstí dostat. Skupinka se bránila, nakonec ale odešla.

12:38 - Předseda Věcí veřejných Vít Bárta ocenil, že prezident ve svém prvním projevu zmínil nejpalčivější problémy. Hovoří rovněž o novinářích, kteří destruovali vládní koalici. 

12:26 - Oproti Václavu Klausovi je Miloš Zeman příznivcem Evropské unie a levice, ale v některých ohledech si jsou dost podobní. Oba jsou populisté, oba byli premiéry a oba měli pohnutou politickou kariéru, napsal britský týdeník The Economist, který nepředpokládá, že Česko nyní čeká klidný prezidentský mandát.

12:21 - Předseda KSČM Vojtěch Filip ocenil Zemana za to, že chce bojovat s kmotrovskými mafiemi. „Je to jeho tradiční postoj, je to součástí jeho image," ohodnotil slova Zemana k médiím Filip. 

12:18 - Jihočeský senátor Tomáš Jindra (ODS) řekl, ze se prezidentské inaugurace zúčastnil poprvé a atmosféra ve Vladislavském sále na něj zapůsobila tak silně, že když vojáci nesli historické prapory, měl slzy v očích. Věřím, ze Miloš Zeman bude dobrým prezidentem, dodal.

Ministr zahraničí, předseda TOP 09 a poražený kandidát na prezidenta Karel Schwarzenberg sleduje projev svého soupeře z druhého kola prezidentských voleb a nového prezidenta Miloše Zemana 12:05 - K davu mluví nově zvolený prezident Miloš Zeman, děkuje za to, že spoluobčané přišli společně s ním uctít památku T. G. Masaryka. Opakuje, že nikdy nebude udělovat amnestii, ani milosti. „Přál bych si, aby žádný můj nástupce nemohl institutu amnestie a milosti zneužít," vyhranil se. Děkuje všem, kteří přišli. Opět děkuje všem, kteří jej volili, ale i kteří volili jeho protikandidáta. „Věřím, že najdeme společně řeč a učiníme naši republiku šťastnější a klidnější," uzavřel a společně s dalšími ústavními činiteli odchází do Španělského sálu Pražského hradu. Slavnostní část skončí obědem s hosty a ústavními činiteli. 

12:05 - Europoslanec za KSČM Miroslav Ransdorf naopak soudí, že Miloš Zeman vyhlásil úplně zbytečně válku médiím. „Někdo mu špatně poradil," dodal muž, který se se Zemanenm poprvé potkal pracovně před lety v Prognostickém ústavu. „Volil jsem ho v obou kolech, i když se mi při tom vnitřnosti kroutily, ale bylo to nejmenší ze všech zel," uzavřel europoslanec.

12:02 - Zní česká hymna, Miloš Zeman si pobrukuje její slova. Z davu se po jejím skončením začne ozývat slovenská hymna. Je ale přehlušena sborovým zpěvem písně Ach synku, synku, Masarykovy oblíbené. 

11:57 - Miloš Zeman prochází Matyášovou bránou na Hradčanské náměstí. Poté, co se uklonil soše Tomáše Garrigua Masaryka, přináší květinu další ústavní činitelé. 

11:54 - Dočasný šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala obdivoval Zemanovu schopnost v tak výjimečné situaci pronést zpaměti projev. „To je dar od Boha," míní. Podle něj si v něm každý našel svoje.

11:51 - Lidé na Hradčanském náměstí čekají na příchod prezidenta Miloše Zemana. Položí květiny k soše T. G. Masaryka, společně s premiérem, předsedou Senátu a předsedkyní Poslanecké sněmovny.  Poté zazní státní hymna a Masarykova oblíbená píseň „Ach synku, synku".

11:49 - Prezidentův projev si pochvaloval člen vlády, předseda její legislativní rady Petr Mlsna. „Byl to vyvážený konsensuální projev. Líbilo se mi, co řekl pan prezident o svém protikandidátovi, o českém národu," uvedl. Během Zemanovy řeči ale netleskal, neboť míní, že není vhodné přerušovat hlavu státu. Mlsna dodal, že s Milošem Zemanem určitě vláda povede dialog o majetkových přiznáních. Inaugurační proslov ocenil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Do auta nasedal spolu se senátorem Miroslavem Antlem, jedním z iniciátorů žaloby na Václava Klause. „Bylo to podnětné a líbilo se mi, že v projevu nechyběl vtip," řekl Deníku Antl. 

11:46 - Slavnostní inaugurace Miloše Zemana se zúčastnil také poslanec Josef Šenfeld (KSČM) z Hoštky na Litoměřicku. „Je mému srdci a názorům bližší, než pan Klaus. Souhlasím se všemi body, které pan Zeman uvedl ve slavnostním proslovu při inauguraci. Zaujalo mě především to, že chce naslouchat politickým stranám a být jakýmsi mediátorem, nikoliv soudcem," dodal Josef Šenfeld.

11:45 - Na inauguraci byl i ústecký senátor Jaroslav Doubrava. „Byl jsem přítomen již při první inauguraci Václava Klause. Slavnostnímu okamžiku dominovaly dva pocity. První, pocit úcty k tradici, kdy prezident skládal slib v sídle českých králů. Tento pocit jsem zažíval i dnes, protože historické prostory pražského Hradu dokazují, že za sebou máme tradici, za kterou se nemusíme stydět," uvedl senátor. „Druhý pocit, který jsem tehdy zažíval při uvedení Klause do úřadu, byl všeobecný pocit úlevy poslanců a senátorů, že už to konečně je za námi. Volba prezidenta byla plná handrkování. Dnes je to pro mne úžasný pocit, že skládal slib člověk, k jehož úspěchu jsem troškou sil přispíval. Rád jsem o to více, vidím-li i v této chvíli podřimovat jeho protikandidáta," dodal Doubrava.

11:44 - Miloš Zeman opustil svatovítskou katedrálu.

Příznivci Miloše Zemana11:43 - Aby se mohl ve Vladislavském sále Pražského hradu zúčastnit uvedení Miloše Zemana do prezidentského úřadu, vstával místopředseda pro Moravu Strany práv občanů - zemanovci Radek Augustin v pátek ve tři hodiny ráno. „Nechtěl jsem zaspat. Z Olomouce vyjížděl plný autobus v půl páté. Jeli lidé z Prostějova, Lipníka, Šumperka, Kojetína, Hranic a jiných obcí," řekl Augustin ve tři čtvrtě na deset dopoledne, krátce před zahájením inaugurace. Dodal, že dojeli načas a nálada byla cestou výborná, jen někteří doháněli spánkový deficit.

11:42 - Ve Španělském sále se na začátku podával český Bohemia sekt brut, tichá vína jsou od moravských vinařů, všechna s medailí prestižního Salonu vín z Valtic. Drobné občerstvení kupodivu nepředstavují prezidentovy oblíbené zabijačkové pochoutky. 

11:36 - Miloš Zeman se klaní ostatkům svatého Václava a vzápětí přebírá klíč od komory, kde jsou uzamčeny korunovační klenoty.

11:33 - „Každý z nás si ve svém životě staví chrám. Někdy je tím chrámem katedrála. Někdy venkovský kostelík. Někdy jenom kaplička a někdy boží muka. Ale vždy je to chrám. Chrám, který zobrazuje naše životní dílo," reaguje na slova Boží Zeman s tím, že je pro něj důležitá odvaha, pokora a moudrost. Děkuje rovněž za přijetí. 

11:30 - Mezi sympatizanty Miloše Zemana je i dvanáctiletá Nikol Bezdeková z Teplic, kterou na inauguraci vzali rodiče. „Myslím, že je Miloš Zeman chytrý a sympatický muž. Ještě jsem ho neviděla, tak doufám, že ho poprvé uvidím v tento den, kdy se stane prezidentem," radovala se Bezdeková. Z Duchcova do Prahy přijela Vlasta Kozlerová. „Vstávala jsem už ve čtyři hodiny, ale jako OSVČ jsem si aspoň nemusela brát dovolenou," uvedla příznivkyně zemanovců.

11:24 - Prezident Miloš Zeman se účastní pobožnosti v katedrále sv. Víta, slouží ji hlava olomouckého arcibiskupství Jan Graubner. Převezme také jeden z klíčů od místnosti, kde jsou uloženy korunovační klenoty.

11:23 - Nový prezident Miloš Zeman bude jezdit Škodou Superb za více než 1,1 milionu korun. K černému vozu, který dnes Zemana vezl na prezidentskou inauguraci, mu automobilka v dubnu zapůjčí další dva superby, uvedli zástupci Škody Auto. Prezidentské vozy bude mít zapůjčené Úřad pro ochranu prezidenta, který spadá pod ministerstvo vnitra, na základě standardní smlouvy.

11:21 - Miloš Zeman odchází položit květinu k ostatkům sv. Václava do katedrály sv. Víta.

11:17 - Miloš Zeman děkuje spoluobčanům - těm, kteří volili jeho i jeho protikandidáta. Každý má podle něj právo si vybrat svého favorita. Prosí lidi, aby neodcházeli, neboť se ještě vrátí poklonit se soše Tomáše Garrigue Masaryka. Nejsem hoden na něj navazovat, ale rád bych pokračoval v jeho tradici," uzavřel svou řeč. 

11:11 - Vojenská přehlídka končí, Miloš Zeman vyzval vojáky k provedení slavnostního pochodu.

11:05 - Prezident Miloš Zeman zdraví vojáky i členy Hradní stráže.

11:03 - Zní státní hymna, píseň Kde domov můj. 

11:02 - Na vojenskou přehlídku na jedno z hradních nádvoří přichází nový prezident České republiky Miloš Zeman, zní hudba Hradní stráže. 

Časný odjezd Zemanovců z Pardubic11:01 - V Pardubicích čekali brzy ráno na autobus, který je měl svézt na inauguraci, pouze tři lidé. Ne, že by pardubičtí členové Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ) neměli o slavnostní akt zájem. Jen zvolili pohodlnější cestu a do hlavního města se vypravili autem. „Je to pro nás historická událost, tři roky jsme se snažili, aby se na Hrad dostal Miloš Zeman," vypráví Josef Pecina, podle kterého do Prahy zamířilo auty asi 30 až 40 lidí. Autobus dorazil kolem šesté ranní, vyrážel o více než hodinu dříve z Poličky„Celkem jede tímto autobusem 39 lidí, na území Pardubického kraje jsme měli čtyři zastávky, nastoupit bylo možné i ve Vysokém Mýtě a Chrudimi," řekla krajská mluvčí SPOZ Tereza Brychnáčová.

10:58 - „Ten Vám dal," usmála se Marie Benešová, když při odchodu z Vladislavského sálu míjela shromážděné novináře. Právě média si prezident Zeman vybral vedle kmotrovských mafií a neonacistických bojůvek jako jeden ze tří ostrůvků negativní deviace, s nimiž chce ve vsvém prezidentském období bojovat. Ale jedině pasáži o hloupých komentátorech zatleskal celý sál, z velké části zaplněný politiky, píše z místa redaktorka Deníku. Jinak prezident nabídl ruku ke spolupráci všem lidem dobré vůle včetně představitelů politických stran. Hosté se po odchodu Miloše Zemana za zvuku fanfár z Libuše odebrali do Španělského sálu. Všichni ostatní přešli na III. nádvoří, kde právě začíná vojenská přehlídka. Pod balkonem ji sledují váleční veteráni a nositelé vysokých vojenských vyznamenání.

10:57 - Za několik okamžiků bude zahájena vojenská přehlídka. Miloše Zemana doprovodí premiér Petr Nečas.

10:48 - Robin Böhnisch, poslanec z ČSSD za Trutnov: „Je po všem. Miloš Zeman poprvé odešel ze sálu za zvuku fanfár ze Smetanovy Libuše. Ve Španělském sále je teď pro hosty připravena číše vína. Nově zvolený prezident prozatím pokračuje v oficiálním programu."

10:41 - Odchází i bývalý prezident Václav Klaus s chotí Livií. Následují jej další hosté.

10:39 - Z Vladislavského sálu odchází prezident Miloš Zeman, nad Pražským hradem opět vlaje vlajka. Miloš Zeman se slavnostním slibem ujal úřadu prezidenta na příštích pět let.

10:36 - Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová blahopřeje Miloši Zemanovi a ukončuje schůzi obou komor Parlamentu České republiky.

10:34 - Inauguraci sledují Jihočeši na velkoplošné obrazovce na třetím hradním nádvoří. Poté, co Miloš Zeman složil prezidentský slib, se nádvořím rozezněl potlesk. Lidé si všímali především toho, ze Zeman svůj projev pronášel zpaměti. 

10:33 - „Nabízím přátelskou ruku ke spolupráci," uzavírá Zeman a pokračuje modlitbou. „Bože, dej mi odvahu, abych se snažil ovlivňovat věci, které ovlivnit mohu. Bože, dej mi pokoru, abych se nesnažil ovlivňovat věci, které ovlivnit nemohu. A Bože, dej mi moudrost, abych dokázal rozlišit mezi prvním a druhým." Zemanův projev končí, děkuje za pozornost. Více o Zemanově projevu čtěte ZDE.

10:31 - Samozřejmě že si Zeman neodpustil ani rýpnutí do médií, sálem se vprostřed této části projevu ozývá potlesk. Zeman hovoří o upovídaných komentátorech, kteří píšou o všem a nerozumí ničemu. Podstatná část médií se podle něj zaměřuje na „vymývání mozků". 

10:29 - Zeman nyní hovoří o kmotrovských mafií, které podle něj vysávají z české společnosti „krev". Rovněž hovoří o boji s neonacisty. Proti kmotrovským mafiím by podle nového prezidenta nejvíce pomohl zákon o prokázání příjmů a majetku. Bude se snažit o to, aby byl předložen a schválen.

10:23 - Jedním z cílů Miloše Zemana je uklidnění a stabilizace české politické scény. „Nabízím prezidentský úřad jako neutrální pole pro dialog všech parlamentních stran, ale i dalších významných společenských organizací," pokračuje Zeman ve svém projevu, který říká zpaměti.

10:23 - Plzeňská regionální pobočka Strany práv občanů – zemanovci vypravila do Prahy na inauguraci jeden autobus. Nakonec nebyl úplně plný. „Původně byl zájem větší, ale někteří lidé se nakonec odhlásili kvůli chřipce, jiní kvůli počasí," řekla krajská šéfka SPOZu Dita Portová. Autobus vyjel ze Sušice už ve čtyři ráno. Zemanovi příznivci inauguraci sledují na nádvoří Hradu a čekají, až k nim po skončení slavnosti nová hlava státu promluví. Přímo ve Vladislavském sále jsou z Plzeňského kraje vedle místních poslanců a senátorů například i hejtman Milan Chovanec (ČSSD) a primátor Plzně Martin Baxa (ODS), kteří dostali z prezidentské kanceláře osobní pozvánky. Určeny byly pro jednu osobu a jsou nepřenosné. Pro pány byl předepsán tmavý oblek a na židli v sále museli sedět deset minut před zahájením slavnosti.

10:21 - „Chci být prezidentem všech občanů, bez rozdílu jejich politických názorů a jsem si vědom toho, že tento závazek nemohu naplnit pouhými slovy, ale především konkrétními činy v průběhu volebního období," řekl Zeman.

10:20 - Zazní projev prezidenta republiky Miloše Zemana. Vítá všechny přítomné. „Předstupuji před Vás jako první prezident republiky, který byl zvolen přímou volbou občanů. Uvědomuji si obrovskou odpovědnost a jsem připraven této odpovědnosti dostát," říká. „Nejprve bych rád poděkoval všem občanům, kteří mi dali svůj hlas," pokračuje.

10:19 - Účastníci inaugurace z Trutnovska sledují společně s ostatními velkoplošnou televizi. „Atmosféra je tu příjemná, naštěstí neprší a zima ujde. Máme k dispozici teplý čaj. Nyní je tady zhruba 700 lidí. Zajímavá bude jistě vojenská přehlídka," hlásil Ladislav Stehlík, předseda vrchlabské SPOZ.

Miloš Zeman při svém prvním prezidenstkém projevu10:18 - Zní státní hymna. Miloš Zeman se stal prezidentem České republiky. Zaznělo i 21 salv.

10:17 - Slibuji věrnost České republice. Slibuji že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

10:16 - Zeman má položit ruku na Ústavu, přečíst slib a podat ruku předsedovi Senátu. Poté slib stvrdit podpisem.

10:15 - Prezident složí slib do rukou předsedy Senátu. Tímto aktem se ujme prezidentského úřadu. Miloše Zemana vyzývá, aby přišel ke stolu s Ústavou a všechny přítomné vyzývá, aby povstali.

10:15 - Předseda poslanců ODS Marek Benda doufá, že Zeman bude dobrým prezidentem. „Umí držet slovo," uvedl v České televizi. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc řekl, že dnes šel na Hrad rád. Lidé podle něj vybrali nekoaličního kandidáta a volili rozumně. Nepotvrdily se obavy, že by se první přímá volba nepovedla a skončila krachem či ostudou, dodal.

10:13 - Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová zahájila společnou schůzi obou komor. Vítá hosty, Miloše Zemana, jeho rodinu, manžele Klausovy, Dagmar Havlovou

10:11 - Hradčanské náměstí ztichlo, podle našeho redaktora by byl slyšet i špendlík. Zeman přichází do Vladislavského sálu, lidé sledují se zatajeným dechem velkoplošené televize.

10:10 - Miloš Zeman vchází do sálu. Následuje zcela netradiční akt. Přichází totiž ke zpěvačce Lucii Bílé sedící v poslední řadě. Bílé, která jej podporovala v kampani, políbil ruku.

10:06 - Do Vladislavského sálu jsou přinášeny za doprovodu husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci historické prapory a zástavy, včetně standardy první Československé republiky, tedy standardy Tomáše Garrigua Masaryka. V sále jsou již k vidění všechny řády. Podle redaktorky Deníku, která je na místě, bylo defilé bojových praporů impozantní.

10:03 - Přichází Václav Klaus s chotí Livií, manželka a dcera Miloše Zemana a v doprovodu kancléře Jiřího Weigla choť zesnulého prezidenta Václava Havla Dagmar. 

10:02 - Robin Böhnisch, poslanec z ČSSD za Trutnov pro Deník aktuálně sděluje: „Květinová výzdoba v sále je v národních barvách, bílé a namodřené chryzantémy, červené růže. Přítomní jsou vyzváni ke ztišení nebo vypnutí mobilních telefonů."

10:01 - Do Vladislavského sálu přichází předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová, předseda Senátu Milan Štěch, premiér Petr Nečas a předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Miloš Zeman přijíždí na Pražský hrad.9:55 - Odcházíme z prostoru pro novináře na II. nádvoří, píše z místa redaktorka Deníku. Kolem nás projíždější diplomatické vozy, velvyslanec Ruska, Izraele, Kuby, Itálie… Ke vchodu právě míří bývalý premiér za ČSSD Jiří Paroubek, poslanec Petr Skokan, Boris Šťastný. Pokračujeme na III. nádvoří. Tady před katedrálou sv. Víta čekají stovky příznivců Miloše Zemana, členové jím založené SPOZ. Mávají, usmívají se, těší se na svého prezidenta. Jdeme dál. Projíždí vůz ministra zahraničí a Zemanova nedávného soupeře v prezidentské volbě Karla Schwarzenberga. Teď vcházíme do Vladislavského sálu. Známé tváře všude kolem nás, ministři, církevní hodnostáři, právě vešel patriarcha Kryštof. V zadních lavicích sedí přátelé Miloše Zemana, místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová. „Mám radost," stačí mi vzkázat. Vedle ní září Valtr Komárek a zamyšleně hledí dopředu František Čuba. „Je to úžasný pocit," špitne předseda libereckých zemanovců Jaroslav Masopust. Zadní trakt sálu zaplnila hudba Hradní stráže. Vše je nachystáno na slavnostní akt.

9:53 - Robin Böhnisch, poslanec z ČSSD za Trutnov pro Deník aktuálně sděluje: „Hosté se usazují na svá místa, poslanci a senátoři mají na židlích jmenovky. Pomalu docházejí také diplomaté. Místa v sále jsou za nejvyššími ústavními činiteli, přidělená abecedně. Mám tedy všechno z první ruky. Stolek s Ústavou, na kterou bude nový prezident skládat slib, mám pět metrů před sebou. Organizátoři už se pomalu snaží usadit stojící a diskutující hosty na jejich místa."

9:51 - Podle České televize se do Vladislavského sálu nevejde více než 500 lidí.

9:48 - Jihočeši při čekaní na inauguraci neztrácejí humor. Zaznívají vtipy o blondýnách. Mnozí si stěžují, že je jim zima. Když někomu začne vyzvánět telefon melodií písně Všichni jsou už v Mexiku, dvě ženy se zasní: „Tam je asi tepleji."

9:35 - Dva autobusy se sympatizanty nového českého prezidenta Miloše Zemana vyrazily v pátek časně ráno z Ústeckého kraje do Prahy. Všichni chtějí vidět jeho slavnostní inauguraci. Jeden autobus ráno svážel lidi z Děčína, Ústí a Teplic, druhý z Mostu, Chomutova a Klášterce. Lidé museli vstávat velmi časně. Autobus z Ústí odjížděl už v 5.45 hodin. Podle informací Deníku se zemanovci dostanou do VIP prostor a veškeré dění tak budou mít přímo z první ruky. Více čtěte ZDE.

9:34 - Kolem Jihočechů prošli po třetím hradním nádvoří členové Hradní stráže s historickými prapory. Lidé v hloučku si krátí čekání na inauguraci různě. Někdo se snaží utišit děti vyhrůžkami, že je odtud vyprovodí, další se zahřívají čajem, který je na nádvoří k mání. Ženy diskutují o tom, že by nádvoří po skončení inaugurace nechtěly uklízet.

9:32 - Zcela osamělý přichází bývalý premiér Jiří Paroubek. „Miloše Zemana jsem podporoval," řekl redaktorovi Deníku s tím, že od inaugurace nic zvláštního neočekává.

9:30 - Slavnostní slib by měl Zeman složit přibližně v 10:20 hodin ve Vladislavském sále. Bezprostředně poté zazní státní hymna, do níž zaduní 21 dělových salv z kanonů umístěných v Lobkovické zahradě na Petříně. Průběh ceremoniálu budou Pražané i další návštěvníci Hradu moci sledovat na velkoplošných obrazovkách.

9:23 - „Těším se na dobrou spolupráci," tak zněla první slova, která řekl budoucí prezident Miloš Zeman při vchodu na Pražský hrad kancléři Jiřímu Weiglovi a náčelníkovi Hradní stráže Radimu Studenému. Kancléř pod schodištěm předal květiny ve stylu biedermayer manželce Miloše Zemana Ivaně a dceři Kateřině. První v červené, druhé v růžové tónině. Budoucí první dáma zvolila černý kostým, Kateřina Zemanová oslnila dokonalým střihem vlasů a žlutými doplňky. Za přátelského rozhovoru s Jiřím Weiglem se Miloš Zeman s rodinou přesunul do původního traktu zámku. Zde vyčká na 10. hodinu, kdy začne inaugurace ve Vladislavském sále. V něm se už shromažďují hosté, ústavní činitelé, hejtmani, primátoři, rektoři…

9:19 - Neúspěšný prezidentský kandidát Tomio Okamura Deníku řekl, že se těší. Středočeský hejtman Josef Řihák pro změnu zmínil nádhernou hudbu a samozřejmě neopomněl říct, že se těší na skvělý slavnostní okamžik. „Bude to zážitek na celý život," uvedl.

9:14 - Na Pražský hrad přicházejí zástupci obou komor Parlamentu, většinou ale s našimi redaktory mluvit nechtějí - z důvodu časové zaneprázdněnosti. „Miloše Zemana jsem sice nevolil, ale považuji za určitou povinnost se inaugurace zúčastnit," řekl senátor Jaroslav Kubera (ODS). Pro Davida Vodrážka, bývalého prvního místopředsedy občanských demokratů, jde o první inauguraci. „Jsem zvědavý, jaké to bude," sdělil Deníku. Hosty z řadpolitiků přivezly tři mikrobusy vedené policejními vozy. Do areálu Hrady vešli vedlejším vchodem. Mezi hosty nechyběl ani odborový předák Jaroslav Zavadil či někdejší šéf slušovického družstva a nynější Zemanův poradce František Čuba. Z vládních politiků dorazil například místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek. Nechybí ani místopředsedové ČSSD Michal Hašek, Zdeněk Škromach a Jiří Dienstbier.

9:11 - O desáté dopolední se má na Hradčanském náměstí konat pokojná demonstrace Koruny české, monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska. Stoupenci monarchie budou touto cestou protestovat proti další z řady „usurpací sídla českých králů". I proto je heslem protestu Na Pražský hrad patří panovník, zrušme prezidenty.

9:05 - Zeman prošel špalírem vojáků v tmavém obleku, bílé košili a vázance s pruhovaný vzorem. Jeho manželka byla stroze celá v černém. Do Hradu přes první nádvoří vešli špalírem vojáků Hradní stráže, kteří novému prezidentskému páru vzdali poctu.

9:04 - Redaktor Deníku potkal na Hradčanech skupinu 15 Poláků, kteří se podivují, co je to v Praze za slávu. Jedná se o 15-16tileté mladíky, kterým nic neříká ani jméno Miloše Zemana.

9:03 - Miloš Zeman přijíždí na Pražský hrad v automobilové koloně ze své kanceláře v Loretánské ulici. Doprovázela ho manželka Ivana a dcera Kateřina. Na Hradčanském náměstí ho vítala řada přihlížejíčích. Na Hrad Zeman vstoupil Branou Gigantů, tedy hlavním vchodem do sídla hlav státu.

Miloš Zeman (vlevo) se 8. března krátce po osmé hodině vydal ze svého bytu v Praze-Stodůlkách na Pražský hrad, kde složí prezidentskou přísahu a ujme se úřadu hlavy státu.9:01 - Jen pár minut zbývá do příchodu první přímo zvolené hlavy státu na Pražský hrad. „Nejsem nervózní, je to sice moje první inaugurace, ale velkých akcí jsem tady zažil už několik," řekl Deník učlen Hradní stráže Jan Kopecký. Další už je připravený se schránkou s klíčem od Hradu. Vojáci ve slavnostních uniformách dokonale podtrhují slavnostní atmosféru dnešního rána. Nedaleko je připraven i fotograf Herbert Slavík, který je autorem oficiálního portrétu prezidenta Miloše Zemana. Na hlavu státu čekáme pod schodištěm do ceremoniálního vchodu Pražského hradu. Všichni jsou v pohotovosti, napětí vrcholí, píše redaktorka Deníku.

8:57 - Jihočeši získali na třetím hradním nádvoří exkluzivní místa. Jeden z nich, třicetiletý člen SPOZ, vedoucí obchodu Slavomil Chalupník z Českých Budějovic, si pochvaloval: „Moc se mi líbí, že jsme se dostali hned za zábranu oddělující prostor, kde se bude pohybovat prezident, takže všechno pěkně uvidíme. Nový prezident vzešel z historicky první přímé volby prezidenta, takže u jeho inaugurace nesmím chybět. Jako příznivec Miloše Zemana považuji za čest, že tu můžu být. Zeman je člověk pevný ve svých zásadách a věřím, že nám pomůže odrazit se od ekonomického dna."

8:56 - Na Hradčanském náměstí došlo k první slovní potyčce. Známý pražský taxikář sem vyrazil s transparentem „Volme občany, ne Hujery." Poté, co k němu dorazil jeden z manažerů SPOZ, aby jej upozornil, že náměstí je dnes zabrané, došlo k výměně názorů. Policie následně taxikáře i jeho příznivce požádala, aby se vzdálil.

8:52 - Už před osmou ráno se také ve vrátnici prezidentské kanceláře začali scházet akreditovaní novináři a fotografové. Velký zájem médií dokládaly rozměrné archy se jmény, do Vladislavského sálu samotného však z většiny redakcí může jen jeden fotograf a jeden píšící zpravodaj.

8:38 - Páteční inaugurace Miloše Zemana se nezúčastní někteří poslanci či senátoři, nejčastěji z TOP 09 a ODS. Na slavnostní uvedení prezidenta do úřadu nedorazí ale například také lidovecký senátor za Orlickoústecko Petr Šilar. „Omluvil jsem se, jsem objednán na lékařské vyšetření," řekl ve středu Šilar. Na přímou otázku Deníku pak ale připustil, že návštěva lékaře přece jen přeložit šla. „Ano, asi bych tam nešel ani tak. Nemusím být na všech lidových veselicích, na První máje jsem také nechodil." Více se dočtete ZDE.

8:37 - Zvolený prezident Miloš Zeman kolem osmé ráno odjel ze svého bytu v pražských Stodůlkách na Pražský hrad, kde složí prezidentskou přísahu. Úřadu hlavy státu se ujme dopoledne. V doprovodu dvou policejních vozů se nejprve přesunul do své pražské kanceláře v Loretánské ulici, kde se převlékne. Manželka ani dcera Kateřina Zemana ze Stodůlek nedoprovázely. Kateřina Zemanová do Loretánské ulice dorazila chvíli před ním.

Účastníkům zájezdu udílí na Hradčanském náměstí pokyny vedoucí výpravy Kristina Štěrbová (foto). Jihočeši se označili šálami a odznaky s portrétem Zemana a míří na třetí hradní nádvoří. Kromě Jihočechů na Hrad přijíždí desítky autobusů z jiných částí ČR.

8:35 - Účastníkům zájezdu z Krumlova, Budějovic a Písku udílí na Hradčanském náměstí pokyny vedoucí výpravy Kristina Štěrbová (na snímku). Jihočeši se označili šálami a odznaky s portrétem Zemana a míří na třetí hradní nádvoří. Kromě Jihočechů na Hrad přijíždí desítky dalších autobusů s příznivci Zemana z celé republiky.

8:30 - „Podojili jsme a vyrazili," směje se Jiří Razím, který přijel z Vysočiny s dcerou Štěpánkou.

8:29 - Do Prahy se vydali také lidé z Vrchlabí, a to dvěma auty. „Jelo nás jedenáct, vše jsme stihli, takže už jsme se sešli i s kolegy z vypravených autobusů. Už nyní je všude kolem nás rušno, řekl bych, že je tu tak tisícovka příznivců i zástupců veřejnosti. Inauguraci budeme sledovat na velkoplošných obrazovkách," informoval předseda vrchlabské organizace SPOZ Ladislav Stehlík. Věkový průměr jeho skupiny je kolem sedmdesáti let. „Těšíme se, že mezi nás pan prezident Miloš Zeman přijde a že si s ním budeme moci potřást rukou a pozdravit jej," dodal Ladislav Stehlík.

8:28 - Jedním z hostů pozvaných na inauguraci je i senátor Jan Veleba. „Budu se tam chtít s Milošem Zemanem samozřejme potkat, ale vše záleží na programu a situaci," říká Veleba, pro nějž jako čerstvého senátora jde o první podobnou událost. Dárek pro nastupujícího prezidenta do Prahy neveze, dal ho Miloši Zemanovi již po jeho zvolení. „Byl jsem u něj v kanceláři v Loretánské ulici a přinesl jsem mu litr dobré valašské slivovice," řekl Veleba.

8:27 - Autobusy z Náchoda a Trutnova už dorazily na třetí nádvoří Pražského hradu. „Jelo nás zhruba devadesát a právě se dostáváme do vyhrazených zón," oznámil volební manažer SPOZ Královéhradeckého kraje Miroslav Matějka. Autobusy zaplnili především lidé, kteří pomáhali v prezidentské volební kampani, včetně mladých hostesek. „Nyní přebíráme šály a odznaky s portrétem pana prezidenta a budeme na něj čekat, až nás po své inauguraci přijde pozdravit," řekl Miroslav Matějka.

8:21 - U Pražského hradu jsou již stovky lidí. „Po Tomáši Garrigue Masarykovi to bude nejlepší prezident," řekli našemu redaktorovi zemanovci z Vysočiny. Zemanovců je na místě většina, je zde přátelská nálada. 

8:17 - Autobus ze Zlínského kraje právě dorazil na Hradčanské náměstí. Podle redaktorky Deníku zaparkoval vedle dalších autobusů, účastníci si rozdávají placky a šály. Přilehlé cesty na Hrad jsou uzavřeny, autobus projížděl policejním kordonem. Stoupenci Miloše Zemana se již vydávají k Pražskému hradu, někteří narychlo zapalují cigarety. Na místě je mnoho novinářských štábů, připraveno je i pohoštění.

Jihočeši, kteří do Prahy přicestovali v autobuse z Krumlova, Budějovic a Písku.8:13 - Na Hradčanské náměstí již zhruba před dvaceti minutami dorazil autobus vypravený z jižních Čech. Do areálu Hradu zamíří i Quido Šatra z Protivína, člen SPOZ, jenž se podílel i na Zemanově prezidentské kampani a s prezidentem se dobře zná. Na Zemanovi si předseda představenstva obchodní firmy cení hlavně jeho upřímnosti a toho, že si stojí za svými názory.

8:12 - Hlava olomouckého arcibiskupství Jan Graubner bude dnes předsedat obřadům, které se uskuteční v kapli svatého Václava. Zastoupí totiž kardinála Dominika Duku, který se právě nachází na konkláve ve Vatikánu. „Pan arcibiskup se nijak speciálně připravovat nebude. Bude to podobné jako u všech dalších obřadů a bohoslužeb," sdělil mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka s tím, že se zcela určitě arcibiskup připraví po duchovní stránce.

8:10 - Na dnešní inauguraci nového českého prezidenta Miloše Zemana se chystá i výprava z Pardubického kraje. Nového „hradního pána" pojede do Prahy přivítat i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Na inauguraci nebudu chybět. Dopředu jsem si zjistil, jaká jsou standardní pravidla takového ceremoniálu, takže neočekávám, že bych byl něčím překvapen. Každopádně se ovšem na tuto slavnost velmi těším," uvedl Martin Netolický. Hejtman Pardubického kraje patří k té části ČSSD, která Zemana podporovala i před druhým kolem přímé volby. „Nemám z jeho nástupu do funkce žádné obavy. Miloš Zeman je státník a očekávám, že to prospěje i regionům. Jeho předchůdce sice do krajů také jezdil, ale nepodílel se na řešení problémů. Zeman snad bude vstřícnější," věří Martin Netolický. Hejtman považuje za důkaz třeba fakt, že již na příští týden pozval nastupující prezident na pracovní oběd všechny hejtmany.

8:04 - Členové SPOZ z Hradce Králové vezou novému prezidentovi luxusní kytici. „Vyrobili ji ve Střední škole vizuální tvorby Rusek v Hradci Králové," řekl Deníku Zdeněk Podal, místopředseda Krajského výboru SPOZ. „Všichni se nás ptají, jestli vezeme becherovku. Tak ne, tu už pan Zeman nepije. Přešel na ostrou slivovici, a tu se nám bohužel nepodařilo sehnat," dodal. Více čtěte ZDE.

8:02 - Na Hradčanské náměstí právě dorazila parta osmi lidí, z toho pěti mužů, z JZD Hoštice na jihu Čech. Zemana mají rádi, jezdí k nim, potkali ho na zabijačce, kde si s nimi dával jitrničku i slivovici.

7:53 - Přímo ve Vladislavském sále bude slavnostní inauguraci přihlížet moravskoslezský hejtman Miroslav Novák. Ten nového prezidenta ve druhém kole podporoval, takže pro něj jde o obzvláště příjemnou situaci. „Člověk se na takovou událost nedostane každý den, takže se těším. Navíc budu s ostatními hejtmany přímo v sále. Bude to mimořádný den," řekl Deníku hejtman.

7:51 - Hradčanské náměstí se začíná plnit lidmi. Podle redaktora Deníku jsou zatím ale v převaze policisté.

7:45 - Z Nového Veselí odjelo autobusem jihlavské hokejové Dukly 16 lidí. S celou rodinou se do Prahy vypravil také jeden z nejbližších Zemanových přátel Miroslav Zita. Vstával kvůli tomu už ve čtyři hodiny ráno. Na cestu se vybavil řízky a termoskou s grogem. Připustil, že doma v televizi by toho možná z inaugurace viděl víc, ale za žádnou cenu se nechtěl připravit o atmosféru. „Je to pro mě vrchol mého dosavadního přátelství s Milošem a obrazně řečeno sklízení ovoce. Když odcházel z politiky, bylo mým největším přáním, aby se jednou vrátil," řekl Zita. Osobně prý byl tehdy na Zemana až nepříjemný. „Přesvědčoval jsem ho, aby šel třeba učit do Žďáru na gymnázium, ale on vždycky říkal, že už svoje splnil. My jsme ale stejně prorokovali, že se do politiky jednou vrátí, a vyšlo to," řekl Zita. V městysi, kde Zeman často pobývá, v obou kolech prezidentské volby drtivě vyhrál čestný předseda SPOZ. V tom druhém získal na „domácí půdě" 75,2 procenta hlasů. Volební účast převýšila 83 procent.

7:38 - Autobus z Krumlova vjel do Prahy. Na inauguraci se těší i cestující Josef Kubička, výrobní ředitel potravinářské firmy a člen SPOZ. Na cestu se vydal s manželkou a dcerou. „Určitě to bude nezapomenutelný zážitek, chci vidět hlavně prezidenta. Miloš Zeman bude dobrým prezidentem hlavně proto, ze ho volili lidi," řekl Kubička, který se s prezidentem setkal i osobně a myslí si o něm, že je to člověk, který s lidmi dokáže mluvit a taky je pochopit.

7:37 - Autobus, který vyrazil ve tři hodiny ze Zlínského kraje, je již podle redaktorky Deníku krátce před Prahou. 47 účastníků z Kunovic, z Hradiště, ze Zlína a z Kroměříže se na inauguraci velmi těší, v autobuse nikdo nespal. Podle redaktorky je výborná nálada. Deník přinesl jako dárek chlebíčky, voní slivovice. „Dnes jsem vstávala ve dvě hodiny, pořád jsem se budila, abych nezaspala," řekla Andrea Záhořáková z Veselé u Zlína. Příprava autobusu na cestu trvala tři týdny, příznivci Miloše Zemana to berou jako poděkování za spolupráci při volební kampani.

7:36 - Členové Strany práv občanů - zemanovci z Moravskoslezského kraje a další příznivci nového prezidenta vyráželi na inauguraci dnes v jednu hodinu ráno z Karviné. „Další lidi budeme nabírat po cestě. Po půl druhé ráno pak vyjedeme z parkoviště od ostravského domu kultury. Bude nás plný autobus, tedy osmačtyřicet lidí. V Praze musíme být kolem osmé hodiny ranní," řekla včera Deníku Ludmila Večerková, místopředsedkyně SPOZ v Moravskoslezském kraji.

7:34 - V autobuse, který do Prahy jede z Krumlova přes Budějovice a Písek, cestují Zemanovi příznivci všeho věku. Od šestiletého Adama Kropáčka z Myšence, který do šály s portrétem Zemana zabalil svého plyšového medvěda, až po seniory. Do Prahy míří i sympatizant SPOZ David Kvítek (19) z Písku. „Miloš Zeman bude dobrým prezidentem, hlavně kvůli svému charakteru," řekl Kvítek, který v autobusu cestuje s maminkou i přítelkyní Terezou Fricovou (17) z Písku. „Máme prázdniny, tak jsme vyrazili. Vstávání se dalo přežít," řekla Tereza.

7:32 - Inaugurace se kvůli nemoci nezúčastní Marie Kousalíková, starostka Prahy 6. „Páteční den bude obyčejný a smutný. Je mi moc líto, že nebudu u toho všeho dění. Místo toho se na inauguraci našeho nového prezidenta budu dívat z nemocnicního lůžka, kam jsem upoutána po operaci," řekla Deníku.

7:31 - Jiří Růžička, majitel stejnojmenného rybářství v Bohdalově a další ze Zemanových blízkých přátel, dnes do Prahy kvůli zdravotním problémům neodjel. O to pozorněji prý však bude slavnostní inauguraci sledovat v televizi.

7:30 - Autobus vyjíždějící ze Žďáru nad Sázavou má na povel šéf zemanovců na Vysočině Bohumil Trávník. „Je to pro nás taková třešnička na dortu, jsme hrozně rádi, že to takhle dopadlo, že volby vyhrál náš člověk. Pro mě osobně je to jedinečná záležitost," řekl Trávník. Příznivci z Vysočiny mají podle Trávníka vyhrazena jedna z nejlepších míst v prvních řadách na třetím hradním nádvoří, odkud budou moci dobře sledovat dění při vlastní inauguraci na velkoplošné obrazovce. „Budeme označeni plackami, které jsme využili i při předvolební kampani, budeme mít také šály s Milošovým portrétem. V batůžku si vezu i malou vlajku," řekl Trávník.

7:29 - Devět desítek členů Strany práv občanů – zemanovců (SPOZ) a dalších sympatizantů z Vysočiny, kteří směřují na inauguraci nového prezidenta Miloše Zemana na Pražský hrad, si dnes muselo přivstat. První autobus vyjížděl ze Žďáru nad Sázavou už o půl páté ráno, o 15 minut později nabíral další účastníky v Novém Veselí, kde Zeman léta chalupaří. Druhý autobus vypravený z Vysočiny opustil jihlavské autobusové nádraží směrem na Prahu kolem 05:20. 

7:25 - Dva plné autobusy se rozhodla vypravit jihomoravská pobočka Strany práv občanů - zemanovci na dnešní inauguraci prezidenta a svého čestného předsedy Miloše Zemana. Aby nástup nové hlavy státu do funkce stihli, rozhodli se vyrazit už v pět hodin ráno. „Jede asi sto lidí. Dva autobusy a několik dalších lidí auty. Náklady na cestu zaplatí ústředí strany. Máme na Pražském hradě rezervovaná místa vpředu na třetím nádvoří," informoval jihomoravský předseda strany Marian Keremidský.

7:23 - V autobuse, který vyrazil z Českého Krumlova, nakonec cestuje 33 členů a sympatizantů SPOZ, mezi nimi i František Pohanka, krajský předseda SPOZ. Řekl, že inauguraci považuje za vyvrcholení práce strany, jejímž cílem byla volba Zemana hlavou státu. Kromě cestujících autobusy jede do Prahy podle Pohanky dalších několik desítek sympatizantů Zemana po vlastní ose. Autobus v 7 hodin zastavil u benzínky zhruba 50 kilometrů před Prahou.

7:01 - Kvůli inauguraci je už od čtvrtka v okolí Pražského hradu omezená doprava, nad Hradem bude po dobu trvání inaugurace vyhlášena bezletová zóna. Policie už dříve upozornila na to, že návštěvníci Hradčanského náměstí a Hradu musejí v pátek dopoledne počítat se zběžnou kontrolou. Hlídkující policisté se zaměří především na předměty, které by mohly ohrozit bezpečnost ostatních.

6:49 - Po ukončení ceremoniálu v sále bude Zeman na třetím hradním nádvoří přítomen vojenské přehlídce. Plánovaná je také krátká pobožnost v katedrále sv. Víta. K modlitbě před relikvií sv. Václava jsou přizváni i zástupci dalších církví. Slavnostní akce na Hradě by pak měl ukončit oběd nové hlavy státu s nejvyššími ústavními činiteli.

6:30 - Dění v sále bude přenášeno na velkoplošné obrazovky v areálu Hradu, lidé budou moci inauguraci sledovat také v televizi.

6:02 - V průběhu ceremoniálu Zeman složí přísahu