V noci z pátka na sobotu se konal zátah revizorů brněnského dopravního podniku na noční linky, takzvané rozjezdy. Tentokrát se na něj vztahovala amnestie - pokud si přichycení černí pasažéři koupí do pěti dnů od kontroly čtvrtletní nebo roční šalinkartu, pokutě se vyhnou. „Je zajímavé, že pokud se amnestie týká kontrol v nočních linkách, rozhodne se ji využít zhruba čtyřicet procent černých pasažérů, což je mnohem víc, než když jde o amnestií na kontroly v denních linkách," zmiňuje mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Noční kontrolní akce se koná několikrát ročně. „V tomto roce jsme průměrně při každé akci zkontrolovali 654 cestujících v jedenácti vozech, z čehož v průměru pětasedmdesát lidí u sebe nemělo platný jízdní doklad," vysvětluje vedoucí přepravní kontroly brněnského dopravního podniku Luděk Janský.V té chvíli už se v autobusu označeném jako zvláštní jízda shromažďují revizoři, brněnští strážníci a republikoví policisté. „Do terénu vyrazí celkem devět revizorů, osm z nich bude kontrolovat jízdenky, jeden revizor je koordinátor akce," popisuje právě začínající akci Janský.

Brněnští strážníci pak dohlížejí na bezpečnost, třeba dávají pozor, aby cestující z kontrolovaného rozjezdu neutekli. Republikoví policisté zase pomáhají ověřit totožnost černých pasažérů.

Autobus s revizory, strážníky a policisty se vydává na cestu. Je potemnělý, aby nebudil pozornost. Jeho řidič a koordinátoři celé akce jsou ve spojení s řidiči rozjezdů. Kontroly začínají.

Autobus s revizory zastavuje na předem smluveném místě v ulici Milady Horákové, přesně mezi zastávkami Moravské náměstí a náměstí 28. října. Blíží se jeden z nočních rozjezdů a zastavuje na stejném místě. Revizoři, strážníci a policisté nastupují.

Většina pasažérů lístky má. To ale není případ slečny sedící u okna. Čeká ji pokuta. Když ji revizor žádá o občanský průkaz, předkládá mu jen jeho kopii zalitou ve fólii. Na scénu nastupují policisté, kteří ověřují ženinu totožnost. Po krátké chvíli je potvrzená a revizor vypisuje pokutový blok.

Když jsou jízdenky všech cestujících v autobuse ověřené, revizoři se strážníky přesedají opět do speciálně vypraveného autobusu. Ten se vydává za dalším z rozjezdů. Tentokrát je linka zcela přeplněná a po nástupu revizorů se strážníky se ve voze téměř nedá pohnout. Většina cestujících bez námitek ukazuje jízdenky, jen občas probleskne nepříjemný komentář.

Černým pasažérům revizoři trpělivě vysvětlují, jak využít amnestií. Na zastávkách z autobusu postupně vystupují již zkontrolovaní cestující. Když vůz dojíždí k hlavnímu nádraží, k poslední zastávce, revizoři ještě vypisují několik pokut.

Dvěma starším ženám je kontrola očividně proti srti. Nemají jízdenky a začínají s revizory diskutovat. „To jako vážně? Opravdu děláte takovou práci?" rozzlobeně praví jedna z nich a odmítá ukázat občanský průkaz. Až když jí o to požádá policista, obě ženy začínají být klidnější a spolupracovat.

V dalším kontrolovaném voze revizoři objevují mladíka, který sice v ruce má jízdenku, ale neoznačenou, byť autobus před kontrolou jel už nejméně minutu. „Nestihl jsem si ji označit, musel jsem se přidržet, když se rozjížděl," tvrdí mladý muž. Výmluva mu nepomáhá a mladík neochotně platí pokutu.I na dalším z kontrolovaných rozjezdů je poznat, že je noc z pátku na sobotu a cestuje mnoho lidí. Na jednotlivých zastávkách opět vystupují ti, kterým už revizoři doklady zkontrolovali. Situaci se ale pokusí zneužít dvojice mladíků a vystoupit, byť je ještě nikdo zkontrolovat nestihl. Právě pro takový případ ale stojí u dveří rozjezdů strážníci, kteří po upozornění revizora na útěk mladíků okamžitě reagují. Dvojice stíhá od autobusu udělat pouze jeden krok, a už je strážníci drží.

Blíží se půlnoc a kromě dvojice mladíků na útěku a občasných nepříjemných poznámek některých cestujících je zatím kontrolní akce klidná. Podle revizorů se ale situace s přibývajícím časem vždy zhoršuje. „Většinou kolem druhé v noci už jezdí mnoho opilých lidí," komentuje jeden z revizorů, zatímco zvláštní autobus, ve kterém se veze, se blíží k dalšímu smluvenému místu.

Kontroly trvají až do ranních hodin. Za celou noc se daří revizorům zkontrolovat jedenáct vozů s 840 cestujícími. Černých pasažérů jelo 82. 33 z nich se rozhodlo na místě pokutu nezaplatit, ale využít amnestií. Nyní mají přesně pět dní, kdy se na ně amnestie vztahuje a ve kterých si musí koupit roční nebo čtvrtletní předplatnou jízdenku. Pokud to nesplní, pokuta je nemine.