Pro prodejce je to velký problém. Dostanou od města peníze za nákladné nájmy zpět? Odpověď dosud nezazněla. „A to ještě nemluvím o přidružených výdajích. Jsou to hodiny a hodiny práce na svíčkách. Plno peněz mám v materiálu. Další v nabízené kosmetice, kterou vyrábí kamarádka. Výrobky teď nemám jak zužitkovat nebo prodat. Dohromady jsou to statisíce,“ říká včelař reportérovi Deníku Rovnost.
Výdělek na vánočních trzích představuje pro Rajtmajera živobytí na půl roku. Na stánku prodá většinou zboží zhruba za půl milionu korun. Po zaplacení veškerých výdajů mu zbývá čistý příjem přibližně sto padesát tisíc. „Naštěstí mám malé výdaje. Živím pouze sám sebe, bydlím na spolubydlení s kamarády,“ vypráví.

Kvůli prodeji výrobků ze včelího vosku na letošních vánočních trzích si vzal stopadesátitisícovou půjčku od rodiny. Vrátit ji slíbil, až částku vydělá na trzích. „Jak to ale nakonec udělám, je teď kvůli současné situaci otázkou,“ krčí rameny Rajtmajer. Do prodeje ve stánku investoval také vlastní ušetřené peníze.
Připraveni na znovuotevření
Na rozdíl od jiných prodejců pro něj zákaz vánočních trhů nebude likvidační. Na poloviční úvazek běžně pracuje ve vlastní mateřské škole. Teď ale počítal s tím, že téměř měsíc bude pouze prodávat. „Druhou půlku příjmu proto nyní mít nebudu. Musím vyřešit co s tím. Zatím mám kvůli trhu hodně výdajů a opravdu velice malý příjem z prodeje,“ svěřuje se.
I přes vládní zákaz pořádání vánočních trhů letošní ročník včelař ještě nevzdává. Po dohodě s pořadateli zůstanou vánoční stánky v Brně na neurčitou dobu zavřené, aby byly připravené k případnému znovuotevření.

Rajtmajer má za sebou náročné období plné příprav a chystání. Plánuje proto, že si teď především odpočine. „Raději bych ale prodával. Mám rád kontakt s lidmi. Tato práce pro mě má smysl,“ sděluje včelař.